Az Oroszország-szakértő határozottan nekiment a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak, alapos kritikával illetve annak működését.

Rácz András Oroszország-szakértő véleménye szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal és az úgynevezett ellehetetlenítési törvény működése az orosz példát követi. Ennek fő célja az információs nyomásgyakorlás, amely komoly fenyegetést jelenthet a független média számára, bár ő személyesen nem tart a következményektől.
A Telex különleges, egész napos élő műsort indít az adó 1% leadásának utolsó előtti napján. A program keretében több érdekes vendég mellett Rácz András, az Oroszország-szakértő is megszólal. A beszélgetés során érintették az elmúlt hetek közéletét alaposan felforgató átláthatósági törvényt, valamint a Szuverenitásvédelmi Hivatal működését is.
"Ami a mögöttes szándékot illeti, az orosz stratégia, az orosz média működik így, ezt oroszul információs nyomásnak hívják" - mondta a szakértő.
Szerinte a hivatal működése már a kezdetektől orosz mintát követ, most pedig, hogy tényleges jogköröket is kap, ez még inkább hasonlíthat az orosz rendszerre.
Rácz korábban így fogalmazott: "Az orosz barátaitok rakétáitól, na, attól tartok... de tőletek, bohócoktól, nem." Most pedig arról beszélt, hogy eddig lehetett "csúnyákat mondani" emberekről és szervezetekről következmények nélkül, de mostantól a hivatalnak valódi beavatkozási lehetőségei lesznek. Az orosz gyakorlat alapján, ha valakiről elegendő negatív információt terjesztenek nyilvánosan, azzal olyan nyomást gyakorolnak rá, hogy az illető kénytelen meghátrálni vagy megváltoztatni a viselkedését.
Rácz szerint személy szerint őt nem érinti a törvény, mert nem tud benne kárt tenni, de a független médiát - amelyet fontosnak tart - annál inkább fenyegeti. Úgy fogalmazott: aki, mint például a Telex tudósítói, személyesen is megtapasztalta az ukrajnai háborút, azt nem fogja megrémíteni, ha "a bohócok" - azaz a hivatal - csúnyákat ír róla.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal élén álló Lánczi Tamás hangsúlyozta, hogy a cél az, hogy "mindenki nyíltan vállalja a saját érdekeit", és világossá váljon, milyen forrásokból működnek a különféle szervezetek. "A magyar szuverenitás mindannyiunk közös felelőssége. Ha valaki még nem értette meg ezt, abban én is részes vagyok" - nyilatkozta Lánczi egy interjú során.
A kormány véleménye szerint csupán azoknak lehet okuk az aggodalomra, akik ténylegesen külföldi érdekeket képviselnek - még akkor is, ha erről talán ők maguk sincsenek teljesen tudatában.