A MAGOSZ elnöke kifejezte ellenérzését azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna csatlakozása az Európai Unióhoz napirendre került.

Elfogadhatatlan és határozottan tiltakozunk az ellen, hogy Ukrajnát felvegyék az Európai Unió tagjainak sorába úgy, hogy közben már az előcsatlakozási forrásokat is fizetik az ország számára, ezzel ugyanis az uniós gazdákat teszik tönkre - jelentette ki Jakab István.
Elfogadhatatlan, és határozottan ellenállunk annak, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen, miközben már most is előcsatlakozási forrásokat kap. Ez a lépés ugyanis súlyosan veszélyezteti a magyar gazdák megélhetését - nyilatkozta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnöke pénteken Brüsszelben. Cseh Tibor András, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) alelnöke is hangsúlyozta, hogy Brüsszelben olyan javaslatok jelentek meg, amelyek ellen feltétlenül fel kell emelni a szavunkat, hogy védjük a magyar mezőgazdaság érdekeit.
Jakab István, a magyar újságírók előtt nyilatkozva, aggasztó információkról számolt be, amelyeket Brüsszelből kaptunk.
Brüsszel jelenleg azon fáradozik, hogy átalakítsa az agrártámogatási rendszert, és új irányokat találjon a rendelkezésre álló források felhasználására. A tervek között szerepel, hogy az eddig stabilan elérhető támogatásokat más csatornákon keresztül, többek között Ukrajnába irányítsák át. Az ukrajnai háború következtében a szomszédos országok mezőgazdasági termelői is komoly nehézségekkel néznek szembe – hívta fel a figyelmet a szakértő.
Ukrán gabonával árasztották el Európát, a helyzet tarthatatlan. Az orosz-ukrán háború kapcsán az európai agrárpiac romba dőlt, a gazdák kiszámíthatatlan helyzetbe kerültek. Az ellenőrzés és a szigorú szabályozások nélküli ukrán mezőgazdaság uniós integrációja pedig az élelmiszerbiztonságot is veszélyezteti - hangoztatta.
"Határozottan elutasítjuk, hogy Brüsszel olyan elfogadhatatlan feltételeket próbáljon kialakítani a gazdák számára" – hangsúlyozta.
Jakab István hangsúlyozta, hogy a brüsszeli bürokraták gyakran ciklusokban gondolkodnak, és olyan programokat indítanak, amelyek a politikai mandátumaik lejárta után is fennmaradnak. Ezzel szemben a gazdák nem csupán öt- vagy hétéves időszakokban terveznek, hanem hosszú távú stratégiákban. Az ő működésükhöz elengedhetetlen a kiszámíthatóság, amelyet sajnos a magyar gazdák nem kaptak meg Brüsszeltől – tette hozzá.
Az agrárpolitika terén elengedhetetlen, hogy alaposan átgondolt és a gazdákkal szoros együttműködésben kialakított megközelítés valósuljon meg, nem pedig üres ígéretek. A gazdák az Európai Unió keretein belül szeretnének boldogulni, céljuk, hogy a helyi adottságaikat és erőforrásaikat maximálisan kihasználva folytathassák tevékenységüket. Ez pedig minden uniós és magyar állampolgár számára fontos - emelte ki a MAGOSZ elnöke.