Kína: Amennyiben az Egyesült Államok háborúra készül, mi mindent megteszünk, hogy megvédjük magunkat, és kitartunk a végsőkig.

Miután Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései hatályba léptek, Kína határozottan jelezte az Egyesült Államoknak, hogy felkészült "bármilyen formájú" konfliktusra.
"Ha az Egyesült Államok háborút akar, legyen az vámháború, kereskedelmi háború vagy bármilyen más típusú háború, készek vagyunk a végsőkig harcolni" - közölte Kína washingtoni nagykövetsége szerdán az X-en közzétett bejegyzésében.
A két vezető gazdasági hatalom, az Egyesült Államok és Kína, ismét egyre feszültebb kereskedelmi kapcsolatokat alakítanak ki, miután Donald Trump amerikai elnök vámokat vezetett be kínai termékekre. Kína válaszul gyorsan reagált, és 10-15 százalékos vámot alkalmazott az amerikai mezőgazdasági termékekre. A BBC beszámolója szerint azonban Trump hivatalba lépése óta most először hallhattunk olyan éles és fenyegető retorikát Kína részéről, amely jelzi a konfliktus eszkalációját.
Donald Trump büntetővámjai végre életbe léptek, ami Kínát és Kanadát is arra ösztönzi, hogy válaszlépéseket tegyenek. Mindkét ország különböző intézkedésekkel reagál a helyzetre, ami tovább bonyolítja a kereskedelmi kapcsolatokat.
A nagykövetség hivatkozott a pekingi külügyminisztérium korábbi nyilatkozatára, amelyben kifejezte nemtetszését azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok Kínát vádolja a fentanil nevű kábítószer amerikai elterjedéséért. A külügyminisztérium szóvivője hangsúlyozta: "A fentanil problémája csupán egy silány kifogás az USA részéről, hogy emelhesse a kínai importtermékekre kivetett vámokat." Továbbá hozzátette: "A megfélemlítés nem ijeszt meg minket. Az ilyen nyomásgyakorlás, kényszerítés vagy fenyegetés nem helyénvaló módja a Kínával való kapcsolattartásnak."
Li Qiang kínai miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy Kína idén ismét 7,2 százalékkal fogja növelni a védelmi kiadásait, és figyelmeztetett, hogy "az egy évszázada nem látott változások világszerte gyorsabban bontakoznak ki". A pekingi vezetők azt próbálják üzenni a kínaiaknak, hogy bíznak abban, hogy az ország gazdasága növekedni tud, még akkor is, ha egy kereskedelmi háború fenyeget.
A BBC hírei szerint Kína arra törekszik, hogy a világnak egy stabil és békés nemzet képét fesse, szemben az Egyesült Államokkal, amelyet Peking azzal vádol, hogy háborús konfliktusokba bonyolódik a Közel-Keleten és Ukrajnában. A pekingi vezetők abban bíztak, hogy az amerikai-kínai kapcsolatok barátságosabban alakulnak, miután Trump meghívta Hszi Csin-ping kínai elnököt a beiktatási ceremóniájára. Ráadásul Trump állítása szerint "nagyszerű telefonbeszélgetést" folytatott Hszi-vel, mielőtt átvette a Fehér Ház irányítását.