Kelemen Hunor Szatmárnémetiben hangsúlyozta, hogy a sürgető problémák orvoslásához elengedhetetlenül racionális és átgondolt megközelítésekre van szükség.
Szerdán Szatmárnémetiben járt Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje. A délutáni kerekasztal-beszélgetés előtt sajtótájékoztatót is tartott, amelynek helyszíne a Szatmár megyei RMDSZ új székháza volt.
A sajtótájékoztatón Pataki Csaba nyitotta meg az eseményt, köszöntve a média képviselőit. Kiemelte, hogy a júniusi helyhatósági választások során a szatmári közösség már bizonyította, hogy képes túllépni az etnikai különbségeken, és bizalmat szavazott egy felkészült, racionális csapatnak. A közelgő államfő- és parlamenti választások alkalmával is hasonló hozzáállásra van szükség. Pataki Csaba arra buzdította Szatmár megye lakóit, hogy a jelenlegi, meglehetősen zűrzavaros politikai helyzetben hozzanak bölcs döntéseket, és szavazatukkal támogassák a józan ész képviseletét.
A rövid bevezető után Kelemen Hunor államfőjelölt került a középpontba. Kelemen hangsúlyozta, hogy az idei év a folyamatos kampány jegyében zajlott, ám a legfeszültebb időszak még előttünk áll: három rendkívül jelentős választás következik, amelyek nemcsak azt fogják meghatározni, ki léphet be a Cotroceni-palotába, hanem azt is, hogy a választók milyen összetételű parlamenti munkát támogatnak a jövőben.
Az RMDSZ államfőjelöltje rámutatott, hogy az ország egyik legnagyobb kihívása a népesség folyamatos csökkenése, hiszen gyerekek és fiatalok nélkül a jövő kilátásai komolyan megkérdőjeleződnek. Ezért Romániának sürgősen olyan közpolitikai megoldásokat kell kidolgoznia, amelyek képesek megszakítani ezt az évek óta tartó negatív tendenciát. Emellett fontos megtalálni azokat a támogatási formákat, amelyek segítenek a fiataloknak abban, hogy itthon maradjanak, itt építsenek jövőt és hozzanak létre családot.
Kelemen Hunor rámutatott, hogy az utóbbi évek során körülbelül 6 millió ember döntött úgy, hogy elhagyja Romániát. Ezzel párhuzamosan a társadalom elöregedése is egyre sürgetőbb problémát jelent. Ha nem sikerül megállítani a népesség csökkenését, akkor 2040-re a szociális rendszerek komoly válságba kerülhetnek, és 2050-re a lakosság száma akár 15 millió fő alá is csökkenhet.
A tavalyi évben Romániában mindössze 156.000 gyermek születését regisztrálták, ami a legkisebb szám 1918 óta. Ráadásul a született gyermekek közül 24.000-en külföldön látták meg a napvilágot, mivel hazatérő szüleik a helyi hatóságoknak is bejelentették a család bővülését. A 2024-es év eddigi adatai még aggasztóbb képet festenek: októberig a születések száma nem haladta meg a 100.000-et.
Kelemen Hunor hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen a fiatalok számára a remény visszaállítása, hogy hazájukban valóban lehetséges jövőt építeni. Ennek érdekében először is olyan közszolgáltatásokra van szükség, amelyek mentesek a bürokráciától és az arroganciától, így a lakosság méltó kiszolgálását biztosíthatják. Emellett elengedhetetlenek az infrastrukturális fejlesztések, a közberuházások, valamint az életminőség javítása és a gazdasági befektetések ösztönzése. Az RMDSZ államfőjelöltje kiemelte a kis- és középvállalkozások támogatásának jelentőségét is, hiszen ezek a vállalkozások adják Románia éves GDP-jének 46-47 százalékát, és a romániai munkaerőpiacon dolgozók körülbelül kétharmadának munkát biztosítanak.
Kelemen Hunor a következőképpen reflektált az egészségügyi rendszer kihívásaira. Rámutatott, hogy Románia évente 400 millió lejt pazarol el, mivel az orvosi egyetemet végző körülbelül 9.000-10.000 hallgatóból több mint 4.000-en, a sikeres vizsgák ellenére, nem jutnak be a rezidensképzésbe. Egyes fiatalok még egy-két évig próbálnak itthon elhelyezkedni, míg mások kénytelenek elhagyni az országot, ezzel együtt pedig értékes tudásukat is magukkal viszik. Mindez súlyos orvos- és asszisztenshiány közepette zajlik, hiszen 1 millió román állampolgárnak nincs háziorvosa. Kelemen hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a rezidens képzési rendszer reformja, hogy az megfelelően reagáljon a kórházak által támasztott igényekre.
"Ezek a legfontosabb dolgok. Mi racionális megoldásokat javasoltunk mind gazdasági, mind szociális téren. Olyan észszserű megoldásokat, amelyek hasznosak az ország minden polgára számára, azaz mind a románoknak mind a magyaroknak" - jelentette ki Kelemen Hunor.
Kelemen Hunor kifejtette, hogy a másfél éve hatalmon lévő kormány az óriási hiányok és a pénzügyi zűrzavarok irányítója. Szavai szerint jelenleg nem áll rendelkezésre elegendő forrás a beruházások finanszírozására, és a létfontosságú költségek fedezésére sem. Miközben az állami alkalmazottak létszáma folyamatosan nő, a gazdasági növekedés csupán a kormány által benyújtott statisztikákban látható.
A következő évben elengedhetetlen, hogy a költségvetési hiányt csökkentsük, de ezt nem adó- és áfaemelésekkel kellene elérni. Kelemen hangsúlyozta, hogy a lakosság nem lehet felelős a kormány által okozott hiányért. Szerinte a megoldás kulcsa az áfa-bevétel hatékonyabb érvényesítése, az állami szektor leépítése, valamint a regionális intézmények megszüntetése.
Kelemen Hunor szavait követően Kereskényi Gábor lépett a színpadra, aki hangsúlyozta, hogy az RMDSZ államfőjelöltje nem csupán a Romániát érintő szociális és gazdasági kihívásokra kínál értelmes megoldásokat. Kereskényi kiemelte, hogy a jelölt alaposan ismeri a helyi közösségek sajátos helyzetét, így pontosan tudja, mikkel küzdenek Szatmár megye lakói. A Szatmár megyei RMDSZ parlamenti képviselők is jól ismerik ezeket a problémákat, és az elmúlt évek során, szemben más pártok tagjaival, folyamatosan támogatták Szatmárnémeti fejlesztéseit. A polgármester biztosította a közönséget, hogy ez a támogatás a következő parlamenti ciklusban is folytatódni fog, amennyiben a választópolgárok bizalmat szavaznak nekik.
Turos Lóránd szenátor is kifejezte hasonló érzéseit, felhívva a lakosság figyelmét arra, hogy a közelgő választások során, akárcsak a júniusi helyhatósági szavazások alkalmával, most is fontos lenne átlépni az etnikai határokon. Arra biztatta az embereket, hogy szavazatukkal erősítsék meg a józan ész szavát.