Az Európai Unió határozottan ellenáll a nyomásnak, amely arra sarkallná, hogy igazságtalan kereskedelmi megállapodást kössön az Egyesült Államokkal.

Az Európai Parlament plenáris vitájában az amerikai kereskedelmi intézkedésekkel kapcsolatban kiemelte, hogy más kereskedelmi partnerek jelentős érdeklődést mutatnak a tárgyalások felgyorsítása iránt az Európai Unióval.

Emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok az évek során kiemelkedő kétoldalú kereskedelmi és befektetési kapcsolatokat alakítottak ki; az áruk és szolgáltatások forgalma az utolsó évtizedben kétszeresére nőtt, a befektetések volumene pedig már meghaladja az 5 ezer milliárd eurót. Ezen kívül, európai vállalatok körülbelül 3,4 millió munkavállalót foglalkoztatnak közvetlenül az amerikai piacon.

- húzta alá.

Šefčovič rámutatott, hogy a kereskedelmi kapcsolatok most olyan komoly kihívásokkal szembesülnek, amelyekre érdemes odafigyelni.

- taglalta. Figyelmeztetett: bár az Egyesült Államok ideiglenesen csökkentette a vámokat 20-ról 10 százalékra - és EU viszonzásként 90 napra felfüggesztette az acélra és alumíniumra vonatkozó ellensúlyozó intézkedéseit, hogy esélyt adjon a tárgyalásoknak - az amerikai vámok még mindig az EU-export 70 százalékát vagyis 380 milliárd eurót érintenek, és további vámintézkedések is várhatók.

Šefčovič leszögezte: az EU aktív diplomáciával reagál a kereskedelmi feszültségekre - folyamatos tárgyalásokat folytatnak az amerikai kormánnyal, hogy kölcsönösen előnyös, méltányos megoldásokat találjanak."Az EU vámcsökkentési javaslatokat, iparági együttműködést és a transzatlanti kereskedelem újraélesztését szorgalmazza, és világossá tette, hogy készen áll a megbeszélésekre. Most Washingtonon a sor, hogy ugyanezt a hajlandóságot mutassa" - tette hozzá.

Hangsúlyozta azonban, hogy amennyiben az amerikai kormánnyal folytatott tárgyalások nem vezetnek kedvező eredményre, az Európai Unió kész alternatív intézkedések bevezetésére a versenyfeltételek helyreállítása érdekében. A 90 napos szünet alatt további lépéseket terveznek a helyzet kiegyensúlyozása érdekében, beleértve jogi eljárások indítását is a szabályalapú kereskedelmi rendszer védelme érdekében.

- hangsúlyozta.

A biztos megerősítette, hogy az Európai Unió továbbra is elkötelezett a kereskedelmi és befektetési kapcsolatok bővítése mellett.

A szöveg egyedi átfogalmazása a következőképpen alakul: Šefčovič rámutatott arra, hogy míg az Egyesült Államok a globális kereskedelem 13%-át képviseli, az Európai Unió célzottan törekszik a fennmaradó 87%-os potenciál kiaknázására. Jelenleg folyamatban van a Mercosur-országokkal és Mexikóval kötendő megállapodás előkészítése, amely új piaci lehetőségeket, geopolitikai előnyöket és éghajlati fenntarthatósági kötelezettségeket ígér. Ezen kívül a tárgyalások felgyorsultak Indiával, Indonéziával, a Fülöp-szigetekkel, Thaifölddel, Malajziával és az Egyesült Arab Emírségekkel, miközben rugalmas és célzott együttműködési formák kerülnek előtérbe. Az EU aktívan dolgozik Angolával, Dél-Afrikával és Szingapúrral is különböző megállapodásokon, amelyek a fenntartható befektetéseket, a digitális kereskedelmet és a tiszta ellátási láncokat erősítik.

Related posts