A WHO költségvetését csökkenti az Egyesült Államok kilépésének következtében.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagállamai 400 millió dolláros költségcsökkentésről egyeztetnek, mivel az ügynökség legnagyobb kormányzati finanszírozója, az Egyesült Államok január végén bejelentette hogy kilép a szervezetből - derült ki egy hétfőn közzétett dokumentumból.

A szervezet éves végrehajtó tanácsi ülésén Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz főigazgató hangsúlyozta az ügynökség munkájának fontosságát, miközben megvédte a legutóbbi reformokat. Kiemelte, hogy az Egyesült Államoknak érdemes lenne újragondolnia a WHO-val való viszonyát, és javasolta, hogy nyissanak párbeszédet a jövőbeni változásokról.

"Örömmel várjuk az Egyesült Államok és a tagállamok ötleteit, amelyek segítségével még hatékonyabban támogathatnánk önöket és a globális közösséget" - nyilatkozta Gebrejeszusz.

A költségvetési megszorításokat a jövő héten, Genfben zajló végrehajtó tanácsi ülés keretében fogják megvitatni. Ezen a találkozón a tagállamok képviselői az ügynökség finanszírozási kérdéseiről és a 2026-2027-es időszakra vonatkozó terveikről fognak eszmét cserélni.

A végrehajtó tanács a hétfőn közzétett dokumentum szerint a költségvetés alapprogramokra vonatkozó részének az előirányzott 5,3 milliárd dollárról való csökkentését javasolja 4,9 milliárd dollárra. Ez része a 2026-2027-es időszakra eredetileg javasolt 7,5 milliárd dolláros tágabb költségvetésnek, amely a gyermekbénulás felszámolására és a vészhelyzetek kezelésére szánt összegeket is tartalmazza.

"A legfőbb pénzügyi hozzájáruló távozása miatt a költségvetés nem tarthatta meg a megszokott szerkezetét" - áll a dokumentumban.

Donald Trump amerikai elnökké választása után viszonylag rövid időn belül kezdeményezte az Egyesült Államok kilépését a WHO-ból. A folyamat, amelynek során az USA hivatalosan elhagyta a szervezetet, körülbelül egy évet vett igénybe. Érdemes megemlíteni, hogy az Egyesült Államok a WHO legnagyobb kormányzati támogatójának számít, hiszen a szervezet teljes költségvetésének körülbelül 18 százalékát az USA biztosítja. A bejelentés után a WHO azonnal reagált, és különféle költségcsökkentő intézkedéseket vezetett be, hogy mérsékelje a pénzügyi hatásokat.

Az Egészségügyi Világszervezetet részben a tagállamok által fizetett tagdíjból, másrészt önkéntes adományokból és beruházásokból finanszírozzák. Egyes programok költségvetésének kétharmadát mindössze öt donorország biztosítja.

Related posts