Haemokromatózis: A kelta átok, melynek gyógyítása még várat magára A haemokromatózis egy olyan ritka, de súlyos állapot, amely a szervezet vasanyagcseréjének zavara miatt alakul ki. E betegség következtében a test túlzott mennyiségű vasat halmoz fel, ami

A haemokromatózis nevű genetikai rendellenesség - amely az ír származásúakon kívül a skótokat, walesieket, angolokat és bretonokat is érinti - még mindig viszonylag kevéssé ismert.

A vas kulcsfontosságú szerepet tölt be az emberi organizmus működésében, mivel a vörösvérsejtek hemoglobinjának alapvető alkotóeleme. Ez a speciális fehérje lehetővé teszi, hogy testünk hatékonyan szállítsa az oxigént a tüdőből az összes szervhez. Az ír származású egyének esetében azonban a haemokromatózis nevű betegség következtében a szervezet túlzott mennyiségű vasat halmozhat fel, ami idővel a szervekben lerakódik. Ez a felhalmozódás súlyos egészségügyi problémákhoz, például májzsugorhoz, májrákhoz vagy szívbetegségekhez vezethet. Bár a betegség viszonylag elterjedt, sokan még mindig nincsenek tisztában vele.

A haemokromatózis jelei között gyakran megtalálható a fáradtság és az ízületi fájdalom. Ezek a tünetek jellemzően a 30-as éveikben lépnek fel, de korábbi megjelenésük sem kizárt. A férfiaknál általában 50 éves kor körül, míg a nőknél körülbelül 10 évvel később tapasztalható a betegség gyakoribb megjelenése. Ennek hátterében áll, hogy a nők menstruációjuk során természetes módon veszítik el a vasat, ami késlelteti a betegség tüneteinek kialakulását számukra.

Matt Skinner, egy 39 éves haemokromatózisos beteg, arról számolt be, hogy a fáradtság volt az egyik legfontosabb előjel.

"Számtalanszor éreztem, hogy az agyam kimerült, és nehezen tudtam megjegyezni a munkával kapcsolatos dolgokat" - osztotta meg a Euronews Health-el. "Az orvosaim csak a depresszió lehetőségét hozták fel."

A betegség öröklött, és akkor alakul ki, ha mindkét szülőtől hibás HFE-gént örököl valaki. Ez a gén szabályozza a vas felvételét a szervezetben. Ha valaki csak egy hibás gént hordoz, nem valószínű, hogy megbetegszik, de hordozóként továbbadhatja a mutációt. A betegség kockázatát vérvizsgálattal lehet meghatározni, amely kimutatja, hogy valaki két hibás gént örökölt-e, ami hajlamossá teszi a haemokromatózisra.

Related posts