Az Európai Unió 5,5 millió eurós sürgősségi támogatást ajánlott fel a Szabad Európa Rádió számára, amely a CIA kezdeményezésére jött létre. | Demokrata

Az 1950-es években alapított, a CIA által pénzügyileg támogatott csatorna, amely a szovjet blokkban nyugatbarát véleményeket népszerűsített, manapság az Egyesült Államok Globális Médiaügynökségének (USAGM) irányítása alatt működik. Márciusban Donald Trump elnök egy átfogó költségcsökkentési program keretében aláírta azt a rendeletet, amely jelentős mértékben csökkenti az ügynökség finanszírozását.

Kaja Kallas, az Európai Unió külpolitikai főképviselője kedden bejelentette az unió új pénzügyi mentőcsomagját, amelyet "rövid távú sürgősségi finanszírozásnak" titulált. E lépés célja, hogy támogassa azt a küldetést, amelyet Kallas "létfontosságúnak" minősített. Az 5,5 millió eurós támogatás "biztonsági hálóként" szolgál az RFE/RL számára, lehetővé téve számára, hogy folytathassa munkáját a Brüsszel érdekszférájába tartozó országokban, beleértve Oroszországot, Belaruszt, Iránt és több közép-ázsiai államot.

"A szűretlen tartalmak növekedése idején a független újságírás fontosabb, mint valaha" - mondta Kallas az uniós külügyminiszterek találkozóját követően. Elismerte, hogy Brüsszel nem tudja teljes mértékben pótolni az elvesztett amerikai finanszírozást, de hangsúlyozta a lépés szimbolikus értékét, és sürgette az egyes tagállamokat, hogy ajánljanak fel további támogatást.

Trump pénzelvonási rendelete óta a propagandacsatorna elbocsátotta a személyzetet, felfüggesztette a sugárzást, és jogi lépéseket indított. Bár egy washingtoni bíró áprilisban ideiglenesen megállította a kormányzat döntését, később egy szövetségi fellebbviteli bíróság további peres ügyekig blokkolta a pénzeszközök felszabadítását. A műsorszolgáltató arra figyelmeztetett, hogy több régióban is végleges leállás fenyegeti, ha nem sikerül megoldani a pénzügyi válságot.

A Trump-adminisztráció a finanszírozás megszüntetését egy átfogó kampány részeként tálalta, amelynek célja az olyan bürokratikus intézmények felszámolása volt, amelyek már nem felelnek meg az Egyesült Államok stratégiai érdekeinek. Ezzel szemben az RFE/RL vezetősége éles kritikát fogalmazott meg, és elnöke, Stephen Capus, a finanszírozás csökkentését "Amerika ellenségeinek tett óriási ajándéknak" minősítette.

A kormányzati tisztviselők és kritikusok egyaránt azt hangoztatták, hogy az RFE/RL és testvérszervezete, az Amerika Hangja (VOA) már nem bír a korábbi jelentőségével, és egyre inkább a párt által irányított szerkesztési irányelvek felé mozdult el. Elon Musk, a technológiai milliárdos és a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) vezetője, nyilvánosan is kifejezte véleményét, miszerint mindkét csatorna "bezárásra" szorul, és az X közösségi platformon megjegyezte: "Senki sem hallgat rájuk többé."

Related posts