Fejszével a kezében riporterből a Pentagon irányítója: Pete Hegseth életútja és karrierje.

Pete Hegseth szekercéje a céltábla felett suhanva egy dobost ért el, ami váratlan következményekkel járt. A katonai bizottság elnöke, aki a jelölés előtt alig hallott a Fox News riporteréről, most szembesült azzal a ténnyel, hogy sokan csupán a sajtótitkári posztra tartják őt alkalmasnak. Ennek ellenére Hegseth azonnal bejelentette, hogy az első intézkedése a vezérkari főnök menesztése lesz.

Donald Trump bejelentette, hogy Pete Hegsethet jelöli védelmi miniszternek, kiemelve: "Pete nem csupán kemény és okos, hanem Amerika hűséges híve is." Az elnök továbbá hangsúlyozta, hogy "Pete vezetésével ellenségeink tudomásul veszik majd, hogy ő irányítja a hadsereget. Biztos vagyok benne, hogy erőink újra fénykorukat élik, és Amerika sosem fog hátrálni."

A 44 éves Hegseth - megfelelő tapasztalat híján - semmilyen módon nem illeszthető be a tárcavezetők korábbi jelölési eljárásába. Veterán katona, a Fox News riportere, elsősorban azonban Donald Trump elhivatott és elkötelezett híve volt már az első ciklusban.

"Bevallom, hogy nagyjából húsz perccel ezelőttig nem is hallottam Pete Hegsethről" - ezt mondta újságírók előtt a képviselőház fegyveres szolgálati bizottságának legtekintélyesebb demokrata tagja, akit az NBC szerint megdöbbentett a jelölés.

"Úgy tűnik, a veteránokkal, és nem a védelmi ügyekkel foglalkozott. A tapasztalat hiánya aggasztó" - jelentette ki Adam Smith.

A véleményével nem áll egyedül.

A Pentagon több vezetője máris kifejezte aggályait azzal kapcsolatban, hogy Hegseth nem rendelkezik azokkal a szükséges tapasztalatokkal, amelyek elengedhetetlenek az 1,3 millió aktív szolgálatban levő amerikai katona irányításához. Emellett kétségeik vannak afelől is, hogy sikerül-e megszereznie a kinevezéséhez szükséges támogatást a szenátusban, még akkor is, ha a republikánusok 53 szenátorral biztos többséget alkotnak a 100 fős felsőházban.

Ebben a pillanatban azonban elenyésző a valószínűsége, hogy akadályt gördítenek a minnesotai születésű Pete Hegseth jelölése elé, aki a Princeton Egyetemen végzett, majd a Harvardon szerzett mesterfokozatot.

Jelenlegi, harmadik felesége Jennifer Rauchet, a Fox producere, akivel már második házassága idején együtt élt.

A Hegseth házaspár büszkén pózolt Trumppal azok után, hogy júniusban megjelent a férfi legújabb, ötödik könyve, A harcosok háborúja.

Kiemelkedő eredményt ért el: felkerült a New York Times bestseller listájára.

"Az elitünk olyan, mint a Nakatomi Plaza feddhetetlen, drogfüggő üzletemberei, akik megvetik a Bruce Willis által alakított John McClane-t a Die Hardban" - ezt írta Hegseth A harcosok háborújában.

"De elérkezik az a pillanat, amikor felismerik, hogy nélkülözhetetlen John McClane - valójában a nyugalmuk és prosperitásuk mindig is azon becsületes, erőteljes és megalkuvást nem tűrő férfiakon múlt, mint ő" - fejtette ki Hegseth.

Nem csak ő az egyetlen sikeres szerző a Trump-adminisztráció környezetében. JD Vance, a megválasztott alelnök, egy Yale-i professzora ösztönzésére kezdett el írni gyerekkori emlékeiről. A 2016-ban publikált Hillbilly Elegy azonnal a legkeresettebb könyvek közé került, és nemcsak olvasókat vonzott, hanem a könyv alapján egy filmet is készítettek.

Mielőtt még hivatalosan is betöltötte volna pozícióját, Hegseth máris komoly hatást gyakorolt a katonai vezetésre: egy interjú keretein belül sürgette a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnökének azonnali eltávolítását.

Charles Q. Brown Jr. tábornok tisztségénél fogva a törvény szerint az elnök vezető katonai tanácsadója, és a legmagasabb beosztásban levő katona. Hegseth szerint azonban nem maradhat posztján, mert túlságosan woke, felvilágosult, hisz toleránsan támogatja a sokszínűséget.

Hegseth könyvében egy provokatív kérdést vet fel: vajon egy afro-amerikai vadászpilóta, aki 130 harci repülési órával és 40 év szolgálati idővel rendelkezik, valóban elérhette volna a vezérkari főnöki pozíciót, ha nem a bőrszíne határozta volna meg a körülményeket? Ez a kérdés nem csupán a katonai pályafutás egyéni teljesítményére, hanem a társadalmi és faji előítéletekre is rávilágít.

"Soha nem fogjuk megtudni az igazságot, így a kétely mindig ott fog motoszkálni bennünk, mintha csak egy láthatatlan árnyék lenne, amely a CQ-val szembeni érzéseinket gyötri" - mondta az őrnagyi rangig jutott szerző, miközben a négycsillagos tábornokra pillantott. Majd így folytatta: "De végső soron, a kérdés lényegét tekintve, talán nem is számít annyira."

Határozott meggyőződése, hogy a katonaságban szolgáló nőknek nem lenne helyük a harci feladatokban.

Donald Trump támogatása ugyanolyan hevességgel folytatódott, miután 2017-ben egy fehér nacionalista ámokfutó Charlottesville-ben a békés tüntetők közé rohant. E tragikus esemény következtében nemcsak egy demonstráló vesztette életét, hanem a később kirobbant zavargások során két rendőr is életüket adta a rend helyreállításáért.

Az elnök egyenlőségjelet tett az egyetemi város felé vonuló szélsőjobboldaliak és azok felelőssége közé, akik ellenálltak a fehér felsőbbrendűséget hirdető neonáciknak. Donald Trump ezzel párttársai, a republikánusok és a demokraták éles bírálatát egyaránt kiváltotta.

"A véleményem szerint az elnök a legjobb helyen tapogatta meg a problémát" - mondta a Fox & Friends műsorvezetője, Hegseth. Szerinte Trump a "legélesebb szavakkal elítélte a gyűlöletet és a fanatizmust mindkét oldalon, ahelyett, hogy azonnal egyetlen félre hárította volna a felelősséget".

Hegseth ezzel egy időben kiállt a háborús bűnösök mellett, védelmükbe helyezve őket.

A Fox News műsoraiban, valamint a vádlottak családtagjaival készült beszélgetések során Mathew Golsteyn őrnagyot, Clint Lorance hadnagyot és Edward Gallaghert, a SEAL tisztjét hősként és áldozatként mutatták be. Az őszinte véleményük szerint ezeket a katonákat az állami bürokraták vádolták meg gyilkosságokkal, akik nem értették meg a harc bonyolult természetét. Érdekes módon az interjúk során a vádlottak csapattársai nem kaptak szót, pedig ők megerősítették, hogy a feletteseik által elkövetett gyilkosságoknak nem voltak köze a harci helyzetekhez, és egyértelműen feleslegesek voltak.

Golsteyn egy afgán civil foglyot ölt meg a börtön falai között, azt állítva, hogy a férfi bombát készített. Lorrance háborús bűnt követett el, két civil életét oltva ki. Ezzel szemben Gallaghert tíz különböző bűncselekménnyel vádolták, köztük egy 17 éves fiú meggyilkolásával, akinek holttesténél fotózkodott, majd a képet barátainak elküldte.

Hegseth többször közvetlenül az elnökhöz fordult.

Közbenjárására az elnök 2019-ben ejtette a vádat Golsteyn őrnagy ellen, megkegyelmezett a gyilkosságokért hosszú évekre elítélt Lorance hadnagynak, és visszavonta Gallagher lefokozását, akit a tárgyaláson ugyan felmentettek a gyilkosság vádja alól, de más bűncselekmények miatt megfosztották rangjától.

Trump nem titkolta, hogy ki befolyásolta döntésében: "A fiainkat gyilkológépeknek neveljük, majd vádat emelünk ellenük, ha ölnek!", majd a posztot @PeteHegseth névvel címkézte.

Hegseth alhadnagyként nemcsak Irakban és Afganisztánban teljesített szolgálatot, hanem a kétezres évek elején a guantánamói börtönben is megfordult. Érdekes módon 2016-ban visszatért ide, de ezúttal már mint riporterként, új perspektívából szemlélve a helyszínt.

Ekkorra már csupán körülbelül harminc fogoly maradt a hatszázból, akik Hegseth szolgálati ideje alatt szenvedtek a kubai támaszponton. A fogva tartás körülményeinek bővítését és a hadbíróságok tevékenységének felgyorsítását követelte.

Pete Hegsethet, akárcsak Bálványát, szexuális zaklatás vádjával illették, és 2017-ben rendőrségi feljelentés is készült az ügyben. Azonban a vádak következtében a vádemelés végül nem következett be.

Ez a régóta húzódó ügy semmiképpen sem befolyásolhatja Hegseth jelölését - állította az ügyvédje.

Hegseth a Kaliforniai Republikánus Nők Szövetségének rendezvényén tartott beszédet Monterey-ben, 2017 októberének elején. Csak négy nappal később, a Vanity Fair jelentése alapján, egy nő bejelentést tett. A rendőrségi nyilatkozat szerint a panasztevő combján zúzódások észlelhetők.

Pete Hegseth higiéniával kapcsolatos nézetei meglehetősen egyediek és eltérnek a megszokottól. Szemlélete szerint a túlzott tisztaság nemcsak hogy felesleges, de akár káros is lehet, hiszen a természetes környezetben való élet és a mikrobák jelenléte hozzájárulhat az immunrendszer erősödéséhez. Hegseth úgy véli, hogy a mindennapi életben tapasztalt kis szennyeződések és baktériumok valójában segíthetnek abban, hogy a szervezetünk jobban felkészüljön a valódi kihívásokra. E nézetei révén a higiéniát nem csupán mint orvosi, hanem mint életmódbeli kérdést is értelmezi, ahol a balansz megtalálása a kulcs.

"Tíz éve nem mostam kezet" - ezzel büszkén hangoztatta a Fox News műsorában 2019-ben. "A baktériumok nem láthatók, így hát nem is léteznek" - részletezte a beszélgetés során.

A Fox & Friends egyik 2015-ös utcai rendezvényén Hegseth is részt vett a szekercés versenyen. Egy fejszét hajítottak a célba, Hegseth azonban nagyon elvétette, így a balta a céltábla fölött repült át, és eltalálta a mögötte fellépő West Point Hellcats dobosát, Jeff Prosperie-t.

A dobost - szerencséjére - nem a penge találta el, de így is megsérült karja.

"Sokkal rosszabb, sőt végzetes lehetett volna" - jegyezte meg a közösségi médiában, ugyanakkor hozzátette: a baleset "nyilvánvaló hanyagság" következménye. Prosperie később perelte hírcsatornát, de nem tudni, hogyan végződött az ügy.

Pete Hegseth tavalyelőtt azért bírálta a Biden-kormányzatot, mert nem fegyverezte fel eléggé gyorsan a megtámadott Ukrajnát. A tűzszüneti javaslatokat arra hivatkozva utasította el: "lehetőséget teremtene Vlagyimir Putyinnak arra, hogy újratöltse fegyvereit" - emlékeztetett a Telegraph.

Négy éve azzal került a címlapokra, hogy Trump elnököt iráni célpontok bombázására szólította fel szerte az országban - Kászim Szulejmáni tábornok likvidálása után. A célpontok akár mecsetek és kórházak is lehetnek, ha ott fegyvereket rejtegetnek - szögezte le Hegseth.

"Kétségtelenül a legrosszabb jelölt a védelmi miniszteri tisztségre" - jegyezte meg Hegsethről Trump bejelentése után az amerikai veteránok független szövetségének alapítója.

"Kösd föl a gatyádat, Amerika!" - üzente Paul Rieckhoff, aki azt feltételezte, Hegsethből legfeljebb sajtótitkár lehet a Fehér Házban.

Related posts