Drónfelvétel: A Körtvélyesi-holtág vízkészletének drámai csökkenése | Színes tájak felfedezése

Ha kilépne a medréből a Tisza, megemelhetné a vízszintet.

Bodrogi Attila lenyűgöző drónfelvételeken szemléltette a vízhiányos helyzetet a Dél-Alföld régiójában.

Az amatőr természetbúvár szerint még csak április harmadik dekádja van, de már most meglehetősen alacsony a vízállás a Körtvélyesi-holtágban. Az eddig elmaradt tavaszi zöldárban lehetett bízni, amely képes lett volna vízzel feltölteni a holtágat. Az Attila által készített felvétel beszédes.

A hódmezővásárhelyi amatőr meteorológus nemrégiben alaposabban felfedezte a környék időjárási jelenségeit.

Érzékelhető, hogy a vízszint szinte mindenütt a megszokott értékek alatt van, és különösen érdekes, hogy ilyenkor, a legmagasabb vízállás időszakában, a Tiszának már rég ki kellett volna áradnia, hogy megtöltse a medret. A holtág belső részén, ahol a felvételek készültek, a nyár végére általában már szárazra szokott kerülni a meder, ám jelenleg annyira alacsony a vízszint, mint más években ilyenkor, ősszel. Egy horgász véleménye szerint most körülbelül 1,5-2 méter lehet az átlagos vízállás, míg a normák szerint 3 méternek kellene lennie. Ha a Tisza kilépne a medréből, meg tudná tölteni a holtágat, ami most rendkívül szükséges lenne.

- fejtette ki Attila a Sokszínű vidék számára.

Ahogy korábban írtuk, a Mártélyi Tájvédelmi Körzet egyik legértékesebb része a Körtvélyesi Holt-Tisza, ahová a környéken élő horgászok rendszeresen járnak. A Tisza árterének gazdag élővilága mellett a holtág tájképi értéke is kirándulásra csábít. A Körtvélyesi holtág minden évszakban elvarázsolhatja a természetjárókat.

Az alacsony vízállás már az ország több pontján érzékelhető volt az utóbbi hetekben. Márciusban a Tisza tartósan alacsony vízállásának hatására a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzetben felszínre kerültek a meder sajátos megjelenésű elemei, az agyag- és homokpadok, melyekről egy látványos videót is készítettek . Tavaly nyáron országszerte tombolt az aszály, és negatív vízállás rekordok dőltek meg. 2024 augusztusában a Tisza alacsony vízállásának köszönhetően Cibakháza "különös szigete" ismét sok látogatót vonzott Jász-Nagykun-Szolnok vármegyébe.

Related posts