"Az Európai Unió még a legsikeresebb időszakaiban sem lenne képes hatékonyan kezelni Ukrajna pénzügyi támogatását." | Demokrata

A minisztérium által az MTI-hez eljuttatott közleményben a tárcavezető kifejtette, hogy a jövőbeli ukrán támogatások jelentős pénzügyi terheket kívánnak rárakni az Európai Unióra, Brüsszel és Kijev irányából. Ezen terhek fényében különösen aggasztó, hogy a blokk versenyképessége drámaian visszaesett, és sürgősen szükség lenne a gazdaság újraélesztésére. "Úgy vélem, hogy még a valaha volt legstabilabb Európai Unió sem lenne képes megbirkózni ezzel a teherrel, nemhogy a jelenlegi, rendkívül nehéz helyzetben lévő unió" - hangsúlyozta a tárcavezető.

"Ha a brüsszeli vezetők megpróbálnák érvényesíteni ezeket az elképzeléseket, az óriási gazdasági károkat okozna Európa számára" - hangsúlyozta. Emellett sérelmezte, hogy európai politikai vezetők Donald Trump amerikai elnök béketörekvéseit igyekeznek megakadályozni. Ezen törekvések részeként említette az előző napi brüsszeli csúcstalálkozó előtt közzétett zárónyilatkozat-tervezetet, amelyet a magyar kormány azonnal elutasított. Kifejtette, hogy folyamatosan zajlik az egyeztetés az Egyesült Államokkal a jelenlegi béketörekvések minden aspektusáról, beleértve az európai reakciókat is.

Szijjártó Péter problémásnak nevezte azt a törekvést is, hogy Ukrajnát minél előbb vegyék fel az EU-ba vagy legalábbis gyorsítsák fel a csatlakozási tárgyalásokat. "A gabonapiac kapcsán már pontosan láttuk, hogy ez milyen drámai gazdasági hatással járna Európa számára" - figyelmeztetett. Az ukrán EU-s tagságról tervezett véleménynyilvánító szavazás kapcsán rámutatott, hogy a csatlakozási tárgyalások most értek el a tartalmi kérdésekhez, így időszerű megkérdezni a magyar embereket arról, hogy indokoltnak látják-e ennek a megkezdését, az ország belépését.

"Most nézzünk egy kicsit mélyebbre az európai mezőgazdaság és a kohéziós források világába. Személy szerint úgy vélem, hogy rendkívül meggondolatlan lépés, amit az európai döntéshozók jelenleg tesznek, amikor ilyen gyorsan próbálják felpörgetni a csatlakozási tárgyalásokat. Fontos, hogy a magyar polgárok még időben kifejthessék a véleményüket" - emelte ki. Hozzátette, hogy a kormány figyelemmel kíséri a szavazás eredményét.

A miniszter ezt követően az európai védelmi képességek fejlesztésére is fókuszált. "Egyetértünk ezzel az irányvonallal. Bár számos részletet még tisztázni szükséges, ha csak arra gondolunk, hogy az utóbbi időszakban Magyarország milyen jelentős erőforrásokat mozgósított a hadiipari fejlesztések érdekében, akkor világosan látható, hogy Magyarország is aktívan hozzájárul ahhoz, hogy Európa képes legyen növelni védelmi kapacitásait" - hangsúlyozta.

A közös európai hadsereg felállítására vonatkozó tervekkel kapcsolatban megismételte, hogy sok még a tisztázásra váró részletkérdés. "Az, hogy az európai védelmi képességeket javítani, fejleszteni kell, az egész biztos, minden többi kérdés nagyon fontos és alapos átgondolást igényel" - jegyezte meg. Végezetül pedig közölte, hogy ő továbbra sem hiszi, hogy Oroszország bármelyik NATO-tagra veszélyt jelentene.

Egy másik nézőpontot is megfogalmazott, miszerint Moszkva nélkülözhetetlen a hatékony új európai biztonsági struktúra kialakításához. "Rendkívül illúzió azt hinni, hogy Európa hosszú távú biztonságáról való megállapodásokat úgy lehet elérni, hogy az orosz felet kizárjuk a tárgyalásokból" - hangsúlyozta.

Related posts