Sokkoló információk egy orosz dezertőrtől: így sikerült elkerülnünk az atomháború rémálmát - Mandiner
Kiderült, teljes készültségben volt a háború kitörésének napján az orosz nukleáris bázison.
Az Ukrajna ellen indított orosz invázió első napjától kezdődően Vlagyimir Putyin elnök utasítására harci riadó lépett életbe az orosz nukleáris elrettentő erők körében. A nukleáris erők működésének részleteibe Anton, egy korábbi orosz tiszt, aki álnéven nyilatkozott a BBC-nek, nyújtott betekintést.
Anton beszámolt arról, hogy a nukleáris erőknél szolgálókra rendkívül szigorú elvárások vonatkoznak. Például a sorskatonák nem teljesíthetnek szolgálatot az adott alakulatoknál, és a katonákat folyamatosan ellenőrzik, beleértve a hazugságvizsgálatokat is. Azonban a nukleáris erőknél való szolgálatnak van néhány előnye is; a katonák itt magasabb bért kaphatnak, és nem kell a frontvonalba vonulniuk. Anton úgy véli, hogy ez egy teljesen zárt közeg, ahol az emberek élik mindennapjaikat. Például, ha találkozni szeretne a szüleivel, három hónappal előre kell kérvényeznie a találkozót az FSZB-nél.
A tiszt legfőbb feladataként a nukleáris fegyverek és a bázis védelme állt, mint a gyorsreagálású védelmi hadtest tagja. Anton hangsúlyozta, hogy a háború kezdetétől számított két-három hét elteltével megszűnt a folyamatos riadókészültség.
A BBC összefoglalója rámutat, hogy az Egyesült Államok szerint Oroszországnak körülbelül 4400 aktív nukleáris robbanófeje van, ebből csupán 1700 van telepítve, de ezek bármikor készen állnak a bevetésre. Az Egyesült Államok és a nyugati országok régóta aggódnak amiatt, hogy Putyin bármikor engedélyezheti a taktikai atomfegyverek használatát. Ezek a kisebb nukleáris fegyverek nem okoznak széleskörű pusztítást, de a potenciális bevetésük jelentős feszültséget generál a nemzetközi színtéren.
A nyugati elemzők is kétségekkel szemlélik az orosz atomfegyverek működőképességét. A fegyverek jelentős része valószínűleg a szovjet korszakban készült, de ez nem feltétlenül zárja ki, hogy bevethetők legyenek.
Erre a kérdésre Anton szolgáltatta a választ, mivel az egykori tiszt véleménye szerint...
Az orosz nukleáris fegyverek teljes mértékben működőképesek és harci készenlétben állnak, a karbantartási munkálatok folyamatosan zajlanak, soha nem állnak meg - hangsúlyozta. A Nyugat számára ezek az információk különösen kritikus jelentőséggel bírnak, mivel Putyin csupán a múlt héten hagyta jóvá a nukleáris doktrína módosításait, amelyek hivatalosan meghatározzák Oroszország atomfegyverek használatának kereteit és időpontjait.