A szlovén parlament zöld lámpát adott az önkéntes eutanáziát szabályozó törvénytervezetnek.

Történelmi döntést hozott a szlovén parlament: megszavazták az önkéntes eutanáziát lehetővé tevő törvényjavaslatot. Az új szabályozás értelmében azok a felnőttek kérhetnek segítséget a halálba, akik gyógyíthatatlan állapotban elviselhetetlen testi vagy lelki szenvedést élnek át - szigorú orvosi és pszichiátriai ellenőrzés mellett. A javaslat támogatói szerint a törvény a méltóságról, az együttérzésről és a szabadságról szól. Az ellenzők viszont az élet védelmére, az alkotmányos elvekre és az eutanázia morális veszélyeire figyelmeztetnek - az egyház szerint a jogszabály az emberi méltósággal is ellentétes.

A szlovén parlament pénteken elfogadta az önkéntes eutanáziáról szóló, mérföldkőnek számító törvénytervezetet - írja az MTI. A szlovén közszolgálati televízió beszámolója alapján az új jogszabályt a 90 tagú nemzetgyűlés 50 képviselője támogatta, 34 ellenezte.

A három kormánypárt képviselői által benyújtott törvénytervezet lehetőséget biztosít arra, hogy a felnőttek, akik képesek önálló, tájékozott döntéseket hozni, a halálba segítés mellett döntsön, amennyiben állapotuk nem javul, és elviselhetetlen fájdalmat vagy pszichés megpróbáltatásokat élnek át, vagy akár mindkettőt.

A betegeknek kétszer kell majd kifejezniük szándékukat orvosuknak, mielőtt hivatalos kérelmet nyújtanak be, amelyet az orvos saját véleményével együtt továbbít egy külön bizottságnak. A bizottság egy független orvost jelöl ki a kérelmező állapotának felmérésére, valamint egy pszichiátert a kérelmező döntésképességének értékelésére.

A pácienseknek maguknak kell bevenniük vagy alkalmazniuk azt a törvényesen engedélyezett szert, amely véget vethet az életüknek, míg az egészségügyi szakembereknek jogukban áll elutasítani a halálba segítésben való részvételt.

A vita során a törvényjavaslatot támogató képviselők kiemelték, hogy a jogszabály a polgárok népszavazással kifejezett akaratának megvalósítását szolgálja. Ezzel szemben a konzervatív ellenzék azt hangsúlyozta, hogy a figyelmet inkább a palliatív ellátás fejlesztésére kellene összpontosítani.

Vera Granfol, a Szabadság Mozgalom képviselője, amely a legnagyobb kormánypárt tagja, úgy véli, hogy a törvény a szenvedés megszüntetésére tett felelős és tudatos lépést képvisel. Kiemelte, hogy a halálba segítés nem a halálra fókuszál, hanem sokkal inkább a méltóságteljes élet megélésére helyezi a hangsúlyt.

Bojana Mursic, a kisebbik kormánypárt, a Szociáldemokraták (SD) képviselője szerint a törvényjavaslat nem az élet elleni támadás, az együttérzésről, a szabadságról és az emberi méltóságról szól. Megjegyezte továbbá, hogy a jogszabály számos biztosítékot is tartalmaz.

Cigler Kralj, a kereszténydemokrata Új Szlovénia (NSi) politikai képviselője határozottan kijelentette, hogy „az öngyilkossághoz való segítségnyújtás egy skizofrén nézőpont, amely a halál kultúráját hirdeti, nem pedig az életét”. Hozzátette, hogy az emberi élet sérthetetlenségének alkotmányos védelme nem lehet törvényes keretek között vitatott téma. Eközben Eva Irgl, a Demokraták képviselője hangsúlyozta, hogy a fókusznak elsősorban a palliatív ellátás fejlesztésére kellene irányulnia, ezt követően lehetne érdemben elkezdeni a halálba segítésről folytatott diskurzust.

A szavazás előtt a szlovén püspöki konferencia felszólította a nemzetgyűlést, hogy ne szavazza meg a jogszabálytervezetet, amely szerintük "törvénybe foglalja az elősegített öngyilkosság lehetőségét".

Az egyház határozottan elveti ezt a törvényjavaslatot, mivel az ellentétes a keresztény tanításokkal, az egészségügyi szakemberek tapasztalataival és az etikai normákkal. E megfontolások alapján úgy véli, hogy a javasolt intézkedés sérti az emberi méltóságot és az élet szentségét.

Amint arról korábban beszámoltunk, mindössze 23 fős többséggel, de elfogadta a brit alsóház azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné az eutanáziát azoknak a gyógyíthatatlan, felnőtt betegeknek, akiknek bizonyíthatóan már csak hat hónap vagy annál rövidebb idő van hátra az életükből. Ugyanakkor a 18 éven aluliaknak még említés szintjén is tilos lesz felhozni ezt a lehetőséget.

Franciaország korábban elfogadta azt a javaslatot, amely a halálba segítést legalizálná. Ám a törvény véglegesítése a hosszas parlamenti procedúra miatt csak jövőre várható. A kormány hangsúlyozta, hogy ez nem egy új jog vagy szabadságformát jelent, és a szabályozás szigorú feltételekhez lesz kötve.

Related posts