A versengés hatása a vadméhek populációjára | National Geographic A természet egyensúlya érzékeny dolog, és a vadméhek esetében a versengés különösen fontos szerepet játszik. Az élőhelyek szűkülésével és a növekvő versennyel a különböző pollinátorok közö

A házi méhek jelenléte miatt a vadméhek számára csökken a rendelkezésre álló virágpor és nektár mennyisége.
Ideje lenne a házi méheket más háziállatokkal egy szinten kezelni, mivel jelentős hozzájárulást nyújtanak gazdáiknak a méz előállításával, és kulcsszerepet játszanak a monokultúrás mezőgazdaságban, mint menedzselt beporzók. Azonban minden más környezetben a házi méhek jelenléte sok esetben nemkívánatosnak számít, amit számos kutatás is alátámaszt. Az olasz tudósok egy szigeten végeztek kísérleteket a házi méhek hatásairól, és az eredményeikről a Current Biology című folyóiratban számoltak be.
A házi méhek alkalmazása a mezőgazdaságban rendkívül fontos, hiszen a repce- és napraforgóföldeken végzett beporzási tevékenységük jelentősen hozzájárul a termés sikerességéhez. Azonban nemcsak a mezőgazdasági munkák során van szükségük a méheknek az élelemre; a vegetációs időszak alatt folyamatosan igénylik a nektárt és a virágport. Éppen ezért a mezőgazdasági feladatok befejezése után sok esetben visszatérnek a természetes élőhelyeikhez, ahol továbbra is táplálkozhatnak és teljesíthetik ökológiai szerepüket.
Ott pedig pontosan olyan károkat okoznak, mint egy csapat kecske, ha beszabadul egy veteményes kertbe. A természetes ökoszisztémák szereplőit kiszorítják, a vadon élő beporzók nélkül pedig rengeteg növénynek egyáltalán nem lesz beporzója, így egyszerűen eltűnik.
A házi méhek rendkívül alkalmazkodó beporzók: a legkönnyebben elérhető, bőséges táplálékot keresik, ami miatt kiválóan illeszkednek a nagyüzemi mezőgazdaság igényeihez. Ugyanakkor, amikor a természetes élőhelyeken jelennek meg, gyakran inváziós fajként viselkednek. Érdemes megjegyezni, hogy sok növény esetében nem képesek a beporzásra; ezekhez a feladathoz a szőrös, robusztus poszméhek, vagy a különleges testfelépítésű, apró vadméhek szükségesek. Sőt, számos vadméhfaj sokkal hatékonyabb beporzó, ami azt jelenti, hogy azok a virágok, amelyeket vadméhek látogatnak, jóval több magot hoznak létre – és ez a mezőgazdasági szempontból fontos növényekre is érvényes.
Akkor a többi beporzóról még szót sem ejtettünk. Azonban a házi méhek PR-ja sokkal jobb a vadméhekénél, ezért sokan még mindig azt hiszik, hogy ők a megmentendő méhek, holott a világon a házi méhek száma közel másfélszeresére nőtt az elmúlt 30 évben.
Egy ideje egyre több kutatóban merült fel, hogy a vadon élő beporzók létszámának zuhanásához a házi méhek is hozzájárulnak azzal, hogy kisajátítják a virágokat. A Firenzei Egyetem szakembere vezette kutatócsoport a Tirrén-tenger északi részén lévő Giannutri kis szigetén végeztek felméréseket. A munka négy éven át tartott, és azt mérte fel, hogy miként reagál a sziget vadméh-állománya a házi méhek jelenlétére és eltávolítására.
A sziget remek példát nyújt arra, hogy mi történik a házi és a vad méhek között, amikor az élelemforrások korlátozottak. Mivel itt a házi méhek nem élnek a vadonban, csupán a gondozott állományok találhatók, így ez a helyszín tökéletesen alkalmas volt a kutatások lebonyolítására.
A kis sziget egy nemzeti park része, és a nemzeti park volt kíváncsi arra, hogy mi is zajlik a szigetre kiszállított 18 kaptárban lakó házi méhek és az őshonos vadméhek közt. A kutatók ezért bizonyos időszakra a kaptárak bezárásával megakadályozták, hogy e házi méhek kirepüljenek a sziget virágzó bozótjaiba, rétjeire. Ezt követően folyamatosan figyelték a virágokat, illetve mérték a bennük rendelkezésre álló pollen és nektár mennyiségét.
Az elmúlt négy évben a házi méhek megjelenése következtében a sziget vad beporzóinak populációja drámai módon, 80%-kal csökkent, míg a földi poszméhek esetében ez az arány még aggasztóbb, 87%-ra rúg. Ez a helyzet már-már a kihalás szélére sodorta őket. A kutatási adatok birtokában a nemzeti park úgy döntött, hogy egy évre felfüggeszti a házi méhek tartását a kis szigeten, hogy ez idő alatt alaposabb vizsgálatoknak vessék alá a vadméheket.
Fontos mérlegelni, hogy a házi méhek, akárcsak bármelyik másik nagy létszámban tartott háziállat, sokkal érzékenyebbek a betegségekre. Amennyiben a mezőgazdaság szempontjából elengedhetetlen házi méhek tömeges elhalálozása következik be valamilyen kórokozó miatt, akkor nem lesz elegendő vad beporzó, amely pótolni tudná őket. Ennek hátterében nagyrészt a mezőgazdaság saját működése és a méhészet áll.