A kóklerkedés az építőiparban egyre inkább elharapózik. Az iparágon belül sokan próbálnak megélni, de sajnos nem mindenki rendelkezik a szükséges szakértelemmel és megbízhatósággal.

Koji László, az ÉVOSZ elnöke a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában kifejtette, hogy az építőipar jelenleg még mindig nehézségekkel küzd. A szakember szerint 2025 második felében talán van remény a helyzet javulására, de kulcsfontosságú kérdés marad, hogy miként tudják a beruházásokat megfelelően finanszírozni.

A szakértők abban reménykednek, hogy az év közepétől körülbelül 5 százalékos kamatszinten lehet majd hitelt igényelni. Ez különösen fontos, hiszen mind a megrendelőknek, mind a kivitelezőknek elengedhetetlen a finanszírozás egy ekkora értékű projekt elindításához és megvalósításához - nyilatkozta Koji László a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában.

Az esetek jelentős részében mindenképp hitelre van szükség, és kiszámítható módon: ha a forint ilyen gyorsan változik, az az importszükséglet árát is jelentősen befolyásolja.

Az ÉVOSZ elnöke szerint bizakodásra ad okot, hogy a kormány körülbelül 300 milliárd forintot különít el a vidéki otthonfelújítási és energia-megtakarítást célzó programokra. Ezt a jelentős összeget a következő 2-3 év során lehet majd felhasználni.

A lakosság számára végzett munkák során egy érdekes jelenség figyelhető meg: a kivitelezők és a megrendelők folyamatosan azon alkudoznak, hogy miként lehetne elkerülni a 27%-os áfa megfizetését. Különösen a mikro- és kisvállalkozások esetében tapasztalható, hogy a lakossági szolgáltatások árai 6-10%-kal magasabbak, mivel azt hangoztatják, hogy így is 17%-kal kedvezőbb ajánlatot nyújtanak a megrendelőknek, ha a munkát számla nélkül végeztetik el.

Koji László hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen az írásos szerződés megléte, és a kötelező felelősségbiztosítás meglétét is ellenőrizni szükséges. A szakember szerint egyre nő a megbízhatatlan ajánlattevők száma, akik olyan ajánlatokat kínálnak, amelyek teljesítése kétséges.

Related posts