Krausz Ferenc érdemelte ki a Semmelweis Egyetem nemzetközi elismerését.

"A kitüntetés számomra nem csupán elismerés, hanem egy újabb inspiráció arra, hogy kutatócsoportommal és az egyetem közösen folytatott munkánkkal tovább erősítsük a jövő személyre szabott, preventív orvoslásába vetett hitünket. Az infravörös molekulárisujjlenyomat-eljárás rendkívül ígéretes, azonban még számos kihívást kell leküzdenünk ahhoz, hogy valóban gyakorlati alkalmazásra kész legyen" - nyilatkozta Krausz Ferenc a díj átvétele után.

A Semmelweis Budapest Award olyan természettudományos területen dolgozó, világszerte elismert eredményeket elérő tudósoknak ítélhető oda, akiknek munkássága új utat mutat, és az emberiség fejlődését szolgálja. A díjat eddig négy Nobel-díjas kutató kapta meg, és Karikó Katalin mellett immár Krausz Ferenc is közöttük van. Az elmúlt öt évben magyar kutatóknak ítélték oda, Glowiczki Péternek, Roska Botondnak és Gulyás Balázsnak is.

A tiszteletbeli elismerést Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora adta át a Nobel-díjjal kitüntetett fizikusnak. Köszöntő beszédében kiemelte, hogy a Krausz Ferenc irányítása alatt működő Molekuláris-Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) tevékenységét az egyetem és munkatársai által közösen alapított Neumann János Adattudományi Intézet támogatja. A kutatások végső célja, hogy egy egyszerű vérvizsgálat segítségével korai stádiumban diagnosztizálhassák a különböző betegségeket, és ezzel párhuzamosan lehetőség nyíljon a személyre szabott, optimális kezelési módszerek kiválasztására.

Krausz Ferenc 2023-ban - Pierre Agostini és Anne L'Huillier francia fizikusokkal megosztva - az elektronok atomon belüli mozgásának vizsgálatát szolgáló attoszekundumos fényimpulzusokat előállító kísérleti módszereiért kapott fizikai Nobel-díjat.

Related posts