Déván vendégszerepelt a Művelődés című folyóirat.
A Vidékek, irodalmak programsorozat keretében a dévai magyar közösség új lehetőséghez jutott: találkozhattak a Művelődés című erdélyi közművelődési havilap szerkesztőivel és munkatársaival, s megismerhették az erdélyi könyvkiadás néhány jelentős alkotását. Benkő Levente főszerkesztő rövid áttekintést nyújtott a Magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság, az RMDSZ és az Iskola Alapítvány közös kezdeményezéseként megszületett Vidékek, irodalmak programsorozatról, amelynek célja, hogy a romániai magyar szórványban és vidéken élő olvasókhoz eljuttassa a kortárs erdélyi szerzők munkáit. A program keretében 2023 szeptemberétől 2025 februárjáig közel száz irodalmi esemény várható. A főszerkesztő részletesen bemutatta az 1948-ban alapított közművelődési havilap történetét, amely csupán a kommunizmus legsötétebb éveiben, 1985-től szakadt meg öt évre. 1990-ben azonban újraéledt, a szerkesztőség Bukarestből Kolozsvárra költözött, és azóta ismét havi rendszerességgel jelenik meg, különös figyelmet szentelve az erdélyi szerzők hely- és kultúrtörténeti írásainak. Rostás-Péter Emese szerkesztő a lap tartalmáról is beszámolt, külön kiemelve a kistérségeket bemutató rendszeres mellékletet, amely gazdagítja a havilap kínálatát.
A hallgatóság a továbbiakban megismerhette Papp Annamária újságíró-történész, a Szabadság napilap politikai szerkesztője írói, kutatói munkásságát is, mely a második világháború számos helytörténeti vonatkozását hozta napvilágra. Bemutatásra került a 2019-ben megjelent Megsebzett Kolozsvár című kötet, mely a Kolozsvárt ért, 1944. június 2-i amerikai bombázás után készült fényképekkel, vallomásokkal mutatja be a korabeli várost. Szintén e témához kötődik az Asztalos Lajossal közösen megjelentetett 1944. június 2. - Kolozsvár bombázása című kötete, melyben a tragikus esemény túlélői szólalnak meg. Ezek sorából ismerhettük meg a bombázásban édesanyját és húgát elvesztő Móricz Antal megrázó történetét, melyet Rostás-Péter István kolozsvári rádiós újságíró olvasott fel. A találkozás végén könyvvásárlásra, dedikáltatásra is lehetőség nyílt. Az említett könyvek mellett Benkő Levente dedikálta a Volt egyszer egy '56 című kötetét, illetve a jelenlévők megismerhették az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kulturális Államtitkárságának támogatásával megjelent Hétköznapi hőseink - írjunk történelmet! című kötetet, melyben erdélyi diákok mutatják be településük egy olyan személyiségét, aki bár sokat tett a helyi közösségért, munkája, élete nem kapott sajtónyilvánosságot.
Az eseményt a dévai unitárius közösség szervezőinek és házigazdáinak köszönhetően egy szívből jövő szeretetvendégség és kötetlen eszmecsere zárta le. Hálás szívvel gondolunk erre a lélekemelő alkalomra!