Egy millió fajunk már régóta eltűnt, de most sikerült életre keltenünk a kihalt óriásfarkast - hallgasd meg, hogyan vonyítanak a bájos klónkölykök! | szmo.hu

A feltámasztás, mint fogalom, természetesen inkább a marketing világából származik, de ettől függetlenül egy érdekes kérdést vet fel. Valóban érdemesebb lenne a "kihalásmentesítés" mint megoldás, mintsem hagyni, hogy egyes fajok a kihalás szélére kerüljenek? Az élet védelme és megőrzése sokkal inkább tűnik célszerűnek, mint a már eltűntek újbóli létrehozása.
A Homo sapiens sapiens tevékenysége következtében az IPBES legfrissebb jelentése alapján egymillió állat- és növényfaj áll a kipusztulás határán, ami korábban soha nem tapasztalt mértékű fenyegetést jelent az emberiség számára. Ez a kritikus helyzet sürgető globális beavatkozást igényel, hogy életmódunk fenntarthatóbbá váljon, és megőrizzük a biológiai sokféleséget.
Ez a megközelítés új fényben tűnteti fel azt a Times címlapot is, amely egy figyelemfelkeltő kísérlet részét képezte, melynek során...
A két mitológiai alak, Romulusz és Rémusz nevét kapta a két hím kölyök, a nőstény pedig George R.R. Martin regényhősnője, Khaleesi után kapta a nevét. A jelenleg hat hónapos hímek és a kéthónapos nőstény nagyon virgonc jószágok, és igazából teljesen hétköznapi farkasnak tűnnek hófehér bundával - egyébként azok is.
A rosszcsontok a Colossal Biosciences biotechnológiai cég "gyártmányai", klónozással és géntechnológiával "hozták létre" a cirka 12 500 éve kihalt óriásfarkas példányait.
A Live Science megfogalmazása szerint a vállalat sikeresen végrehajtott egy kihalásmentesítési projektet, azonban ez a folyamat a ferdítés fogalmát is érinti, mivel a farkaskölykök genetikai állománya csupán részben tükrözi az "őseik" örökségét.
A magjuktól megfosztott petesejtekbe ültették az egyedi génváltozatokat, amelyeket így hoztak létre. Ezt követően a petesejteket embriókká fejlődni hagyták, majd beültették "pótmamák" méhébe, amelyek ebben az esetben házi kutyák voltak. Az egész folyamat során 13 ezer éves fog és 72 ezer éves koponya DNS-mintáit használták fel.
A vállalat már hosszú évek óta elkötelezett az ilyen jellegű tevékenységek iránt. Számos állatfaj esetében sikeresen megvalósították a klónozást, azonban, ahogy azt korábban is hangsúlyozták, a kihívások mindig újabb és újabb tapasztalatokat hoznak.
A kommünikéjük alapján a jövőben az eljárás akár az emberek számára is hasznos lehet, továbbá megoldást kínálhat arra, hogy a már meglévő, de veszélyeztetett állatfajok ne tűnjenek el az emberi tevékenység következtében. Ezáltal lehetőséget ad arra, hogy az emberi döntések befolyásolják, mely fajok maradhatnak fenn, és melyek sorsa pecsételődik meg, ahogyan azt a Timesban olvashatjuk.
A videóban pedig 10 ezer év óta először hallható a kihalt állat vonyítása.