Megdöbbentő, amit egy tudós állított a magyarok származásáról – vajon tényleg nem is létezünk, mint magyarok?

A közhagyományban mára már eléggé elmosódottá vált az a kérdés, hogy miért tekinthetjük rokonnak, testvérnépnek a hunokat és a magyarokat. Most azonban végre világosabb képet kaphatunk erről a témáról.
A magyarság őstörténete olyan titokzatos ködbe burkolózik, amely a múlt mélyére vezet, és a 800-as évek előtt szinte semmi biztos információnk nincs róla. Az írott források és a régészeti nyomok, amelyek rendelkezésünkre állnak, alig nyújtanak támpontokat e különleges időszak feltárásához.
Ráadásul még csak körvonalakban se tudjuk megfogalmazni, hogy pontosan mely csoportokat rejtenek az 1000-1500 évvel ezelőtt keletkezett írásokban említett hunok, magyarok, türkök, szkíták, szittyák és hasonló népek. Elképzelhető, hogy ezek között ott találhatók őseink is.
A közelmúltban Sudár Balázs történész egy érdekes beszélgetést folytatott a Szélsőközép nevű YouTube-csatornán, ahol ugyanerről a témáról értekezett. Az interjú során világossá vált, hogy míg nem lenne helyénvaló Attila unokáiként azonosítanunk magunkat, a történelmi örökség teljes tagadása is túlzó lépés lenne.
A tudományos kutatások eredményei azt mutatják, hogy a honfoglaló magyarok genetikai kapcsolatokkal bírtak az ázsiai hunokkal. Ezek a sztyeppei népek hasonló életmódban élhettek, ugyanakkor nyelvük nem volt azonos. Az azonban változatlan, hogy a magyar nyelvet továbbra is a finnugor nyelvcsaládba sorolják.
A magyar krónikás hagyományban csupán burkoltan utalnak arra, hogy a magyar nép a hunok örökösei lehetnek. Ezek az állítások főként a szájhagyományra épülnek, miközben tudományos bizonyítékok alig támasztják alá e kapcsolatot.