Meghalt Harkányi Endre, a Kossuth-díjas színművész - PestiSrácok Súlyos veszteség érte a magyar színház világát, hiszen elhunyt Harkányi Endre, a Kossuth-díjas színész, aki évtizedeken át formálta a hazai színjátszást. Művészete, tehetsége és elhivatotts

Meghalt Harkányi Endre Kossuth-díjas színész PestiSrácok.hu 2025-02-23

Kilencvenéves korában távozott az élők sorából Harkányi Endre, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész. A szomorú eseményről az Index számolt be.

A színművész év elején kórházi ellátásra szorult, miután egy baleset következtében otthonában elesett, és combnyaktörést szenvedett. A tragikus esemény után így nyilatkozott:

Elestem otthon, és nem tudom, hogyan történt. Azonnal eszembe jutott a gyerekdal, amelyben János bácsi a csatában egy fűszálban botlott meg. Én is megbotlottam, és sajnos eltörtem magam, de már jobban vagyok. Gyógytornáztatnak, ami igazán segít a felépülésemben. Nagyon kellemes itt, és az ellátás kiváló. A szobám ablakából csodás kilátás nyílik az erdőre, ahol a havas fák gyönyörű látványt nyújtanak. A panoráma igazán romantikus. Jelenleg hárman osztozunk a szobán, és van egy tízméteres teraszunk is, ahonnan a lent elterülő sétányra látunk. A nővérek rendkívül kedvesek és segítőkészek. Mit kívánhatnék még?

Harkányi Budapesten látta meg a napvilágot, ám gyermekkorát a vészkorszak sötét árnyai határozták meg. Szülei tragikus módon eltávoztak: édesanyját deportálták, míg apja a munkaszolgálat borzalmait követően, betegen tért haza, de nem sokkal később ő is eltűnt az életéből. A kisfiú egy csillagos ház falai között élte túl a holokauszt borzalmait, amelyek örökre rányomták bélyegüket lelkére. A vörös hajú, szeplős fiatal fiú bátyja révén találkozott a mozi varázslatos világával, miután rátalált egy hirdetésre, ami megváltoztatta az életét. Tizenhárom évesen, a tehetségét csillogtatva, szinte önmagát alakította Radványi Géza 1947-es, mára már klasszikussá vált Valahol Európában című filmjében, amely a háború által megviselt árvák sorsát tárja elénk.

Szinészi pályafutását a Lakner Bácsi Gyermekszínházban kezdte, ahol a színjátszás iránti szenvedélye kibontakozhatott. Rokonai nyomására azonban esztergályosnak kellett tanulnia, ami ellen lázadozva végül a Színház- és Filmművészeti Főiskola kapuját döngette. A felvételi sikerült, és nemcsak a színészet iránti elhivatottságát bizonyította, hanem egy év alatt érettségit is szerzett, diplomáját pedig 1957-ben vette át. Első lépései a színpadon Debrecenben indultak, majd 1960-ban Szinetár Miklós invitálására a frissen alapított Petőfi Színház társulatához csatlakozott. 1963-tól a Vígszínházban játszott, később pedig az újonnan megalakuló Mikroszkóp Színpadra szerződött, hogy ott is megcsillanthassa tehetségét. A József Attila Színházban is megfordult, 1984-től pedig ismét a Vígszínház tagjaként lépett színpadra. Bár 1993-94-ben egy rövid időre a Művész Színházban is megjelent, pályafutásának végén, 2015-ben visszavonult a színházi világtól, és végleg 2021-ben búcsúzott el színésztársaitól. Életének és karrierjének ez a szakasza nemcsak a színpadra, hanem a szívükben élő emlékekre is mély hatással volt.

Pályafutása alatt többnyire kisembereket, komikus figurákat alakított, volt Puck (Shakespeare: Szentivánéji álom), Lord Stanley (Shakespeare: III. Richárd), Liputyin (Dosztojevszkij: Ördögök), Morris Bober (Malamud: A segéd). A Vígszínházban és a Pesti Színházban a közönség a Száz év magány, az Össztánc, a Sok hűhó semmiért és a Képzelt beteg című darabokban láthatta, a Vígben egyik utolsó szerepe Hanoch Levin Átutazók című komédiájában Savtaj suszter volt.

A filmvásznon Tersánszky-regények, mint például a Kakuk Marci és a Legenda a nyúlpaprikásról, emlékezetes alakításokat nyújtott. 2006-ban pedig a De kik azok a Lumnitzer nővérek? című Bacsó Péter rendezésében készült filmben is láthattuk. Jellegzetes szinkronhangja nemcsak a hazai közönség, hanem több generáció számára is felejthetetlen élményt jelentett; többször is ő kölcsönözte hangját a világhírű Louis de Funés-nek és Danny de Vitónak. Részt vett a Bálint Ágnes által írt Futrinka utca című bábsorozat létrehozásában, amelyen számos gyermek nőtt fel, és a Vízipók-csodapók című rajzfilmsorozatban ő adta életét a Keresztespóknak. A Mézga család című ikonikus animációs sorozatban Mézga Géza, a családapa hangját formálta meg. Érdekesség, hogy ebben a sorozatban a hangfelvételeket előbb rögzítették, és csak ezt követően készítették el a karakterek animációját. Harkányi a Kossuth Rádió mesehangjáték sorozatának, a Vacka Rádiónak is a korelnöke volt, ahol Csiga Nyikoláj karakterét szólaltatta meg jellegzetes hangján. Színházi pályafutása során több mint 150 bemutatón vett részt, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet nyilvántartása szerint, emellett körülbelül 70 játék- és tévéfilmben is szerepelt, ezzel gazdagítva a magyar szórakoztatóipart.

(Mandiner / Kiemelt kép: MTVA Fotó: Zih Zsolt)

Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás példa: "🌟 Hihetetlen, hogy mennyit változott az életünk az utóbbi időben! Mindig is úgy gondoltam, hogy a legszebb pillanatok azok, amiket együtt élünk át a barátainkkal és a családunkkal. ❤️ Ti mit tartotok a legértékesebbnek az életetekben? Osztozzatok velem a szép emlékekben! 📸✨ #ÉletSzépségei #Barátság" Ha van valami konkrét téma, amiről szeretnél beszélgetni, szívesen segítek abban is!

Harkányi Endre emlékére: Az elmúlt időszakban fájdalmas hír érkezett, amelyben a szeretett népszerű személyiség, Harkányi Endre távozásáról értesülhettünk. Az ő hiánya nemcsak a közvetlen környezete, hanem a szélesebb közösség számára is érezhető lesz. Endre mindig is kiemelkedett kedvességével és elkötelezettségével, és a vele töltött pillanatok emléke örökre megőrzi szívünkben. Nyugodjék békében!

Related posts