Hőség - A másodfokú hőségriasztás érvényességét hétfő éjfélig meghosszabbították.

A tartósan fennálló kánikula következtében az országos tisztifőorvos a hétfő éjféli határidőig meghosszabbította a másodfokú hőségriasztást.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közös közleményében azt írta, hogy az országos tisztifőorvos a HungaroMet Zrt.. legfrissebb előrejelzése alapján döntött az eredetileg péntek éjfélig elrendelt hőségriasztás meghosszabbításáról.
Kiemelték: a tartósan magas hőmérséklet megterheli a szervezetet, különösen akkor, ha az éjszakai lehűlés sem hoz felfrissülést.
Az utóbbi évek tapasztalatai szerint a hőhullámok alatt jelentősen megemelkedik a mentőszolgálat riasztásainak száma. Különösen gyakoriak az ájulásos rosszullétek, a keringési problémák és a kiszáradás esetei.
Azt kérik továbbá, hogy rendszeresen látogassuk az idősebb vagy krónikus beteg családtagokat, és ellenőrizzük, hogy elegendő folyadékot fogyasztanak-e.
Akik klímaberendezést használnak, ügyeljenek arra, hogy ne legyen túl nagy hőmérséklet-különbség a kinti és benti levegő között - javasolták, hozzáfűzve, hogy a berendezést ne állítsuk 25 foknál hűvösebbre; az ajánlott különbség legfeljebb 6-8 Celsius-fok.
Arra is figyelmeztettek, hogy a strandolók használjanak napvédő krémet, és felhevült testtel senki se ugorjon a vízbe, és a levegőminőség romlása miatt kora reggel vagy este szellőztessünk.
Az alvás minőségének kiemelkedő szerepe miatt a munkáltatókat arra ösztönözték, hogy a hőhullámok idején különösen figyeljenek a dolgozók jólétére. Ennek érdekében javasolták számukra az ivóvíz folyamatos biztosítását, a pihenőidők növelését, valamint a munkarend rugalmasabbá tételét.
A közleményben emlékeztettek arra, hogy
Ebben az évben a tűzoltók már majdnem hatezer szabadtéri tűzhöz kaptak riasztást, amelyek során 36 ember sérült meg, és összesen 55 millió négyzetméternyi terület égett le. Nap mint nap sok tűzeset történik, amelyek nem csupán a természetes környezetet, hanem az épített területeket és a mezőgazdaságot is komoly veszélynek teszik ki - figyelmeztettek a szakértők.
A közlemény rámutat arra, hogy a nyári melegben a kémények huzathatása csökkenhet, ami a nyílt égésterű vízmelegítők közelében szén-monoxid keletkezéséhez vezethet. Csak idén nyáron már 129 esetben kellett a tűzoltókat riasztani szén-monoxid gáz miatt.