A virágvédelem már a virágzás előtti időszakban megkezdődik!

A repce szempontjából a virágvédelem nem a virágzáskori fenológiában történik. Minden egyes permetezés, amit a virágzás előtti időszakban hajtunk végre, meghatározza a kialakult virágzatot, mellyel terméshozamunkat is determináljuk.

A repcefénybogár a zöldbimbós fázisban válik a legnagyobb fenyegetésünkké, de a március eleji enyhe időjárás következtében már megjelenhet a repcetábláinkon.

A kártételt nem a korai fenológiában okozza, hanem a bimbók megjelenésekor végzett érési táplálkozásával. Berág a virágbimbóba, hogy hozzáférjen a porzókhoz, melynek következtében a virág és becő nem tud kifejlődni a későbbiekben.

Az ebben a fenológiai állapotban történő védekezésben az idei szezontól a Sivanto Energy áll rendelkezésünkre, mely két hatóanyagának (flupiradifuron és deltametrin) együttes alkalmazása révén biztosítja a megfelelő védelmet.

2025-től megváltozott az engedélyokirat, ami lehetővé tette, hogy a tavaszi időszakban kétszer is kijuttathassuk az anyagot egészen a zöldbimbós állapotig.

A rezisztencia-menedzsment kulcsfontosságú eleme a kártevők elleni védekezés hatékonyságának. Ahhoz, hogy a jövőben is eredményesen tudjuk alkalmazni a védekezési módszereinket, elengedhetetlen, hogy elkerüljük ugyanazon hatóanyagok ismételt használatát.

A virágzás megkezdésétől figyelmet kell fordítanunk a repcebecő-ormányosra, és ahogy haladunk előre a fenológiában úgy válik egyre meghatározóbbá, továbbá a repcebecő-gubacsszúnyog megjelenésére is számítani kell a teljes virágzás időszakában. Ezen kártevők ellen a legnagyobb kihívás a védekezés, hiszen itt korlátozottan állnak rendelkezésre készítmények és hatóanyagok egyaránt.

A Bayer portfóliójában található Roslix hatékony megoldást kínál a fent említett kártevők ellen, mivel egy folyékony acetamiprid alapú készítmény.

Az utóbbi évek során szerzett tapasztalatok alapján a tavaszi hónapokban érdemes számításba venni egy hűvösebb időszak megjelenését. Ennek következtében a kártevők rajzása késlekedett, ami jelentősen megnehezítette a velük szembeni védekezés hatékonyságát. Így a permetezések optimális időpontjának meghatározásakor fontos, hogy a rajzási dinamikát is alaposan mérlegeljük.

A virágok kinyílásakor a gombaölő szeres kezelések kerülnek előtérbe. Bár a legtöbb gombaölő készítmény rugalmasan alkalmazható a virágzásnál, kiemelten fontos a megfelelő termék kijuttatása. A szklerotínia és az alternária a két legjelentősebb kórokozója a repcének és a védekezés is ezen károsítók ellen történik elsődlegesen.

A Propulse mindkét kórokozó ellen kiemelkedő hatékonysággal rendelkezik, ráadásul széles spektrumának köszönhetően más kórokozók által okozott betegségekkel szemben is eredményesen alkalmazható.

A legoptimálisabb időszak a kijuttatásra, amikor a vezérhajtáson található virágok első szirmai lehullanak és a repce levelén megtapadva, ott nedvesség hatására bomlásnak indulva fertőzési pontot hoznak létre a kórokozóknak.

A Propulse ezen időszak alatt kiemelkedő preventív, valamint hatékony kuratív és eradikatív tulajdonságainak köszönhetően biztosítja állományunk védelmét.

A gombaölő képessége mellett a Propulse pozitív hatással van a kultúrnövények különböző élettani folyamataira is. Ez különösen lényeges a mai szélsőséges időjárási viszonyok közepette, hiszen a termesztés során figyelembe kell venni a növények alkalmazkodóképességét és egészségi állapotát.

Hatóanyagai javítják a növény stresszhatásokkal szembeni tűrőképességét és fokozzák a fotoszintetikus aktivitást, melynek következtében pozitívan tudjuk befolyásolni a növények egészségi állapotát.

Related posts