Milyen figyelemre méltó lehetőséget kínálhat a globális politikai táj a kétpólusú angolszász rendszer átalakítására?

A politikai szörnyszülöttek világában nem csupán egyének, hanem intézmények, félrevezető narratívák és a politizálás keretei is komoly szerepet játszanak. E szörnyszülöttek között különösen hangsúlyos az angolszász politikai váltógazdaság, amely Angliában és az Egyesült Államokban egyaránt megfigyelhető. Itt két domináns párt váltogatja egymást a hatalmi pozíciókban. Bár a felszínen látszólag eltérő politikai irányvonalakat képviselnek, a valóságban a különbségek csupán finom árnyalatokban rejlenek, és mindkettő a meglévő rendszer fenntartására összpontosít. A keretek, amelyeken belül ezek a politikai játszmák zajlanak, nem igazán változnak, így a valódi átalakulás helyett inkább a látszatpolitika dominál.
Illusztráció: Jess Frampton Talán pontosan ezért (is) ütött nagyot Elon Musk bejelentése új politikai formációjáról, az America Party-ról, amely deklaráltan ezt a kétpólusú - helyesebben fogalmazva egypólusú - világot akarja megbontani. Noha nem feltétlenül reprezentatív egy X-en való szavazás, láthatóan van igény egy ilyen pártra, már csak az a kérdés, hová pozicionálja majd magát, itt pedig el is érkeztünk a másik lényegi ponthoz is. Nem mindegy, hogy ki jelent be egy új pártot, főleg egy ilyen messzemenőkig kötött közegen belül. Elon Musk személye - még az ellentmondásokkal együtt is - van annyira érdekes, hogy ez ember érdeklődve kövesse a fejleményeket, hiszen üde színfolt az Egyesült Államok politikai porondján, habár valljuk be, a Trumpok és Bidenek világában nem nehéz kitűnni. Előbbi meg is fenyegette a milliárdost, hogy deportálja Dél-Afrikába, ami nyilvánvalóan egy újabb, Trumpra oly jellemző üres fenyegetés, de ez, s amilyen hevesen a pártalapítás hírére reagált ("Musk elszórakozhat vele, de nevetséges", vagy "a rendszert nem erre találták ki"), talán kelthet némi aggodalmat a jelenlegi elnökben. Persze az Egyesült Államok nem Magyarország. Egy országos méretű pártot az összes létező államban be kell jegyeztetni a siker érdekében, vagyis 50, döntő többségében Magyarországnál jóval nagyobb méretű államban. Így talán nem is csoda, hogy a bejelentés óta eltelt két hét alatt nem sok új információt kaptunk az új formációt illetően, igaz, talán Amerikát is elérte a jól ismert nyári uborkaszezon. Hogy Musk mennyire is gondolja komolyan a kétpólusú rendszer megbontását, azt természetesen nem a szavak, hanem a tettek fogják eldönteni, mint ahogy azt is, hogy ha sikerül is az új politikai erő színpadra programozása, mégis mit várhatunk tőle. Mindenesetre egy érdeklődő várakozást mindenképpen megelőlegezhetünk a milliárdosnak, s nem kizárólag a politikai tér lehetséges felforgatása miatt, hanem bizonyos "ígéretes jelenségeknek" köszönhetően is. Előbbi éppen most izzik. Az amerikai közbeszédben időről időre visszatér az Epstein-ügy, s az a bizonyos "nem létező" lista. A hullámok már Trump feje körül verdesnek, s még a támogatói sem értik, miért nem erőlteti ő is a tisztánlátást az ügyben. Nyilván ettől még nem állíthatjuk, hogy érintett a dologban, de az is egyértelmű, hogy nem a semmiért tartja vissza az aktákat.
Az Epstein-ügy remek alkalmat kínál a megmerevedett amerikai politikai struktúra átalakítására. Musk már a kezdetektől fogva sürgette az ügy teljes körű kivizsgálását és annak nyilvánosságra hozatalát, ami végül az elnökkel való konfliktusának egyik kulcsfontosságú tényezője lett. A milliárdos ráadásul azt állította, hogy Trump is érintett a botrányban. Az Epstein-ügy potenciálisan lavinát indíthat el a politikai tájban, amely lehetőséget adhat egy harmadik erőnek arra, hogy hatalmas mennyiségű információt gyűjtsön össze, különösen, mivel ez az erő is a nyilvánosság melletti kiállást sürgeti. Ugyanakkor Trump számára ez a helyzet nem egyszerű, hiszen egy ilyen ügy alapjaiban változtatná meg az erőviszonyokat, és megborítaná a jelenlegi státuszkvót. Ez különösen zavaró számára, mivel korábban ő is a rendszerváltás mellett érvelt – a szokásos grandiózus ígéretek kíséretében. Támogatói pedig továbbra is ezt az átalakulást várják tőle. Akár cselekszik, akár nem, Trump számára a választási lehetőségek mind kellemetlenek.
Trump a saját támogatóit nem éppen a legnagyobb tisztelettel kezeli. Musk mellett egy másik figyelemre méltó tényező a Grok, az ő "házi" mesterséges intelligenciája. Nem meglepő, hogy már lassan a két kezünket is nehezen tudjuk számlálni, hányszor robbantott ki "botrányt" ez az MI (pár példát itt és itt találunk), és biztosak lehetünk benne, hogy ezek mögött tudatos figyelemfelkeltés áll, nem csupán "programozási hiba". Ha ez a megállapítás igaz, akkor Muskék új módszereket alkalmaznak a közvélemény tájékoztatására, és mivel a milliárdosnak megvan a saját "világa", így a zsidó cenzúra nem érheti utol őket — legfeljebb a lakájmédia próbálkozhat "cáfolatokkal", mint ahogyan azt a Telex tette itthon. Érdeklődve szemlélem Musk politikai ambícióit, és ha a félig-meddig ismeretlenre az ember nem tud azonnal igent mondani, soha nem volt még ilyen jó alkalom a kétpólusú rendszer "megfelelő irányból" való megbontására. Ábrahám Barnabás - Kuruc.info