Európa sem hajlandó meghajolni Trump akarata előtt, a vámháború továbbra is tart.

Donald Trump már az európai acéltermékekre is importvámot kíván bevezetni, azonban az Európai Unió vezetése ezt határozottan elveti, és ellenintézkedések bevezetésére is készül.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke világossá tette, hogy az Európai Unió határozott reakcióval fog válaszolni az Egyesült Államok intézkedéseire. A német politikus az X közösségi platformon kifejezte sajnálatát az európai acél- és alumíniumexportot érintő döntés kapcsán, és hangsúlyozta, hogy az EU-val szembeni jogtalan vámok nem maradnak következmények nélkül.

Az acélvámok ügye már régóta feszültséget generál az Európai Unió és az Egyesült Államok között. 2018-ban, Trump első elnöki időszakában az USA a nemzetbiztonságra hivatkozva 7 milliárd dollár értékben vezetett be vámokat az európai acél- és alumíniumtermékekre. Ezzel szemben az EU válaszlépésként saját vámokat alkalmazott bizonyos amerikai termékekre, például Harley-Davidson motorkerékpárokra és Levi's farmerekre - tájékoztat a Portfolio.

Ez az intézkedés végül sikerrel zárult, hiszen 2021-ben az Egyesült Államok kvótarendszert alkalmazott a kontinensünket érintő vámok egy részének helyettesítésére.

A lap szerint von der Leyen nyilatkozata azt jelzi, hogy az Európai Unió ellenvámokat fog kivetni, ami nyilvánvalóan feszültséget okoz majd a transzatlanti kapcsolatokban.

A Portfolio hangsúlyozza, hogy az Európai Unió a március végén ismételten aktiválhatja a korábban bevezetett 3 milliárd dolláros vámot, míg az Egyesült Államok által meghatározott kvóták csak az év utolsó hónapjaiban érnek véget.

Több uniós vezető már határozottan cáfolta azt az állítást, miszerint az EU acélipara nemzetbiztonsági kockázatot jelentene az Egyesült Államokra nézve. Ennek ellenére a vámintézkedések bevezetését éppen erre az indoklásra alapozták.

Donald Trump január 7-én kifejezte, hogy "nagyon komoly" vámintézkedéseket tervez Kanada és Mexikó ellen. Ezt követően februárban bejelentette, hogy 25%-os vámot fog bevezetni az acél- és alumíniumimportokra, amelyet minden országra kiterjeszt, még Ausztrália korábban elért mentesítése is visszavonásra kerül. (1)

Úgy néz ki, hogy miután a legnagyobb érintett országok lépéseket tettek, most az Európai Unió is aktivizálja magát, ami kereskedelmi téren feszültségeket okozhat az Egyesült Államok és több partnere között. Ez a vámháború várhatóan komoly gazdasági hatásokkal fog járni, amelyek mindannyiunk életére kihatással lehetnek.

Related posts