Magyarok ezrei fordulhatnak most a Revoluthoz, hogy tisztázzák, mi történik a pénzükkel.

Kép: Revolut - Ez az illusztráció üdvözli a Revolut felhasználóit, akik éppen kriptovalutát kívánnak átváltani.
A Revolut Magyarországon valóban különleges pozíciót foglal el a lakosság arányához viszonyítva. Minden ötödik magyar, a legkisebbektől az idősekig, már a neobank ügyfele lehet, de ha kizárólag a felnőtt lakosságot vesszük figyelembe, akkor akár minden második ember is igénybe veheti a szolgáltatásaikat. A Revolut előnyeit talán felesleges is részletezni – a vállalat jelentős versenyelőnyre tett szert a hazai banki szektorral szemben, amelyet a válogatott különadókkal és kamatstopokkal terhelt környezet még inkább felerősít.
Magyarországon a legfrissebb, óvatos becslések alapján
Félmillióra tehető azoknak a száma, akik a klasszikus eurovásárlás, ingatlanbefektetés, részvény- és állampapír-vásárlás mellett más lehetőségeket is mérlegelnek – különösen a kriptovaluták világában, még ha tisztában is vannak a vele járó kockázatokkal.
Bár rengeteg kriptotőzsde létezik, ahol viszonylag egyszerűen és biztonságosan folyhat a kereskedés, sok magyar felhasználó mégis a legkézenfekvőbb és legegyszerűbb, mindössze két kattintást igénylő megoldást részesítette előnyben. Így a Revolut jól ismert platformján bonyolította le kriptovaluta tranzakcióit.
Ez a rendszer egészen 2025. júliusáig zökkenőmentesen működött, amikor is váratlanul, mint a derült égből villámcsapás, a neobank bejelentette, hogy a magyar szabályozási környezet átalakulása miatt átmenetileg felfüggeszti a kriptokereskedést a magyar felhasználók számára. A befektetőknek innentől kezdve nem maradt más választásuk: sem új vásárlás, sem eladás nem volt lehetséges, függetlenül attól, mi történik az árfolyamokkal.
Ha valaki 2025. április 8-án, jó érzékkel, ethereumot vásárolt egy lakás árának megfelelő összegért, majd három hónappal később úgy döntött, hogy kiszáll, mert az árfolyam megduplázódott, akkor bizony megérhette a döntését. Azonban, ha a lehetőségek és a piaci mozgások nem kedveztek neki, könnyen csalódhatott, hiszen a kriptovaluták világában a volatilitás nem ismer kegyelmet. Az ilyen helyzetekben az ember mindig mérlegelheti, hogy a kockázat és a potenciális nyereség mennyire éri meg a játékot. Érdekes, hogy a befektetési döntések mögött sokszor nem csupán a számok, hanem az érzelmek is meghúzódnak.
Valószínűleg nem véletlenül aggódott amiatt, vagy éppen ezért szőhette meg azt a bizonyos összeesküvés-elméletet, hogy a következő árfolyamesésnél talán újra hozzáférhet a pénzéhez.
Nyilvánvaló, hogy ez egy szélsőséges példa, de talán nem szükséges hangsúlyozni, hogy egy banknál az ügyfelek pénzének megrekedése rendkívül súlyos problémát jelent. Hasonló helyzetek már előfordultak bankcsődök, komoly likviditási gondok vagy éppen kiberbiztonsági problémák esetén a pénzügyi szektorban. A Revolut esetében azonban más a helyzet: a cég nem került csődhelyzetbe, és a neobank egyéb szolgáltatásai zavartalanul működnek.
Az is tény, hogy amúgy elképesztő módon megéri nekik a kriptokereskedelem. 2024-ben hihetetlen bevételnövekedést értek el: 647 millió dollárt realizáltak, ami 298 százalékos ugrást jelentett éves szinten, a teljes profitjukat 1,4 milliárd dollárra emelve.
Hogy nem a tömegesen haszon-realizálástól rezeltek be, és nem ez az új Lehman Brothers meg Buda Cash-ügy az elég egyértelmű, hiszen a drasztikus lépést a magyar saláta-törvénygyár és a kilátásba helyezett súlyos szankciók idézték elő. Legalábbis részben.
A Revolut hivatalos közleménye szerint a cég célja, hogy biztosítsa a teljes jogi megfelelést az újonnan bevezetett jogszabályoknak. A hwsw,hu emlékeztet: az Országgyűlés június 17-én fogadta el a salátatörvényt, amely többek közt a Büntető Törvénykönyvet is módosította. Ebben két új bűncselekmény szerepel, a kriptoeszközzel visszaélés és a jogosulatlan kriptoeszköz-átváltási szolgáltatás nyújtása. A szabályok értelmében szigorúan büntethetők azok a szolgáltatók, amelyek nem rendelkeznek a szükséges engedélyekkel a kriptovalutákkal kapcsolatos szolgáltatások nyújtására - az engedély nélküli kereskedők 3-8, ügyfeleik pedig 2-5 éves börtönbüntetést kockáztatnak az illegálisnak minősített kriptózásért.
A július elsején életbe lépett új szabályozás értelmében minden kriptoeszköz-szolgáltatónak meg kell felelnie az európai MiCA (Markets in Crypto-Assets) előírásainak, és engedélyt kell kérnie a Magyar Nemzeti Banktól. A neobank bejelentette, hogy a kriptokereskedés a platformjukon eddig a ciprusi székhelyű Revolut Digital Assets Europe Ltd (RDAEL) által történik. A cég folyamatosan dolgozik a szükséges MiCA engedély megszerzésén, és már jelentős előrelépéseket ért el ebben a folyamatban.
Utóbbi feltétlenül jó hír, bár némi rálátást ad a cég eddigi kissé homályosnak tűnő működésére.
A cég hivatalos weboldalán található információk szerint a Revolut Digital Assets Europe Ltd-t a Ciprusi Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet kriptoeszköz-szolgáltatóként jegyezte be. Jelenleg talán a legnagyobb kihívás az lehet, hogy eddig csupán ők kapták meg ezt a státuszt.
Bár 2024 elején a Revolut hivatalos tájékoztatást adott ki arról, hogy az EGT-kriptoügyfeleket, köztük a magyar felhasználókat is, az RT Digital Securities Cyprus Ltd. céghez irányítja, az indoklás szerint azért, hogy megfeleljenek az új uniós MiCA-szabályozásnak, a helyzet bonyolultabb. Az ügyfeleknek, köztük az új ÁSZF-eket is, 2024. november 27-ig kellett elfogadniuk; ellenkező esetben elveszítették volna a hozzáférést az összes kriptoszolgáltatáshoz. Érdekesség, hogy ezt a ciprusi céget később RDAEL-re keresztelték át. A fő kérdés azonban most az, hogy miért nem történt azóta érdemi előrelépés a MiCA engedély megszerzése érdekében.
A MiCA (Markets in Crypto-Assets) szabályozásának fő célja a kriptopiac egységes kereteinek megteremtése és a biztonságos működés elősegítése, ami hozzájárul a piac átláthatóságának és stabilitásának növeléséhez. Azonban az új hazai jogszabályok egy külön engedély megszerzését is előírják, ami arra késztette a helyi kriptoszolgáltató fintech cégeket - köztük a jól ismert Revolutot - hogy felfüggesszék működésüket. Más szóval, a cégek inkább visszafogják tevékenységüket, hiszen a milliós ügyfélkörrel rendelkező neobank is tisztában van vele, hogy a helyzet nem éppen kedvező, és kénytelenek voltak alkalmazkodni a szigorúbb szabályozási környezethez.
jelen állás szerint lehetőség van átmenekíteni az ismertebb kriptókból álló vagyonkát a platformról.
Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy az érintettek számára megnyílt a lehetőség, hogy digitális eszközeiket más, megbízhatónak tartott kriptotőzsdékre vagy személyes digitális pénztárcáikba utalják ki - ami persze első látásra komolyabb feladványnak tűnhet, legalábbis a Revolut kétkattintásos módszeréhez képest. Ráadásul fokozott óvatosságot igényel - egy véletlen elírás, rossz helyre utalás, és futhat a pénze után aki azt épp megmenteni készült. Nemrég a BBC is írt egy bolgár felhasználóról, aki egy adminisztratív hiba miatt 1500 dollárt bukott egy egyszerűnek tűnő Revolutos tranzakción.
A Cryptofalka cikkében felhívják a figyelmet arra, hogy a legújabb magyar jogszabályok követelményei még mindig nem teljesen világosak a kriptotőzsdék számára. Jelenleg egy 22 elemből álló, folyamatosan frissülő lista található az MNB hivatalos weboldalán, amelyen azok a platformok szerepelnek, amelyek képesek kriptovaluta portfóliók kezelésére és pénzváltásra. A listán egyaránt megtalálhatók ismert és kevésbé elterjedt tőzsdék, de közös bennük, hogy időben reagáltak a piaci változásokra, így ügyfeleik elkerülhetik a jogi bonyodalmakat. Valószínűsíthető, hogy a későbbiekben bevezetésre kerülő részletes szabályozásoknak is meg fogják tudni felelni.
Habár az uniós szintű engedély birtokában vélhetőleg a magyar hatóságok is zöld jelzést adnak majd a Revolutnak, a pénz - persze az akkori árfolyamon - gond nélkül kiszabadítható lesz, egyelőre rejtély, hogy a pénzügyi szolgáltató miért nem lépett időben, mint például a Bybit, a Coinbase vagy a Bitpanda.
Egy másik fontos kérdés, hogy várható-e kompenzáció vagy esetleg kártérítés azok számára, akik a magyar ügyfelek közül a korlátozások következtében nem tudtak árfolyamnyereséget realizálni, vagy éppen csak vesztességgel tudnak majd kiszállni, amikor megérkeznek az engedélyek. Természetesen kíváncsiak vagyunk a Revolut hivatalos álláspontjára is az általuk "kellemetlenségnek" titulált, de valójában súlyos ügy kapcsán. Amint választ kapunk tőlük, azonnal tájékoztatni fogjuk az érdeklődőket.
Érdekesség gyanánt érdemes megemlíteni, hogy az Egyesült Államokban 2023-ban a Revolut hasonló lépéseket tett, mint most hazánkban, válaszul a változó szabályozási környezetre és a kriptopiac körüli bizonytalanságokra. Az amerikai felhasználók is megkapták azt a jellegzetes, sajnálkozó hangvételű közleményt, amelyet a magyar ügyfelek is ismernek. Az Egyesült Államokban 2023. október 3-án teljes körű tilalmat vezettek be a kriptovaluták vásárlására, eladására és birtoklására a helyi Revolut fiókokban. Ez a jelentős korlátozás másfél éven át tartott, mielőtt bejelentették, hogy bizonyos idő elteltével újra lehetőség nyílik a kereskedésre a Revolut platformján - kezdetben a bitcoin és az ethereum esetében. Az időpont, amikor ez bekövetkezik, azonban egyelőre rejtély marad, akárcsak itthon.