Kezdetét veszi a budapesti kísérleti lomtalanítás!

A MOHU két napra gyűjtőpontot hoz létre a veszélyes és speciális kezelésű hulladékok leadására a Budafoki út és a Galvani utca kereszteződésénél. Ez a kezdeményezés lehetőséget biztosít a környék lakóinak, hogy biztonságosan megszabaduljanak a problémás hulladéktól. Kiss Tibor, a BKM hulladékgazdálkodási igazgatója az InfoRádióban hangsúlyozta, hogy a szolgáltatás igénybevételéhez elegendő a lakcímkártya bemutatása, így bárki, aki Budapesten él, élhet ezzel a lehetőséggel.
Kísérleti projekt keretében pénteken és szombaton az újbudai lakosok számára lehetőség nyílik arra, hogy a hagyományos lomtalanítás mellett egy kijelölt gyűjtőpontra is eljuttathassák a veszélyes és speciális kezelést igénylő hulladékaikat. Ezzel a lépéssel a cél az, hogy a környékbeli lakók számára egyszerűbbé és szabályossá tegyék ezen hulladékok kezelését, hozzájárulva ezzel a környezet védelméhez.
A BKM hulladékgazdálkodási igazgatója az InfoRádióban emlékeztetett, hogy a Mol és koncessziós vállalata, a MOHU vállalta, hogy korszerűsíti a hazai hulladékgazdálkodást, az európai uniós célszámokat teljesítve. Kiss Tibor elmondta: sok településen rendezetlenül halmokban gyűlt össze a hulladék közterületeken, erre a problémára mindenképpen megoldást kellett találni. Mint fogalmazott, nagyon fontos a lomtalanítás a különböző kidobott dolgok újrahasznosítása miatt. A MOHU 2027-től felszámolja a jelenlegi, csaknem hatvanéves lomtalanítási rendszert Budapesten. Helyette házhoz érkező lomtalanítás lesz állandó jelleggel, illetve átmeneti gyűjtőpontos megoldást is biztosítanak majd.
A mostani XI. kerületi pilot projekt a tapasztalatszerzés szempontjából is hasznos lesz. Kiss Tibor tájékoztatása szerint a hagyományos közterületi lomtalanítás május 24-én kezdődött Újbudán, és június 6-ig tart. A megszokott módon nagydarabos hulladékokat, illetve klasszikusan lomnak nevezett tárgyakat lehet kitenni a házak, lakóépületek elé, ugyanakkor például a háztartásban képződő speciális, veszélyes hulladékokat (vegyszerek, növényvédő szerek, olajmaradékok, fagyálló folyadékok, fénycsövek, elektronikai hulladékok, akkumulátor) nem lehet ilyen módon elszállíttatni. Mindezeket el lehet vinni hulladékudvarokba, de sok helyen nagyon messze vannak, ami megnehezíti a megközelítést. A XI. kerületben a Bánk bán utcában is található egy kisebb hulladékudvar, mint ahogy a Tétényi úton is, de ezek a helyszínek sokak számára kívül esnek a gyakran követett útvonalakon.
A kétnapos, kísérleti jellegű kezdeményezéssel éppen az a cél, hogy Újbudán egy frekventált, jól megközelíthető ponton legyen elérhető ilyen hulladékudvar.
A választásunk a Budafoki út és a Galvani utca kereszteződésére esett, pontosan az FKF hintőanyagtároló szomszédságában található közterületre.
A helyi lakosok számára pénteken és szombaton lehetőség nyílik arra, hogy biztonságosan leadják a veszélyes hulladékaikat, amelyeket a szokásos lomtalanítás során nem tudnak elszállítani.
Bár az ideiglenes hulladékgyűjtőpont a Budafoki út és a Galvani utca kereszteződésében kerül kialakításra, a lehetőség nem csupán az újbudai lakosok számára elérhető. Minden budapesti polgár részesülhet belőle, amennyiben bemutatja a lakcímkártyáját. Kiss Tibor hangsúlyozta, hogy ez a követelmény elengedhetetlen, mivel a speciális közszolgáltatási szerződésben rögzítve van, hogy az ingyenes szolgáltatás kizárólag a lakossági háztartások számára vehető igénybe.
A BKM hulladékgazdálkodási igazgatója bejelentette, hogy pénteken és szombaton lomhulladékot is el lehet juttatni az újbudai gyűjtőpontra. Ha valaki szeretne részt venni, előzetesen megjelölheti szándékát a [email protected] e-mail címen. Fontos megjegyezni, hogy a regisztráció nem kötelező a szolgáltatás igénybevételéhez. A leadott hulladékok esetében azonban szükséges a lakcímkártya bemutatása.
A hulladékudvari szolgáltatásokat kizárólag Magyarország területén élő magánszemélyek vehetik igénybe. Az egyes hulladékudvarok által elfogadott hulladékfajták és nyitvatartási időpontok eltérhetnek, ezért érdemes előzetesen tájékozódni a mohubudapest.hu weboldalon. Budapesten összesen 18 lakossági szelektív hulladékgyűjtő udvar áll a lakosok rendelkezésére, amelyek egész évben nyitva tartanak, és néhány nagyobb forgalmú udvar még vasárnap is látogatható. A szelektív hulladékgyűjtő udvarokban különösen veszélyes, speciális kezelést igénylő, valamint csomagolási hulladékokat lehet leadni, mindezt díjmentesen, egy előre meghatározott napi és éves mennyiség keretein belül.
Az újbudai gyűjtőponton háztartási mennyiségben leadható hulladékok körét ezen az oldalon lehet megtekinteni.