Hosszas és feszültséggel teli éjszakai tárgyalások után végre megszületett a megállapodás: India és Pakisztán között teljes körű és azonnali tűzszünet lépett életbe.

Donald Trump Truth Social közösségi-média posztjában erősítette meg, miszerint India és Pakisztán teljes és azonnali tűzszünetben állapodott meg egy, az Egyesült Államok közvetítésével zajló, hosszan tartó tárgyalássorozat eredményeként. Az amerikai elnök legfrissebb bejegyzésében mindkét országot a "józan ész" és "nagyszerű intelligencia" tanúsításáért méltatta.
Trump nyilatkozata szerint a megállapodás egy hosszú, egész éjszakát átölelő diplomáciai tárgyalás eredményeként jött létre, melyben az Egyesült Államok jelentős közvetítői szerepet játszott.
A bejelentés időpontja meglepetést okozott, ugyanakkor nem teljesen váratlan, hiszen Marco Rubio amerikai külügyminiszter az utóbbi hetekben folyamatosan tárgyalt Sehbaz Sharif pakisztáni miniszterelnökkel, valamint Szubrahmanjam Dzsaishankar indiai külügyminiszterrel is - értesült a SkyNews.
A tűzszünet tényét elsőként Pakisztán külügyminisztere, Ishaq Dar erősítette meg, aki az X közösségi oldalon közölte: "Pakisztán és India azonnali hatállyal tűzszünetet kötött". Hangsúlyozta, hogy országuk a béke és biztonság fenntartását részesíti előnyben a térségben, saját szuverenitásuk és területi integritásuk megtartása mellett.
Néhány órával később Marco Rubio is hivatalosan megerősítette a híreket. X bejegyzésében arról számolt be, hogy az elmúlt 48 órában az amerikai alelnökkel, J. D. Vance-szel együtt magas szintű tárgyalásokat folytattak, amelyek során találkoztak többek között Narendra Modi és Shehbaz Sharif miniszterelnökökkel is.
India hivatalosan is megerősítette a tűzszüneti megállapodást, csupán néhány órával a pakisztáni katonai vezető telefonhívása után. Vikram Misri, az indiai külügyminiszter bejelentette, hogy a fegyverszünet helyi idő szerint délután 5 órakor lépett életbe. Hozzátette, hogy hétfőn újabb megbeszélések várhatóak a két ország küldöttei között.
A Sky News indiai tudósítója arról számolt be, hogy a térséget hetek óta feszültség és bizonytalanság terheli, különösen a vitatott határvonal mentén elhelyezkedő városokban. Az utóbbi időszakban a katonai eszkaláció ismét fokozódott, és csapásokról, valamint egymásnak ellentmondó információkról érkeztek jelentések. Ezek a fejlemények sokakban aggodalmat keltettek a helyzet esetleges további romlása miatt.
"Tanúi voltunk a katonai támadások fokozódásának a két ország között, ahol az egymásra irányuló vádak és cáfolatok egyfajta kölcsönös támadás láncolatává kezdtek alakulni. Ennek következtében az emberek itt egyre inkább azt érezték, hogy a helyzet elkerülhetetlenül súlyosbodik."
A tűzszünet új reménysugarat kínál arra, hogy a két szomszédos, atomfegyverrel rendelkező ország végre hosszú távú béketárgyalásokat indítson. A következő napok sorsdöntő jelentőségűek lehetnek a két ország stabilitása és jövője szempontjából.