Furcsa és aggasztó események zajlanak a Velencei-tó környékén, ahol hatalmas halpusztulás tapasztalható. A Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) is reagált a helyzetre, és részletezte, milyen lépéseket terveznek a probléma kezelésére. Az esemény rávi

Összesen 1800 kilogramm elpusztult halat gyűjtöttek össze és szállítottak el.
Az elmúlt napokban számos beszámoló jelent meg az internetes közösségi felületeken a Velencei-tavon tapasztalt halpusztulásról. Ezen beszámolókban - sajnos már megszokott módon - sok feltételezés és téves információ is megjelent. A MOHOSZ viszont kiemelten fontosnak tartja, hogy egy hivatalos tájékoztatóban már a helyzetet objektíven bemutató információk kerüljenek közreadásra. Az elvégzett munka, valamint a beérkezett adatok, információk alapján erre ma nyílt lehetőség, írta közleményében a Magyar Országos Horgász Szövetség.
Az elmúlt napok legfontosabb teendői közé tartozott a kárelhárítás, amely során a vízben elpusztult halakat gyűjtöttük össze. Emellett folyamatosan információkat gyűjtöttünk a kialakult helyzetről, és aktívan tartottuk a kapcsolatot az érintett hatóságokkal és szervezetekkel. Továbbá, a hal- és vízminták begyűjtése és laboratóriumi elemzésre történő elküldése is kiemelt feladatunk volt.
A jelenlegi elhullások szombaton, 2025. május 10-én indultak el jelentős mértékben. Ezt követően hétfőre jelentős csökkenés tapasztalható a friss elhullások számában, kedden pedig még tovább csökkent ez a mutató. Jelenleg tehát egy folyamatos javulás figyelhető meg a helyzetben.
- kifejtették a nyilatkozatukban.
Az elhullott halak túlnyomó része, a számok szerint 99%-a, az inváziós idegenhonos ezüstkárász kis méretű egyedeinek rovására írható, melyek 8-12 cm között mozognak, átlagosan 30 gramm súllyal. Érdemes megemlíteni, hogy ezen halak jelentős része ivadék formájában került a vízgyűjtőbe, egy korábban már azonosított probléma következtében. Az ezüstkárászok mellett, bár darabszámuk nagyságrendekkel alacsonyabb, fellelhetők még vegyes korosztályú pontyok és compók friss elhullott példányai is, amelyek tömegbeli arányukban néhány százalékot képviselnek.
A kedd délig összegyűjtött és az ATEV Zrt. által elszállíttatott mennyiség 1800 kg.
Az elhullott halfajok analízise, valamint az eddig összegyűjtött vizsgálati adatok alapján arra a következtetésre juthatunk, hogy a halak pusztulásának mögött egy specifikus kórokozó állhat, amely kizárólag a kárászféléket, így az inváziós ezüstkárászt is érinti. A helyszíni kutatások szerint az elhullások összefüggésbe hozhatók a halak ívási periódusával, valamint a május elején bekövetkezett drámai hőmérséklet-csökkenéssel. Ekkor mindössze két nap leforgása alatt 7 Celsius-fokkal csökkent a vízhőmérséklet, míg egy héttel korábban ugyanezen időtartam alatt ennyivel emelkedett. Ez a gyors hőmérséklet-változás jelentős stresszt okozhatott a halak számára.
A szakértők részletesen bemutatták az okokat, és megemlítették, hogy a hőmérséklet csökkenése következtében az ívási folyamat hirtelen megszakadhat, ami az ikrás halak elhullásához vezethet. Ennek oka, hogy a halak nem tudják leadni a lerakásra kész, érett ikrát, ami a testükben maradva bomlásnak indul. Ez a folyamat belső "mérgezést" (szepszis) idézhet elő. Valószínűleg ez a jelenség játszik fő szerepet a ponty és a compó pusztulásában.
A vízminőségi vizsgálatok során eddig szerzett eredmények nem jeleztek oxigénhiányt vagy gázfelszabadulásra utaló jelenségeket.
A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság legfrissebb tájékoztatása szerint az április 28-án és május 7-én végzett vízmintavételek eredményei kedvezőek: a tóban oxigénhiányt nem észleltek, és az olajszennyezés lehetősége is teljesen kizárható. Ennek következtében a víz minőségével kapcsolatosan nem merültek fel aggályok.
A hatóságok által begyűjtött vízminták elemzése jelenleg is zajlik, és az eredmények a közeljövőben, a következő napokban várhatóak. A halegészségügyi vizsgálatok szintén előrehaladott állapotban vannak, és a laboratóriumok tájékoztatása szerint az eredmények a következő 1-2 hét során érkeznek meg. Az eddig elvégzett általános halegészségügyi vizsgálatok során nem tapasztaltak sem oxigénhiányra, sem pedig vízminőségi problémákra utaló jeleket, továbbá az elsődleges parazitológiai vizsgálatok is negatív eredménnyel zárultak. A szakértők az ezüstkárász mellett a pontyok és compók állapotát is figyelemmel kísérik.
Részletesen kifejtették, és hangsúlyozták, hogy szinte biztosra vehető: amennyiben a specifikus halbetegségekre vonatkozó feltételezések beigazolódnak, az emberi szervezetre semmiféle veszélyt nem jelent sem a halakkal való érintkezés, sem pedig a halak elfogyasztása során.
Akinek lehetősége van segíteni a tevékenységünket, örömmel vesszük a közreműködését, amelyet előre is köszönünk, miként a már eddig elvégzett munkát is. Az összegyűjtött halakat halőreink a telefonos bejelentés alapján rendszeresen begyűjtik. A leadás legjobb módja, ha a zsákba összegyűjtött halakat egy, a bejelentésben meghatározott, lehetőleg (csónakkal vagy autóval) jól megközelíthető helyszínen elhelyezik
- ismertették, hogyan lehet támogatni az elpusztult halak begyűjtését.
Mint arról beszámoltunk kiszáradt egy Körös-holtág, rengeteg hal elpusztult, valamint arról is hírt adtunk 100 méternyi kínszenvedést okozó hálót emeltek ki a Tiszából a szerb határnál.