Európába érkező szír menekültek száma folyamatosan csökken.

Februárban a közel-keleti országból érkező menedékkérők száma 70 százalékkal csökkent a négy hónappal ezelőttihez képest, tájékoztat az MTI.
A csökkenő tendencia folytatódik, amely már október óta megfigyelhető: februárban a szíriai menedékkérők mindössze 5000 kérelmet adtak be az Európai Unió tagállamainak illetékes hatóságaihoz. Ez a szám 70 százalékkal alacsonyabb, mint az októberi adat, és a legfrissebb tízéves összehasonlításban a legkevesebb szíriai által benyújtott kérelemnek számít. Ezt az információt az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége (EUAA) tette közzé hétfőn.
A máltai székhelyű uniós ügynökség legfrissebb jelentése rámutatott, hogy a szíriai állampolgárok által benyújtott menedékjog iránti kérelmek csökkenése különösen figyelemre méltó. Ez a tendencia azért érdekes, mert az elmúlt évtized során a közel-keleti ország polgárai voltak a legnagyobb számban a nemzetközi védelemért folyamodók az Európai Unión belül. Különösen figyelemre méltó az is, hogy a szíriai kérelmek visszaesése egybeesett azzal, hogy 2025 februárjában először a tíz éves időszak alatt nem Németország volt a legtöbb kérelmet befogadó tagállam.
Februárban Németország összesen 12 780 menedékjog iránti kérelmet regisztrált, ami 40%-os csökkenést jelent a 2024 februári adatokhoz képest. A nemzetközi védelem iránti kérelmeket tekintve Franciaország (13 081) és Spanyolország (12 976) vezeti a listát, ezek a számok az elmúlt év során viszonylag stabilan alakultak. Olaszország is jelentős számú kérelmet, összesen 11 405-öt kapott. E négy ország együtt az EU-ban benyújtott kérelmek közel háromnegyedét képviseli.
Februárban a kérelmek benyújtói között a venezuelaiak voltak a legnagyobb létszámú csoport, összesen 8500 fővel, ami a teljes beadványok 12 százalékát tette ki. Ezt követően az afgán kérelmezők aránya 11 százalékra rúgott, míg a szíriaiak 7 százalékkal következtek. A bangladesiek, ukránok, törökök és kolumbiaiak mindegyike 4-4 százalékot képviseltek, míg a pakisztániak, peruiak és egyiptomiak 3-3 százalékkal zárták a sort.
Fontos megemlíteni, hogy az elmúlt két év során a kérelmek elismerési aránya az uniós szinten körülbelül 40 százalék körül alakult. Ezzel szemben 2025 januárjában és februárjában a kérelmezők csupán 25 százaléka részesült menekültstátuszban vagy kiegészítő védelmet biztosító határozatban első fokon. Ez a szám a legalacsonyabb elismerési arányt tükrözi a koronavírus-járvány 2020-as európai megjelenésének kezdeti hónapjai óta – hangzott el a megjegyzés.
A szíriaiaknak kedvező menedékjogi határozatok száma 2025 januárjában és februárjában is körülbelül 1600 volt, ami mindössze 14 százalékos elismerési arányt jelent, szemben az előző hónapok mintegy 90 százalékos arányával. Ennek oka egyebek mellett az, hogy számos uniós ország ideiglenesen felfüggesztette a szíriaiak által beadott kérelmek feldolgozását a közel-keleti ország biztonsági és politikai helyzetének tisztázódásáig, továbbá sok szíriai vonta vissza menedékjog iránti kérelmét - írták.
Az uniós ügynökség statisztikái alapján február végén a tagállamokban körülbelül 964 ezer menedékjog iránti kérelem várta elbírálását az első fokon. A kérelmezők között a legnagyobb számban szíriaiak (113 ezer), venezuelaiak (100 ezer) és kolumbiaiak (89 ezer) fordultak elő.
A vizsgált időszakban a kérelmek körülbelül 52%-át olyan országok állampolgárai nyújtották be, ahol az elismerési arány 2024-ben 20% vagy annál alacsonyabb volt. Ezen országok között szerepel Kolumbia, amelynek aránya 5%, valamint Banglades, Egyiptom és Marokkó, mindegyik 4%-os részesedéssel - áll a jelentésben, amelyet az uniós ügynökség tett közzé.