Amerika felfüggeszti Ukrajna hírszerzési támogatását.

Felfüggeszti a hírszerzői információk cseréjéről szóló együttműködését Ukrajnával az Egyesült Államok - írja a Financial Times. Washington döntése a fegyverszállítások leállításánál is komolyabb lépésnek tekinthető, hiszen a szükséges információk hiányában az ukrán hadsereg nem képes pontos csapásokat mérni az oroszokra.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Trump amerikai politikai vezető február 28-án vitát folytattak a washingtoni Fehér Házban. Keddre Zelenszkij kifejezte, hogy kész visszatérni a tárgyalóasztalhoz, és sajnálatát fejezte ki a múlt pénteki vitával kapcsolatban. Az ukrán elnök emellett jelezte hajlandóságát az ukrajnai ásványkincsek kitermelésére vonatkozó egyezmény aláírására is. Trump ezt az évértékelő beszédében a kongresszus előtt is megemlítette, hangsúlyozva, hogy értékeli Zelenszkij szavait.
Az évértékelő után Mike Waltz ugyan kilátásba helyezte az ukrán fegyveres támogatás újraindítását, kérdéses azonban, milyen tényleges segítséget is jelenthet ez Kijev számára az amerikai hírszerzés információi nélkül.
Az olajfinomítók mellett az amerikai hírszerzés is meghatározó szerepet játszik a rakétaelhárítás terén. Az ukránok e források révén képesek időben felkészülni az orosz drón- és rakétatámadásokra, amelyek célpontjai az ukrán városok és az energetikai infrastruktúra. E tudás birtokában hatékonyabban védhetik meg magukat és csökkenthetik a potenciális károkat.
Az ukrán hírszerzés szóvivője nem kívánta megosztani véleményét az amerikai intézkedésről, ugyanakkor megemlítette, hogy Ukrajnának létezik egy "B-terve" az ilyen helyzetek kezelésére.