A Kárpát-medence csodái: A hollókői vár titkai | Székelyhon A Kárpát-medence gazdag történelme és lenyűgöző tájai számos kincset rejtenek, közéjük tartozik a hollókői vár is, amely nem csupán építészeti remekmű, hanem a régió kulturális örökségének fonto

A magyarországi Nógrád vármegye szívében, a festői Cserhát-hegység ölelésében található Hollókő, melynek története egészen a 13. századig nyúlik vissza. Ez a varázslatos palóc falu, amely a világörökség részét képezi, nevét a körülötte magasodó impozáns várról nyerte. A település egyedülálló kultúrája és gazdag múltja lenyűgöző képet fest a régió történelmi örökségéről.

A bűbájos tájban egy titokzatos erőd születéséről számos történet kering. Az egyik ilyen elmeséli, hogy Kacsics András, a földesúr, akinek szíve a hatalom vágyával volt tele, elrabolt egy lenyűgözően szép asszonyt, és fogságba ejtette a várának építkezése közepette. Az asszony dajkája azonban nem volt akármilyen öregasszony: boszorkány volt, aki nem félt összefogni a sötét erőkkel. Az ördög, a legfőbb gonosz, hallgatott a kérésére, és varázslatos hatalma révén a dajka fiait hollókká változtatta. Ezek a hollók, bár a világ sötét oldalán álltak, mégis hűségesek voltak, és titokban elkezdték elhordani a köveket az építkezés helyszínéről. Így az asszony végül megszabadult a rabságból, és a vár helyén egy új történet kezdett kibontakozni.

A tatárjárás következtében, 1242-ben IV. Béla király ösztönözte a várépítést, különösen a stratégiai fontosságú területeken, ahol kőből emelhettek megvédő erődítményeket. A hollókői vár alapjait a Kacsics nemzetség Illés ága fektette le, és az évszázadok folyamán a kezdeti 13. századi falakhoz különféle építmények, például falszorosok, bástyák, ciszternák és lakóhelyiségek csatlakoztak. Az első írásos említése a várnak Castrum Hollokew néven szerepel egy 1310-ből származó oklevélben.

Related posts