Feltárult előttünk, miért állíthatta Szájer József, hogy a házának nincsen eresze, amelyből menekülhetett.
Néhányan talán meglepődhettek, amikor a Telex által készített interjút olvasták Szájer Józseffel. A volt EP-képviselő egy érdekes kijelentést tett, amikor azt mondta: "az a ház nem rendelkezett ereszel. Az a helyszín pedig nem az, amit már korábban telezsúfoltak megbukott politikai erők logóival."
Miután a Szájer mászásáról készült jelenet mélyen bevésődött az ország kollektív emlékezetébe, és a felvétel még ma is elérhető az internet sűrűjében, könnyen felmerülhetett a kérdés az olvasóban: vajon mit is gondolhat az interjúalany erről az egészről? Talán tagadja, hogy ő lenne az a férfi, aki a csatornával felszerelt ház oldalán mászik le, ezzel kétségbe vonva a belga média hitelességét? Én is beleestem ebbe a csapdába, és első impulzusom az volt, hogy újra megnézzem a videót – noha nyilvánvaló, hogy az arca takarva van, így a kérdés jogos marad. A valóság azonban sokkal egyszerűbb ennél:
Szájer Józsefnek valószínűleg fogalmi nehézségei adódhatnak az ereszezés kapcsán, hiszen ha a szavak jelentését szigorúan vesszük, akkor az a tárgy, amelybe ő kapaszkodott, valójában nem tekinthető eresznek.
A bádogos szakzsargonban kevésbé jártas olvasóink számára most részletesen bemutatjuk, milyen elemekből áll a házak vízelvezető rendszere, amely biztosítja a problémamentes vízlefolyást. Ezzel segítünk, hogy a jövőben pontosan tudja körvonalazni Szájer menekülésének körülményeit.
Ahogyan a fenti képen is látható, a "eresz" önállóan nem létezik, vagy legalábbis a vízlefolyó rendszer keretein belül nem található meg. Ami viszont létezik, az az ereszcsatorna, amely a tető síkjával párhuzamosan, jellemzően vízszintes, félcső alakban helyezkedik el. Ebből a rendszerből a betorkollócsonk alatt kiemelkedik a csőív, amely az ejtőcsőbe vezet, míg az egész szerkezet végén ott figyel az esővízgyűjtő. Az egyes elemeket csőbilincsek rögzítik egymáshoz. Így hát Szájer József, amikor a ház sarkán leereszkedett az orgiáról való menekülés közben, valójában leginkább a csatorna ejtőcsövét használhatta támaszként. Nem kizárt, hogy néha még egy-egy csőbilincsre is rámarkolt a stabilitás érdekében.
Ezek valóban lényeges eltérések, és mindenki szégyellje el magát, aki eddig ereszként emlegette azt a dolgot, amely révén az exfideszes expolitikus távozott a brüsszeli buliból. Ha valaki igazán laza hangulatban van, talán a vízszintes ereszcsatornát rövidítheti eresznek, de kérjük, hogy a függőleges részekkel ezt semmilyen esetben se tegye! Tiszteljük meg édes anyanyelvünket ennyire!
Azok számára, akiket még ennél is alaposabban foglalkoztat a téma, szeretnénk felfedni, hogy mi a pontos neve annak a gyakran tévesen ereszként emlegetett szerkezetnek, amely a párkányokról lecsorgó vizet irányítja: ez nem más, mint ereszszegény, cseppentő vagy csepegtető lemez.