Ez az egyszerű diéta nemcsak az egészséges életmódot támogatja, hanem a demencia megelőzésében is kulcsszerepet játszik.

Egy gondosan megtervezett étrend nem csupán a testsúly csökkentésében játszhat szerepet, hanem hozzájárulhat az agy fiatalos állapotának megőrzéséhez is.
Ahogy az idő múlik, egyre többen nem csupán a súlyfelesleg miatt aggódnak, hanem azért is, hogy miként őrizhetik meg agyuk frissességét a lehető leghosszabb ideig. A jó hír az, hogy van egy diétás megoldás, amely mindkét kihívásra választ adhat - hívja fel a figyelmet az EatingWell.
Napjainkban az Alzheimer-kór és a demencia az időskor egyik legnagyobb félelme, hiszen ezek a betegségek a kognitív funkciók romlásával járnak, ami drasztikusan befolyásolja a páciensek életminőségét. Egyre több családot érintenek világszerte, hiszen a kór nemcsak az érintett személyekre, hanem azok szeretteire is óriási terhet ró. Az állapot folyamatos romlása pedig szüntelen kihívások elé állítja a családokat, akiknek meg kell találniuk a módját, hogy támogassák a beteg hozzátartozóikat.
A tudomány jelenlegi állása szerint nem létezik gyógymód a demenciára, ám nagyon fontos, hogy a betegeket minél hamarabb diagnosztizálják, ugyanis bizonyos kezelésekkel állapotuk átmenetileg stabilizálható, és az állapotromlás mértéke is csökkenthető. A betegség kialakulásának pontos okai nem ismertek, jelenleg is zajlanak az erre vonatkozó kutatások, az azonban már kiderült, hogy ebben a genetikai tényezőkön túl szerepet játszik az egészségtelen életmód, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az elhízás, a magas vérnyomás, valamint a fizikai aktivitás és a szociális kapcsolatok hiánya. Eközben pedig arra is fény derült, hogy a megelőzésben milyen fontos szerepet játszik a táplálkozás és bizonyos memóriagyakorlatok elvégzése is.
Az agy egészségének megőrzése kiemelkedő fontosságú, ha a demencia megelőzéséről beszélünk. Kutatások során kiderült, hogy bizonyos élelmiszerek rendszeres fogyasztása kedvezően befolyásolja az agy működését, mivel serkentik a kognitív funkciókat. Ezen kívül ezek az ételek hozzájárulnak a szervezet általános jólétéhez is, amely segíthet megelőzni súlyos, szív- és érrendszeri problémákat. Ez a szempont különösen fontos, hiszen a szív egészsége közvetlen hatással van az agyi funkciókra is, így tehát nem elhanyagolható, hogy mit választunk étkezéseink során.
Ahogyan arról a 168.hu már beszámolt, a szakemberek egyre inkább úgy vélik, hogy a mediterrán diéta a legegészségesebb módszer a testsúly csökkentésére és az egészség megőrzésének szempontjából is. Emellett a DASH-diéta a másik rendkívül hasznos étrend, amelyet elsősorban a magas vérnyomással küzdők számára javasolnak.
A MIND-diéta egy különleges táplálkozási rendszer, amely a mediterrán és a DASH diéta elemeit ötvözi, célja pedig az agy egészségének megőrzése. E diéta kifejlesztésénél a szakértők arra összpontosítottak, hogy az agyra kedvező hatású összetevőket emeljék be az étrendbe, ezáltal csökkentve a demencia és kognitív hanyatlás kockázatát. A MIND-diéta gazdag zöld leveles zöldségekben, bogyós gyümölcsökben, magvakban, halakban és teljes kiőrlésű gabonákban, míg a különböző zöldségek és tejtermékek szerepe némileg háttérbe szorul. Ezzel a táplálkozási megközelítéssel a résztvevők nemcsak a fogyásban érhetnek el sikereket, hanem a mentális élességük megőrzésében is jelentős előnyökhöz juthatnak.
Aki a táplálkozás mellett más módon is szeretne tenni a mentális egészségéért, annak érdemes ellátogatnia a Memórialabor eseményeire, amelyeket az Óbudai Zsinagógában rendeznek meg. Janzsóné Bolyóczki Éva 2016 óta tart memóriatréningeket, elsősorban a 60 év feletti korosztály számára, ám ahogyan arra a zsidoprogramok.hu is felhívta a figyelmet, a tanfolyamok iránt a fiatalabb generációk tagjai is egyre nagyobb számban érdeklődnek.
Mindez érthető is, hiszen már évtizedekkel korábban is feltűnhetnek és zavaróvá válhatnak a memóriával kapcsolatos problémák és a feledékenység, ami még a mindennapokat is megnehezítheti. A memóriatréning gyakorlatilag egy mentális aerobik, amely edzésben tartja az agy kognitív működését, valamint javítja a koncentrációképességet és fejleszti a beszédet, a logikus gondolkodást, illetve egyúttal gyorsítja is az agyműködést. Mindezt játék-orientált feladatokkal éri el, amelyek minden résztvevő számára élvezetesek. A Memórialabor eseményeiről bővebb információkat itt érhetnek el az érdeklődők. Az első eseményt április 28-án 11 órakor rendezik meg, amelyre itt vásárolhatóak meg a jegyek, ezt követően pedig havonta több alkalmat is tartanak a szervezők.