Mégsem minden remény veszett? A parajdi sófürdő újbóli megnyitása lehet a megoldás - Pénzcentrum.

Legkésőbb július elsején ismét megnyitja kapuit a parajdi sósfürdő, amely a helyi turizmus fellendülésének reménysugara. A strand vízét, amely korábban a bányából származott, most a Salrom más termelőegységeiből származó sóval gazdagítják - tájékoztatta a sajtó képviselőit Nicolae Soltuz, a bányavállalat befektetési igazgatója egy szerdai rendezvény keretében Parajdon.
A sóbányát felügyelő hatóságok képviselői nemrégiben tartott sajtótájékoztatójuk során hangsúlyozták, hogy Parajd biztonságos helyszínnek számít. A strand megnyitása után a turisták visszatérésére számítanak, miután a bányakatasztrófa következtében vendégek nélkül maradt a település. Nicolae Soltuz, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) befektetési igazgatója arról tájékoztatott, hogy már folyamatban vannak az előkészületek a strand újbóli megnyitásához, amely legkésőbb július elsején várható, de reményeik szerint ennél korábban is sor kerülhet rá.
Mivel a medencéket eddig a sóbányából látták el megfelelő telítettségű sós vízzel, a bányakatasztrófa után a magas sótartalmú vizet édesvízzel helyettesítik, melyet a Salrom más kitermelési egységeiből zsákokban hozott sóval keverik, míg elérik a látogatók által megszokott és kedvelt sótartalmat. Az igazgató a Korond-patak elterelési munkálatairól is beszámolt.
Elmondta: sikerül tartani az ütemtervet és ennek köszönhetően július elsejére elkészülnek a sürgősségi munkálatokkal. Elmondta, hogy a régi bányarésznél kis mértékben tágultak a korábbi beomlások, de a bányában lévő vízszint azt mutatja, hogy nem omlottak be újabb sótömbök, melyek nyomán újabb nagy mennyiségű sós víz kerülhetne a Kis-Küküllőbe.
A bányát elárasztó víz sókoncentrációja közelíti a maximális telítettséghez, szinte 311 gramm literenként, így nem fog több sót feloldani a bányaszerkezetből - mondta. Rámutatott: a patakelterelési munkálatok során a régi mederben lévő sós víz okozott ökológiai problémát a Kis-Küküllőn, mivel ez továbbfolyik a folyóba. Felügyelik a jelenséget, a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) és a vízügyi hatóság szakemberei nagy teljesítményű szivattyúkkal, tömlőkkel vezetik át a vizet a patak felső, bánya fölötti szakaszából a létesítmény alatti medrébe. Az igazgató szerint jövő hét elején kell beszerelni azokat a vezetékeket, melyek átvezetik a bánya felett a Korond-patak vízét, hogy ne érintkezzen a földfelszínnel.
A kétméteres átmérőjű vezetékeket vasszerkezettel rögzítik majd a hegyoldalhoz. Luci Ervin, a vízügyi hatóság képviselője arról számolt be, hogy a Maroson levonuló sóhullám az Arad megyei Soborsin (Savarsin) községhez közelít, a magas sótartalmú vizet a Hidroelectrica vízierőműveinek segítségével hígították. Mint mondta, kedd délután óta a Korond-patak vízének sókoncentrációja is csökken.
Mivel a veszélyeztetett terület kritikus szakaszán már nem folynak munkálatok, a víz szennyeződése is megszűnt. A víz sókoncentrációját folyamatosan nyomon követik; szerdán Parajdon a Korond-patakban literenként 5 gramm sót regisztráltak, míg a folyó alsóbb szakaszán 2-3 gramm só található literenként.
Kövér Orsolya, a román fejlesztési minisztérium államtitkára, aki részt vesz a bányakatasztrófával foglalkozó tárcaközi bizottság munkájában, hangsúlyozta, hogy jelenleg sürgős intézkedések folynak, de már a jövőbeli megoldások kidolgozásán is dolgoznak. A Kis-Küküllő térségében a sótalanítási lehetőségeket vizsgálják, és előrejelzéseket készítenek arra vonatkozóan, hogyan lehetne mélykutakat fúrni az ivóvíz biztosítása érdekében a katasztrófa által érintett települések számára. Emellett forrásokat is keresnek a költséges beavatkozások finanszírozásához - tette hozzá. Kiemelte, hogy a Hargita megyei prefektúra napi szinten tájékoztatja Maros megye illetékeseit a lehetséges újabb sóhullámokról és a bányánál tervezett intézkedésekről.
Gabriel Stetco, a gazdasági minisztérium államtitkára kifejtette: három egységük a helyszínen tájékoztatja a parajdi turizmusban érdekelt vállalkozásokat a kormány által nyújtott de minimis támogatásról, ennek igénylési módjáról, hogy minél többen kérvényezni tudják. Aláhúzta: Parajd biztonságos, és többet tud nyújtani turisztikai szempontból annál, amit a sóbánya mélyén tapasztalhattak meg a látogatók. A román állami tulajdonban lévő parajdi sóbányába májusban tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is.
A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel, és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függ.