Alkupozíciók 2024-ben a hazai ingatlanpiacon: lehetőségek és kihívások A 2024-es év a hazai ingatlanpiacon számos izgalmas lehetőséget és kihívást tartogat az érdeklődők számára. Az ingatlanbefektetők és vásárlók számára kulcsfontosságú, hogy tisztában l
A piaci dinamika élénkülése és a fokozódó vevői érdeklődés ellenére csökkent az ingatlanvásárlás során érvényesíthető alku mértéke. Ennek ellenére 2024 a vevők éveként vonult be a köztudatba, hiszen a tranzakciók 82,2 százaléka a hirdetett ár alatti zárással végződött. Az összes ingatlantípust és állapotot figyelembe véve az országos átlagos alku mértéke körülbelül 7 százalék volt, de a jó állapotú, lakható, valamint felújítandó ingatlanok esetében gyakran meghaladta a 10 százalékot. Érdekesség, hogy a Duna House szakértői szerint az adásvételek csupán 3,3 százalékában volt tapasztalható licitálás.
Az ingatlanpiac dinamikus időszakon van túl: az otthonteremtési támogatások és a csökkenő kamatok révén a kereslet a legmagasabb szintre emelkedett az elmúlt két évben. A vásárlói kedv növekedését a lezárult adásvételek számának emelkedése is tükrözi. Ahogy közeledik a 2024 vége, világossá válik, hogy az idei év a vevők dominálásának időszaka volt a hazai ingatlanpiacon, ahol az ügyfelek országosan a tranzakciók 82,2%-ában irányár alatt tudtak szerződni a kiszemelt ingatlanokkal – nyilatkozta Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese. A 2023-as évhez képest az alkudozók aránya körülbelül 2 százalékponttal csökkent, míg az irányáron történő szerződéskötések aránya 13%-ról 14,5%-ra nőtt az ingatlanközvetítő 2024-es értékesítési statisztikái szerint. Licitálásra főleg a kiváló ajánlatok esetében került sor, az irányár feletti vételár pedig az eladások mindössze 3,3%-ában fordult elő idén.
Az alku lehetősége számos tényezőtől függ, amelyek közül kiemelkedő szerepet játszik az ingatlan hirdetett ára. Ha az ár piaci viszonyoknak megfelelő, akkor az alku nagysága jóval korlátozottabb lehet, míg az eladó rugalmassága és a vevő eltökéltsége szintén jelentős hatással bír. Fontos tényező az is, hogy az érdeklődő saját tőkével rendelkezik-e, vagy esetleg hitelhez folyamodik a vételár egy részének fedezésére. Az ingatlan típusa és állapota szintén meghatározó az alkuképesség terén. Például újépítésű lakások esetében az alku lehetősége minimális, hiszen az idei évben az ilyen ingatlanokra vonatkozó adásvételek mindössze egyharmadában volt tapasztalható alku. Ezzel szemben a használt ingatlanok esetében, a jó állapottól a lakhatatlan ingatlanokig terjedően, a vételár 81-94 százalékos alkuképességgel bírt a Duna House statisztikái szerint. A vevői alku országos átlaga az összes ingatlantípust és állapotot figyelembe véve körülbelül 7 százalékot mutat. Érdekes módon az irányár alatt szerződő vevők mintegy 20%-a 10 százaléknál magasabb árengedményt is el tudott érni. A 10 százalék feletti alku leginkább a jó, lakható és felújítandó állapotú ingatlanok tranzakciói során volt jellemző, ahogyan azt Máté Ferenc is hangsúlyozta.
A vásárlói motivációk alapos elemzése alapján 2023-ban a legaktívabb alkudozók a befektetési szándékkal ingatlant vásárlók voltak, akik a tranzakciók 27 százalékában próbáltak kedvezőbb árat kialakítani. Ezt követően a nagyobb ingatlanra költözők és az első lakásukat vásárlók is jelentős alkukedvvel rendelkeztek, mindkét csoport aránya 24 százalék volt. Egy országos lefedettséggel bíró ingatlanközvetítő 2024 januárja és októbere között gyűjtött értékesítési adatai alapján kiderült, hogy a legnagyobb, 54 százalékos árengedményt egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településen hirdetett ingatlan esetében kínálták. A lakható állapotú, 69 négyzetméteres téglaépítésű ház eladásakor a tulajdonos figyelemre méltó árleszállítást alkalmazott.