A Zelenszkij-Trump párbeszédet követően szinte minden európai ország Ukrajna támogatására sietett, ám Szlovákia és Magyarország ezzel ellentétben más irányba léptek.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Trump volt amerikai elnök múlt pénteki nyilvános vitája nem csupán a két vezető közötti feszültséget hozta felszínre, hanem a szlovák politikai tájra is komoly hatással volt. Míg a parlamenti ellenzék, valamint közel két tucat másik ország vezetője is kifejezte támogatását Ukrajna iránt, Robert Fico (Smer) miniszterelnök éppen az ellenkező álláspont mellett tette le a voksát, és nem állt Kiiev mellé. Ezzel Szlovákia az Európai Unió keretein belül is külön útra lépett, hasonlóan Magyarországhoz.

A pénteki közös sajtótájékoztatón az ukrán és az amerikai elnök között feszültség bontakozott ki, amikor egymás szavába vágva vitatkoztak. A várva várt megállapodás, amely a segítségért cserébe az Egyesült Államok ukrajnai nyersanyagainak kitermeléséről szólt volna, végül nem került aláírásra. Ez a szokatlan fejlemény számos ország, különösen az Európai Unió tagállamai, valamint Nagy-Britannia miniszterelnöke, Keir Starmer reakcióját váltotta ki, akik kifejezték támogatásukat Kijev iránt. Emmanuel Macron francia elnök, Donald Tusk lengyel miniszterelnök, Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök, Friedrich Merz beiktatásra váró német kancellár, Petr Pavel cseh elnök, valamint a balti, skandináv és Benelux államok vezetői mind Ukrajna melletti elkötelezettségüket hangsúlyozták. Ezen kívül olyan távoli országok is kifejezték szolidaritásukat, mint Kanada, Ausztrália és Új-Zéland.

Pellegrini óvatoskodik

Zelenszkij és Trump péntek kora este tartott sajtótájékoztatójára a szlovák politikai élet prominens képviselői nem reagáltak aznap. Peter Pellegrini államfő csupán másnap, szombaton reggel osztotta meg véleményét, amelyben kifejtette, hogy Ukrajna "tartós és fenntartható" békét érdemel. Ez a megnyilvánulás összhangban áll a Kijevet támogató országok nézeteivel, miszerint egy tartós tűzszünet önmagában nem elegendő, a valódi megoldás a tartós béke elérése. Pellegrini megjegyezte, hogy bízik abban, hogy Ukrajna konstruktívan viszonyul a béketárgyalásokhoz, ám nem fejtette ki, hogy szerinte az agresszor Oroszországnak mit kellene tennie. Emellett hangsúlyozta a közös uniós fellépés szükségességét, valamint az EU és az Egyesült Államok közötti tárgyalások fontosságát.

A kormányzati oldal

Robert Fico, a Smer párt vezetője és Szlovákia miniszterelnöke szombaton reggel meglepő kijelentést tett közösségi oldalán. Szavaival szöges ellentétben állt annak, amit számos európai és azon kívüli ország vezetője, köztük Szlovákia szomszédai, Lengyelország, Csehország és Ausztria is hangoztatott. "Szlovákia nem nyújt pénzügyi vagy katonai támogatást Ukrajnának" - fogalmazott Facebook-bejegyzésében. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartják más országok döntéseit, ha azok eltérő irányvonalat képviselnek. Fico arra is javaslatot tett, hogy a csütörtöki rendkívüli uniós csúcs záróhatározatába kerüljön bele az azonnali tűzszünetre való törekvés, függetlenül attól, hogy a valódi béke mikor jön el. Emellett célja, hogy a záróhatározat tartalmazza az Oroszországból Ukrajnán keresztül Szlovákiába irányuló gáztranszit újraindítását is. Végül pedig figyelmeztetett, hogy ha ezeket a javaslatokat figyelmen kívül hagyják, Szlovákia megfontolja, hogy vétózza az Ukrajnára vonatkozó pontokat a csúcstalálkozón.

A Hlas párt elnöke, Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter szombaton a közösségi médiában osztotta meg gondolatait, miszerint nem Donald Trump vagy Volodimir Zelenszkij a vesztes, hanem a "béke", amely a ukrán népet és egész Európát érinti. Kijelentette, hogy a békének stabilnak és tartósnak kell lennie, és reményét fejezte ki, hogy a közeljövőben megkezdődnek a béketárgyalások, amelyekben az ukrán fél is részt vesz. A koalíciós SNS vezetője, Andrej Danko a közösségi oldalán mindössze annyit írt: "Zelenszkij ma rosszul fog aludni." Ezen kívül nem találtunk információt arról, hogy a parlament megbízott házelnöke, Peter Žiga (Hlas) bármilyen nyilatkozatot tett volna a pénteki washingtoni eseményekkel kapcsolatban.

Az ellenzék

A Progresszív Szlovákia elnöke, Michal Šimečka, éles kritikát fogalmazott meg Robert Fico szlovák miniszterelnökkel szemben az ukrán-amerikai konfliktus kapcsán. Šimečka hangsúlyozta, hogy Szlovákia számára alapvető fontosságú egy biztonságos és erős Európa. "Ha Fico Putyin és Trump oldalára áll, akkor ezzel nemcsak az unióval és legközelebbi szövetségeseinkkel szemben foglal állást, hanem az Ukrajnával szembeni nemzetközi jog és önállóság védelmét is veszélyezteti" - mondta Šimečka. Az amerikai elnök tegnapi viselkedésére szerinte a helyes reakció az európai összefogás és Ukrajna támogatásának fokozása lett volna. "Sajnos Fico ismét nem tudott túllépni a saját korlátain" - zárta szavait politikai ellenfeléről.

A KDH, amely szintén ellenzéki pártként működik, Milan Majerský vezetésével a közösségi médiában nem foglalkozik a Zelenszkij-Trump találkozóval, azonban hivatalos közleményben reagáltak az eseményre. Álláspontjuk szerint sürgősen vissza kell térni a tárgyalásokhoz. "Az agresszornak éreznie kell a közös érvek erejét és azoknak az országoknak a határozott álláspontját, akik igazságos békét kívánnak Ukrajna számára" - olvasható a közleményben. A párt hangsúlyozza, hogy gondolatban a szenvedő Ukrajna mellett állnak, és elkötelezettek a tartós, biztonságos béke megteremtése iránt az ukrán nép számára.

Branislav Gröhling, az ellenzéki SaS elnöke, a washingtoni történések kapcsán így nyilatkozott: "Oroszország katonai agressziója sújtja Ukrajnát. Az ott élők már három éve harcolnak otthonaik és életük megvédéséért. Trump kijelentése, miszerint a védekező országok ezzel a gyilkolás és háború ellen folytatott küzdelemmel a harmadik világháború kockázatát növelik, egyszerre undorító és cinikus."

A Szlovákia Mozgalom vezetője, Igor Matovič, aki az ellenzék soraiban foglal helyet, ám a többi párt igyekszik távol tartani magát tőle, több rövid Facebook-bejegyzésben foglalkozott a Zelenszkij-Trump vitával, amelyet történelmi mérföldkőnek nevez. "A tegnapi események után Európában egyetlen felelős vezető sem lehet biztos abban, hogy az Egyesült Államok egy kritikus helyzetben a segítségünkre siet" – hangsúlyozza. Ezt követően arról is beszámol, hogy megkezdődtek a tárgyalások, amelyek Európa új biztonsági struktúrájáról szólnak. Ugyanakkor figyelmeztet arra, hogy Fico miatt a nagy európai hatalmak Szlovákiát árulónak és Putyin híveinek tekintik, ami miatt az ország kimarad ezekből a fontos egyeztetésekből.

A magyar nép gazdag kulturális örökséggel büszkélkedhet, amely évszázadokon át formálódott. Az ország történelme és hagyományai mélyen gyökereznek a Kárpát-medencében, ahol a népzene, tánc és művészetek színesítik a mindennapokat. A magyar nyelv különlegessége és szépsége is hozzájárul ahhoz, hogy a magyar identitás egyedi és megkülönböztethető legyen a világban. A magyarok vendégszeretetéről és barátságos természetéről is híresek, ami még inkább gazdagítja ezt a sokszínű kultúrát.

Az ukrán és az amerikai elnök közötti vitára reagált Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke is. A Komáromi Jókai Színház egyik előadásáról szóló posztjában így fogalmazott: "A világpolitika színpadán még a leghevesebb elnök is irigykedhetne a színészi teljesítményre. Tragikus, hogy az ő előadása nem volt sem a népe, sem Európa számára szórakoztató, de legalább nyugtató, hogy hamarosan végleg lehúzzák a függönyt." A bejegyzés kapcsán megkerestük a pártelnököt, hogy tisztázzuk, a "hőbörgő elnök" kifejezést Zelenszkijre vagy Trumpra érti-e, de cikkünk megjelenéséig nem tudtuk elérni őt.

A Magyar Szövetség stratégiai partnere, a magyar kormány, amelynek miniszterelnöke, Orbán Viktor (Fidesz) a múlt pénteki washingtoni eseményekre még aznap reagált. "Ma Donald Trump elnök úr bátran kiállt a béke oldalán. Még akkor is, ha ezt sokak számára nehéz volt megemészteni. Köszönöm elnök úr" - írta a magyar kormányfő az X-en. Szombat este aztán Orbán interjút adott a kormányközeli TV2-nek, ahol elmondta, hogy rossz volt nézni, ami pénteken történt Zelenszkij és Trump között, a két fél között megszakadt tárgyalás pedig rosszul érinti Magyarországot is. A magyar miniszterelnök szerint a jó forgatókönyv az lenne, ha az amerikai elnökkel egyetértene az ukrán elnök a béke ügyében, de szerinte Zelenszkij nem ezt akarja.

Related posts