Hadházy Ákos véleménye szerint az 1,6 milliárd forint uniós támogatásból létrejött növénygenetikai kutatóközpont inkább üres ígéretek halmaza, mintsem valós, hasznos projekt.

A politikus véleménye szerint valószínű, hogy kutatási ambíciók soha nem léteztek, csupán az EU által biztosított pénzügyi források hívják fel a figyelmet erre a területre.

Hadházy Ákos a Facebookon osztotta meg, hogy Törökszentmiklós határában egy növénygenetikai kutatóközpont épül, amely 1,6 milliárd forintos EU-s támogatásban részesült. A bejegyzéshez csatolt fotók között található egy információs tábla a támogatásról, valamint egy ábra a kutatóközpont szervezeti felépítéséről. Azonban a képek alapján nem sok minden utal arra, hogy valójában milyen tevékenységek zajlanak majd a helyszínen.

A pénzösszeg egy Horváth László nevű személyhez került, aki kazah tiszteletbeli főkonzul, és a független ellenzéki országgyűlési képviselő szerint Varga Mihály, az MNB elnökének közeli ismerőse. A projekt célja a "Pannon régió növényeinek genetikai hasznosítása" néven ismert kezdeményezés keretein belül valósul meg.

Hadházy Ákos felidézte, hogy még tavasszal személyesen látogatott el a Pannon Breeding Tudástár elnevezésű "kutatóközpontba". "Pont azt találtam, amit sejtettem: NAGY SEMMIT. Azaz egy üres kis melegházat, néhány üres irodát és néhány posztert a falon... A projekt gazdája Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt (Varga Mihály haverjának érdekeltsége) és elvileg egy sor agráregyetem is a konzorcium része volt" - írta Hadházy.

A politikus látogatása során találkozott a vállalat egyik vezetőjével, és érdeklődött, hol tájékozódhat a kutatási eredményekről. A vezető azonban elmondta, hogy sajnos nincsenek elérhető eredmények, mivel a kutatások nem mindig vezetnek kézzelfogható eredményekhez.

"De a pénznek úgyis csak az volt a feltétele, hogy a végén legyen valami termék, amit értékesíthetnek - ők pedig amúgy is vetőmag előállítással foglalkoznak, így elszámolták azt eredménynek... és azért nem látok már semmit a helyszínen, mert a kutatásoknak meg már vége, mert VÉGE A PROJEKTNEK"

- tolmácsolta a politikus.

Hadházy Ákos véleménye szerint az, hogy eddig senki sem érdeklődött a kutatások iránt, már a projekt hivatalos dokumentációjában szereplő "mérhetetlenül igénytelen bullshit" kifejezésből is egyértelműen látszik. Ennek fényében kikérte a kutatás finanszírozási tervét, hogy kiderítse, hogyan sikerült elköltögetni 1,6 milliárd forintot. Az általa megszerzett információk szerint a pénzeket többek között a következő célokra használták fel:

Beszerezték a műtrágyaszórót 16 ezer euró értékben, míg a vetőgép ára 42 ezer euróra rúgott.

14 millió forintot invesztáltak egy weboldal fejlesztésébe, amely célja a kutatók, kutatási témák és eredmények összehangolásának elősegítése, valamint a résztvevők közötti együttműködés erősítése.

A kutatási feladatok elvégzésére 17 millió forintot fordítottak, amely magában foglalta a projekt indítását és szellemi előkészítését, a kutatásban részt vevő szakemberek kiválasztását és megbízását. A kísérletek megtervezése, a kutatómunka irányítása, valamint a lebonyolításában való aktív részvétel is a feladatok közé tartozott, továbbá az eredmények hazai és nemzetközi konferenciákon való bemutatása is része volt a projektnek.

A megadott cím alatt először 5,7 millió, majd később 3 millió forintot utaltak át a "rézsűgyepesítés kutatócsoportban vállalt kutatási feladatok" keretein belül.

Hadházy Ákos szerint rengeteg hasonló, kamu-kutatási-fejlesztési projekt létezett. Mint írta, az ilyenekből egyszerű lopni, mert a kívülállóknak sokszor nem egyszerű átlátniuk azt, hogy a hangzatos szövegek mögött nincsen semmi. "Ugyanígy nehéz laikusként eldönteni , hogy a megvásárolt eszközök valóban a "kutatáshoz" kellenek-e, vagy csak ilyen ürüggyel vesznek termelő eszközöket" - fogalmazott a politikus, aki szerint a cégek sokszor úgy tekintenek ezekre a projektekre, mint "burkolt gazdaságfejlesztő támogatásra", így aztán a magyar gazdaság versenyképessége hosszútávon csak romlott, mert nem a tehetségre került a hangsúly, hanem a trükközésre.

Hadházy Ákos megjegyzése szerint a szerződésekből világosan kiderül, hogy több valódi kutató is részesült egyfajta zsebpénzben (napi 30-40 ezer forint!) a "kutatásokban" való részvételért. Ez talán a legaljasabb mellékhatás a kérdéses projektekben: a hatalom ezzel a félig legális juttatással fogja sakkban tartani az értelmiségi elit egy részét. Amennyiben ezek az emberek bármikor elkezdenének tiltakozni, azonnal előkerülhetnek a fiktív projektek keretében szerzett pénzek, ezzel is megfékezve őket.

Related posts