Fiatal vállalkozók számára a lehetőségek és kilátások végtelen teret kínálnak a kreativitás és innováció kibontakoztatására. A digitális világ folyamatos fejlődése, a technológiai újítások és a globális piacon való részvétel lehetőségei mind hozzájárulnak

A mikro-, kis- és középvállalkozások alapvető pillérekként állnak a hazai gazdaság színpadán, ezért elengedhetetlen, hogy jól ismerjük a működésüket befolyásoló motivációkat, az üzleti lehetőségeket, valamint az új vállalkozások létrehozásával kapcsolatos ambíciókat. A fiatal generáció vállalkozói szellemének előmozdítása érdekében fontos, hogy megértsük attitűdjeiket, így hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a jövőjükben tudatosabban gondolkodjanak a vállalkozás indításáról és a gazdasági aktivitásról.

Ez a cikk a UNI in&out 2024 nyári kiadásának lapjain került bemutatásra.

A ma működő magyarországi vállalkozások jelentős része a rendszerváltoztatással egy időben, az 1990-es évek elején alakult. Az akkor harmincas-negyvenes éveiket taposó tulajdonosok, akikhez erősen kötődnek a cégeik, ezekben az években érik el a nyugdíjas kort, így a generációváltás igénye egyszerre jelentkezik a kkv-szektor jelentős részénél. Ma Magyarországon minden harmadik társas vállalkozást és közel minden negyedik munkavállalót érint a nemzedékváltás kérdése. Ezért kiemelten fontos, hogy megértsük a fiatalok motivációit is, hiszen ezek ismeretében sokkal könnyebben tudjuk ösztönözni a vállalkozóvá válásukat és eredményessé tenni a generációváltást. Az aktuális gazdasági trendek vizsgálata alapján egyre több kutatás mutat rá arra, hogy a jelenlegi iskolások és egyetemisták leendő munkahelyi lehetőségei számottevően különbözni fognak a korábbi nemzedékekétől. Meglátásunk szerint a jövőben egyre fontosabb lesz a munkaerőpiacon az

Nem csoda tehát, hogy mindezek miatt - akár önálló elhatározásból, akár kényszerűségből - sok fiatal terelődik a vállalkozói lét irányába.

A fiatalok vállalkozóvá válásával foglalkozó kutatások rávilágítanak arra is, hogy a családi vállalkozói háttér erős motivációt jelenthet a fiatalok számára, azonban az efféle háttér nélküliek is képesek érvényesülni, amennyiben kellő mértékű az inspirációjuk és kitartásuk. A Globális Vállalkozói Monitor (Global Entrepreneurship Monitor - GEM) nemzetközi projekt legfrissebb, 2023-as adatai rávilágítanak arra, hogy nem csupán a családi háttér jelenthet motivációt ezen vállalkozók számára, hanem a társadalmi elismertség is. A fiatalok 50,8 százaléka szerint egy új vállalkozás indítását a többség kívánatos karrierlehetőségnek tartja. Sőt, 54 százalékuk úgy gondolja, hogy jelentős státusz és tisztelet övezi azokat, akik sikeresen indítanak új vállalkozást.

Ahhoz, hogy a fiatalok már az iskolás évek alatt elsajátíthassák a vállalkozói lét alapvető kompetenciáit, nemcsak a család és az iskola játszik kulcsszerepet, hanem más szereplők is hozzájárulhatnak ehhez a folyamathoz. Magyarországon a Tanítsunk Magyarországért program keretében a mentorok és önkéntes pedagógusok közvetlen kapcsolatban állnak a diákokkal, lehetőséget biztosítva számukra a személyre szabott támogatásra és inspirációra. Ezen interakciók révén a fiatalok felkészültebben léphetnek be a felnőtt élet kihívásaiba, és magabiztosabban boldogulhatnak a munka világában.

Nyilvánvaló, hogy a családi és társadalmi motivációk jelentős szerepet játszanak, de mi minden más ösztönözheti a fiatalokat vállalkozások indítására? A GEM kutatásai alapján a magyar válaszadók 84,2%-a kifejezetten a vagyonszerzést és a magas jövedelem lehetőségét emelte ki, mint a vállalkozásalapítás egyik legfőbb hajtóerejét. Emellett sokan arra is vágynak, hogy "valami igazán számítót alkossanak" egy új üzlet létrehozásával, és nem elhanyagolható a családi örökség, valamint a hagyományok továbbvitele sem.

A függetlenség iránti törekvés, az önmegvalósítás vágya, a kihívások keresése és a tapasztalatszerzés lehetősége mind-mind kulcsszerepet játszanak egy vállalkozás elindításában. E mellett a munka és a magánélet harmonikus egyensúlyának megteremtése, valamint a közösség jólétéhez való hozzájárulás a fiatalok szemében gyakran másodlagos jelentőségű. Mindez arra utal, hogy a fiatal vállalkozók inkább a személyes fejlődésre és az új élményekre helyezik a hangsúlyt, mintsem a hagyományos értékekre.

A kutatások továbbá arra jutottak, hogy az érintettek szerint a kitartás, a szorgalom, a kreativitás és a magabiztosság az a tulajdonság, amely a leginkább elősegítette a vállalkozóvá válásukat, míg a lustaság, a bizonytalanság, a tapasztalatlanság és a szükséges ismeretek hiánya jelenti a legnagyobb akadályt.

Fontos hangsúlyozni, hogy a kutatások alapján nem létezik olyan tényező, amelyet a fiatal vállalkozók áthidalhatatlan akadálynak tekintenének. Bár a kezdőtőke, az üzleti tudás vagy a gyakorlati tapasztalat hiánya valóban kihívásokat jelenthet, egy támogató intézményrendszer jelentős mértékben hozzájárulhat ezeknek a nehézségeknek a leküzdéséhez.

Az egészséges vállalkozói szellem kulcsszerepet játszik a gazdasági fejlődés és a társadalmi jólét előmozdításában. Ennek megfelelően az Európai Unió, valamint a magyar kormány is kiemelt figyelmet fordít a vállalkozói kedv ösztönzésére. Az utóbbi években számos olyan projekt valósult meg, amelyek jelentős támogatást nyújtanak a vállalkozás alapítására vágyó fiatalok számára. Különösen figyelemre méltó a "Fiatalok vállalkozóvá válásának támogatása" című kezdeményezés, amely célja a hátrányosabb helyzetű régiókban új egyéni vagy mikrovállalkozások létrehozásának elősegítése. A program keretében 18-30 év közötti fiatalok részesültek támogatásban, többek között készségfejlesztő tréningek és vissza nem térítendő támogatások révén. Jelenleg a "Vállalkozóvá válást elősegítő támogatás munkaerőpiaci program" keretében lehet pályázni, amely szintén képzési lehetőségeket és anyagi forrást biztosít a vállalkozás indítására törekvő érdeklődők számára, immár életkori korlátozások nélkül.

Zárásként érdemes megemlíteni a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség által indított "Evolúció - Megújuló Vállalkozások Programját", amely a generációváltás és a válságok által nehezedő vállalkozások számára kínál átfogó megoldásokat. A program keretében célzottan fejlesztik a jogi és üzleti támogatási szolgáltatások piacát, emellett képzéseket szerveznek a kis- és középvállalkozásokat segítő szakembereknek, mint ügyvédeknek és könyvelőknek. A vállalkozások számára pedig szakértői tanácsokat nyújtanak, hogy felkészülhessenek a nemzedékváltás kihívásaira.

A szerző nem más, mint Purczeld Eszter, aki a Makronóm Intézet élvonalbeli elemzőjeként tevékenykedik.

Related posts