Megnyitotta kapuit a csíkszeredai sörgyár történetét bemutató különleges kiállítás, amely már 50 éve formálja a helyi sörkultúrát.

A csíkszeredai sörgyár 50. születésnapja alkalmából a Mikó-vár előtt elhelyezett táblákon az érdeklődők megismerkedhetnek a sörgyár gazdag történetével, amely a skromm kezdetektől az ipari sörfőzés csúcsáig ível. A kiállítást kedden ünnepélyes keretek között nyitották meg, lehetőséget adva a látogatóknak, hogy felfedezzék a helyi sörgyártás fejlődését.
A Csíki Székely Múzeum legfrissebb kiállítása a csíkszeredai sörgyár 1974-ben induló történetét tárja a látogatók elé. A tárlat korabeli sajtótudósítások és archív fényképek segítségével idézi fel a sörgyártás izgalmas és gazdag múltját.
A keddi kiállításmegnyitón Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere hangsúlyozta a hargitai megyeszékhely gazdasági életében betöltött kulcsszerepét, különös figyelmet fordítva a sörgyárra, amely három jelentős átalakulást is túlélt. "Ez a beruházás egy olyan időszakban jött létre, amikor a gazdaságot egy diktátor irányította, és azóta is megállta a helyét a változások között. Túlélte a társadalmi szerveződés átalakulását, és sikerült átlépnie a lokális szintről a regionális, majd a globális gazdaság színterére" - tette hozzá a városvezető.
Kolcsár Zoltán, a sörgyár igazgatója hangsúlyozta, hogy a kiállítás nem csupán egy ipari létesítmény múltját tárja a látogatók elé, hanem egy egész közösség, egy város és több generáció életének történelmét is megeleveníti. Részletesen kifejtette, hogy a sörfőzés Csíkszeredában, a festői Hargita hegység lábánál, több mint öt évtizeddel ezelőtt, 1974-ben indult újra. Azóta a gyár termelési kapacitása elképesztő módon, 13-szorosára nőtt, ami jól mutatja a fejlődést és a helyi közösség iránti elkötelezettséget.
"Az induló 225 ezer hektoliterről ma már 2,9 millió hektoliteres kapacitással rendelkezünk, köszönhetően a Heineken Románia által az elmúlt években befektetett több mint 24 millió eurónak. A gyár 2003 óta a Heineken család tagja és azóta is folyamatosan fejlődik, új munkahelyeket teremtve, új termékek fejlesztésének és bevezetésének bölcsőjeként működve" - emelte ki az igazgató. "A sörgyár nem csak gazdasági motor, hanem közösségi pillér is. Több mint 220 család megélhetését biztosítja közvetlenül és még többet közvetve a helyi gazdaságon keresztül" - tette hozzá.
A kiállítás kurátora, Szabó E. István történész és muzeológus, izgalmas részleteket osztott meg a tárlatról: a bemutató a sörgyár történetének lényeges mérföldköveit vonultatja fel, a szerény indulástól kezdve egészen az ipari sörfőzés csúcsáig.
"A csíkszeredai sörgyár hivatalosan 1974-re épült fel, de különböző létesítményei még folyamatosan épültek az azt követő évek során is, ezzel együtt az új gyár gyorsan a helyi gazdaság sarokkövévé vált. Az 1980-as években a gyár jelentős bővítésen esett át, új sörfajták is megjelentek, rendszerváltás után a gyárat privatizálták, mely lépést jelentős technikai innovációk követték. Új szűrő-töltővonalak létesültek, majd az egyre nagyobb befektetéseknek köszönhetően lényeges kapacitásnövekedést értek el. A sörgyár azóta is folyamatosan bővül, jelenleg is a technológiai fejlesztések élvonalában áll" - mondta el a kurátor.