Megérkezett a memória matematikai megfogalmazása.

A HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont és a Max Planck Intézet kutatóinak tanulmánya felfedi, hogy meglepő élményeink miért különösen fontosak: ezek segítik agyunkat abban, hogy folyamatosan tanuljon a világról.

A mesterséges intelligencia kutatásából származó matematikai modellek segítségével a magyar kutatók mélyebb betekintést nyertek az emberi memóriarendszerek interakcióiba - áll a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont és a Max Planck Intézet közleményében.

Memóriánk nem mindig megbízható, sőt, olykor olyan eseményekre is emlékezünk, amelyek valójában sosem történtek meg velünk. A memóriahibák egyik érdekes jellemzője, hogy gyakran megismétlődnek, ami lehetőséget ad arra, hogy felfedezzük a mögöttük rejlő matematikai összefüggéseket. Ezek az összefüggések segíthetnek abban, hogy jobban megértsük, miért és hogyan történnek a különböző optimalizálási folyamatok során a hibák az emlékezésben.

Orbán Gergő, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársa, együttműködve Nagy Dávid Gergelylel és Charley Wuvval, akik a tübingeni Max Planck Intézetben és az Eberhard Karls Egyetemen tevékenykednek, publikálták tanulmányukat a Nature Reviews Psychology folyóiratban. A kutatásuk középpontjában a gépi tanulás áll, amely új megvilágításba helyezi a memóriarendszerek közötti interakciók mélyebb megértését.

A mesterséges intelligencia kutatása során kifejlesztett matematikai modellek lehetőséget nyújtanak arra, hogy jobban megértsük a hibák működését, valamint azt, hogy milyen tanulási és információtömörítési elvek alapján jelennek meg. A kutatások során megfigyelhetővé vált, hogy az információelmélet szerint az agy számára nem mindig kifizetődő a ritka vagy szokatlan tapasztalatok megőrzése, mégis ezek a váratlan élmények gyakran mély és tartalmas nyomot hagynak a memóriánkban.

A matematikai elemzésekből az derült ki, a hatékony tanuláshoz meg kell őriznünk a meglepő, szokatlan élményeket, amik elég különlegesek ahhoz, hogy kilógjanak a hétköznapokból, és ezzel segítenek abban, hogy jobban megértsük a világ működését.

A meglepő események memorizálása kulcsfontosságú a tudásunk aktualizálása szempontjából, hiszen ezáltal képesek vagyunk a jövőbeli tervezésünket hatékonyan végezni. A gépi tanulás abban segít, hogy előre jelezze, mi az, amit a memóriánkban megőrzünk, és mi az, amit elfelejtünk. Ezen felül irányt mutat abban is, hogy mikor érdemes ismételni a tanultakat, és mikor van itt az ideje a következő kihívásokra való továbblépésnek.

Related posts