A csütörtöki uniós csúcson napirendre kerül az európai csapatok Ukrajnába történő telepítése is.

Az Európai Tanács csütörtöki ülése egy új fejezetet nyit az Ukrajna számára nyújtott uniós biztonsági garanciák kidolgozásában. A tanácskozás során érdemi lépésekre kerül sor, amelyek között szerepel az európai katonai egységek esetleges telepítése Ukrajna területére. Ezen intézkedések célja, hogy megerősítsék az ország védelmét és stabilitását a jelenlegi kihívások közepette.
A csütörtöki brüsszeli rendkívüli ülésén az Európai Tanács tagjai megkezdik a munkát az orosz-ukrán háború lezárása utáni időszakra vonatkozóan, különös figyelmet fordítva Ukrajna uniós biztonsági garanciáinak kidolgozására. A Jevropejszka Pravda értesülései szerint, amelyek uniós tisztviselőktől származnak, a napirenden szerepel az is, hogy európai csapatokat telepítenek Ukrajnába a stabilitás és védelem érdekében.
- fogalmazott a névtelenségbe burkolózó tisztviselő.
A beszámolója alapján eddig "nem merült fel vita e témakör kapcsán", és csupán néhány uniós ország vezetője nyilatkozott nyíltan arról, hogy kész-e csapatokat küldeni Ukrajnába a biztonsági garanciák keretein belül. "Lehetséges, hogy a csúcstalálkozón most még több ország fejezi ki támogatását" - tette hozzá az európai hivatalnok.
"Ugyanakkor - tette hozzá - az uniós erők ukrajnai telepítéséről addig nem lehet végleges döntést meghozni, amíg az orosz-ukrán konfliktus megoldásának keretei nem válnak világossá."
- nyilatkozta a Jevropejszka Pravda egy megbízható forrása.
Emlékeztetett arra is, hogy az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciák első eleme "az ukrán fegyveres erők támogatása, az ukrán hadsereg megerősítése, hogy újabb agresszió esetén meg tudják védeni magukat". Ez utóbbi pont szerepel az Európai Tanács január 6-i csúcstalálkozójának következtetéstervezetének legfrissebb változatában - közölte egy európai tisztviselő.
Fontos megemlíteni, hogy a londoni csúcstalálkozón Ukrajna számára nyújtott biztonsági garanciák elsődleges elemeként határozták meg a fegyveres erők támogatását. Ennek ellenére Magyarország továbbra is fenntartja azt a lehetőséget, hogy megakadályozza a március 6-i uniós csúcstalálkozó zárónyilatkozatába a katonai támogatásra vonatkozó utalás beillesztését.