J. D. Vance arra figyelmeztet, hogy Európának ideje leválni az amerikai hadsereg támogatásáról, és saját védelmi képességeit megerősíteni. Szerinte a kontinensnek függetlenebbé kell válnia, hogy képes legyen saját biztonságát garantálni, és ne támaszkodjo

Az Egyesült Államok nem mindig sürgeti NATO-szövetségesei támogatását, ha azok nem hajlandók saját védelmükbe invesztálni. Az amerikai alelnök osztja a francia álláspontot, amely hangsúlyozza, hogy Európának katonai szempontból függetlennek kell lennie.
Legalább egy európai politikus, aki J. D. Vance amerikai alelnök elkötelezett híve, nem más, mint a második világháború utáni ikonikus francia államférfi, Charles de Gaulle.
A brit UnHerd hír- és véleményportál számára adott interjújában az amerikai alelnök kifejtette, hogy De Gaulle – aki a második világháború alatt a francia ellenállás vezetőjeként harcolt a náci Németország ellen, majd 1958 és 1969 között Franciaország elnökeként szolgált – pontosan megértette Európa katonai függetlenségének fontosságát.
De Gaulle számára az Egyesült Államok vonzó volt - jegyezte meg Vance -, de ő is észlelte, ahogy én is, hogy sem Európa, sem pedig Amerika nem kívánja, hogy a kontinens állandó biztonsági függőségben éljen az Egyesült Államokkal.
Vance megjegyzései akkor hangzottak el, amikor Donald Trump elnök kormányzata ismételten bírálta az európai fővárosokat, amiért túlzottan támaszkodnak az amerikai katonai erőre saját védelmükben, miközben újra utalt arra, hogy az Egyesült Államok nem feltétlenül siet NATO-szövetségesei segítségére, ha azok nem fektetnek be saját védelmükbe. Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter szintén figyelmeztetett:
Trump célja, hogy a NATO-tagállamok gazdasági teljesítményük 5%-át a védelemre fordítsák. Ez drámai növekedést jelentene a jelenlegi, 2%-os célhoz képest, amelyet a nyári hágai csúcstalálkozón kívánnak módosítani.
- mondta Vance, utalva az 1950-es évekre, amikor Dwight Eisenhower amerikai elnök rákényszerítette Londont és Párizst - még De Gaulle elnöksége előtt -, hogy vonják vissza katonai beavatkozásukat, amellyel vissza akarták szerezni a Szuezi-csatornát Egyiptomtól, mivel az kulcsfontosságú volt gazdasági és gyarmati érdekeik szempontjából.
Vance véleménye szerint...
Kiemelte: "Bár a valóság sokszor kemény, mégis tény, hogy Európa biztonsági rendszerének felépítése és fenntartása az Egyesült Államok támogatásának köszönhető, amely életem során folyamatosan jelen volt."
De Gaulle, akinek gondolkodását a szuezi válság is formálta, gyakran figyelmeztetett arra, hogy Európának függetlenebbnek kell lennie az Egyesült Államoktól, és azon dolgozott, hogy a francia hadsereg autonómiát nyerjen, többek között nukleáris fegyverek és erős hadiipar fejlesztésével. Ez a szemlélet inspirálta azt a több évtizedes törekvést, amit a jelenlegi francia elnök, Emmanuel Macron ma stratégiai autonómiának nevez - írja a Politico.
Az amerikai alelnök, aki a múltban határozottan bírálta Európát a migrációs kérdésekkel és a szólásszabadsággal kapcsolatban, most igyekszik mérsékelni ezeket a kritikákat. Kifejezte, hogy mélyen tiszteli és szeretetteljes érzelmeket táplál Európa iránt.
"Szeretem az európai embereket. Sokszor elmondtam már, hogy nem lehet elválasztani az amerikai kultúrát az európai kultúrától. Az Egyesült Államok a filozófiák, teológiák és persze az európai migrációs minták eredménye" - mondta, azonban hozzátette:
Végül élesen bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is, folytatva a kettejük közötti nyilatkozatháborút, amely a februári, feszült fehér házi találkozójukon kezdődött, amikor Vance tiszteletlennek nevezte Zelenszkijt.
A 60 Minutes című amerikai televíziós műsorban zajló interjú során Zelenszkij éles kritikát fogalmazott meg az alelnökkel szemben, azt állítva, hogy az bizonyos szempontból legitimálja Oroszország invázióját, valamint hajlamos elhinni a moszkvai propagandát.
Vance erre a megnyilvánulásra a saját, jellegzetes stílusával válaszolt: