Egy amerikai üzletember érdeklődik az Északi Áramlat 2 gázvezeték megvásárlása iránt.

Az Egyesült Államokban élő befektető - Stephen P. Lynch - évtizedek óta sikeresen építi üzleti kapcsolatait Moszkvával, most pedig érdeklődést mutat a sérült Északi Áramlat 2 gázvezeték megvásárlása iránt.

A Wall Street Journal beszámolója szerint Lynch engedélyt kért az Egyesült Államok kormányától, hogy részt vehessen a svájci csődeljárás keretein belül esetlegesen árverésre bocsátott infrastruktúrák megvásárlásában.

Az Északi Áramlat 2, amely Oroszországot Németországgal köti össze a Balti-tengeren keresztül, a 2022-es szabotázs óta nem üzemel. Lynch, aki Donald Trump megválasztott elnök támogatója, a vezetéket stratégiai eszköznek tartja az amerikai és európai energiaellátás kontrollálásához a fosszilis energiahordozók korszakának végéig.

Lynch a Wall Street Journalnak kifejtette: "Ez egy rendkívüli alkalom, amely generációnként egyszer adódik, hogy az amerikaiak és európaiak stratégiai befolyást nyerjenek Európa energiaellátása felett."

Lynch véleménye szerint Trump második elnöki ciklusában jelentős esély mutatkozik arra, hogy Oroszország és Ukrajna békét kössenek, ami lehetővé tenné az orosz gázszállítások újbóli elindulását Európa irányába. Ilyen körülmények között az Északi Áramlat 2 tulajdonjoga még inkább felértékelődne.

Lynch jogi képviselői februárban hivatalos kérelmet terjesztettek elő az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumához, amelyben a szankciók által érintett felekkel való tárgyalások megkezdésére kérnek engedélyt. A kérelem hangsúlyozza, hogy a svájci csődeljárás januárra kitűzött határideje miatt sürgős döntések szükségesek. A kérelmezők véleménye szerint, ha az Északi Áramlat 2 nem képes átalakítani adósságkezelési struktúráját – ami nem tűnik valószínűnek –, akkor a vezeték felszámolásra kerülhet.

Lynch álláspontja szerint a geopolitikai feszültségek következtében valószínűtlen, hogy sok befektető merne ajánlatot tenni, így a vezetéket rendkívül kedvező áron, akár az eredeti 11 milliárd dolláros értékének csupán egy töredékéért is meg lehet szerezni.

Lee Wolosky, a Biden-kormányzat korábbi tanácsadója úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió számára ez egy kivételes alkalom lehet arra, hogy megakadályozzák a vezeték orosz vagy kínai irányítás alá kerülését.

Bár Lynch víziója első pillantásra ígéretesnek tűnik, számos aggodalom merül fel a megvalósíthatóságával kapcsolatban. Milyen tényezők gátolhatják meg a vezetéket újabb szabotázsakcióktól, különösen nyugati érdekcsoportok részéről? Továbbá, vajon az amerikai kormány hajlandó lenne támogatni egy olyan kezdeményezést, amelyet geopolitikai feszültségek és szankciós környezet árnyékolnak be? Emellett érdemes elgondolkodni azon is, hogy hogyan alakulna az európai energiaellátás, ha a kulcsfontosságú infrastruktúra az Egyesült Államok vagy egy privát befektető kezébe kerülne.

Kapcsolódó tartalom: Az Egyesült Államok és Oroszország közötti fokozódó feszültségek jelentős következményekkel járnak a globális piacokra.

Az Északi Áramlat 2 megvásárlásának koncepciója, amelyet Stephen P. Lynch amerikai befektető hozott szóba, jelentős hatással lehet az európai energiaellátás és geopolitikai helyzet alakulására. Az amerikai kézbe kerülés lehetőséget teremt az orosz befolyás csökkentésére, ugyanakkor a projekt megvalósítása számos komplex kihívással néz szembe. Továbbá, a kezdeményezés hosszú távon megosztó következményeket is magában hordozhat, amelyeket figyelembe kell venni a döntéshozatal során.

Related posts