Mennyire meglepő lehet, ha elárulom, hogy mi számít az egészséges hőmérsékletnek? Fedezd fel velünk ezt az izgalmas témát, amely garantáltan új nézőpontokat nyújt!

Fedezd fel a Tesco lenyűgöző akcióját: most garantáltan kétezer forintot takaríthatsz meg a tízből!

A 19. században határozták meg az egészséges ember testhőmérsékletének normáját, de a legfrissebb kutatások új fénybe helyezik ezt az értéket. A tudósok nem csupán az új referenciaértéket állapítják meg, hanem feltárják azokat a tényezőket is, amelyek befolyásolták ezt a változást.

A 19. században Carl Wunderlich német orvos vezette be a testhőmérséklet normáját, amelyet 37 °C-ra állapított meg. Később ezt az értéket 36,6 °C-ra korrigálták, és világszerte elfogadott standarddá vált.

A jelenlegi kutatások azonban azt mutatják, hogy ezek a történelmi normák már nem feltétlenül felelnek meg a valóságnak. A legújabb elemzések szerint az egészséges ember átlagos testhőmérséklete sok esetben alacsonyabb, mint 36,6 °C.

Egy 2017-es brit kutatás megerősítette a korábbi felfogásokat, azonban az ezt követő amerikai tanulmányok már a testhőmérséklet csökkenésére mutattak rá. Például 2019-ben a kaliforniai Palo Alto lakóinak átlagos testhőmérséklete mindössze 36,4 °C-ra csökkent. Hasonló tendenciát figyeltek meg különböző környezetben élő népcsoportoknál is, mint például a bolíviai földművesek és a Tsimane törzs tagjai, akiknél évről évre körülbelül 0,05 fokkal csökken a testhőmérséklet, jelenleg pedig ez az érték körülbelül 36,5 °C-ra tehető.

Ezeket a változásokat a Kaliforniai Egyetem professzora, Michael Gurven irányításával egy orvosokból és antropológusokból álló kutatócsoport elemzi. A kutatás során a tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy a testhőmérséklet csökkenését számos lényeges tényező befolyásolja.

"Tudjuk, hogy nincs minden emberre érvényes, egyetemes testhőmérsékleti norma. Ezért a kutatásunk nem fogja befolyásolni a mindennapi orvosi gyakorlatot, viszont hasznos lehet a nagyobb népességcsoportok egészségi állapotának megítélésében" - magyarázza Prof. Michael Gurven.

A testhőmérséklet-csökkenés egyik kulcsfontosságú oka az emberek egészségi állapotának javulása világszerte. A magasabb higiéniai standardok, a tiszta víz könnyebb elérhetősége, az oltások és a modern gyógyszerek miatt kevesebb fertőzés fordul elő, így a szervezet kevesebb energiát használ fel a betegségek leküzdésére.

A fejlett országokban élők gyakran alkalmaznak klímaberendezéseket és fűtési rendszereket, amelyek jelentősen mérséklik a testhőmérséklet fenntartásához szükséges energiát.

A kutatók olyan közösségeket is tanulmányoztak, amelyeket a technológiai fejlődés alig érintett. Például a Tsimane törzs tagjai nem élnek a modern orvosi szolgáltatások vagy klímaberendezések előnyeivel, ugyanakkor rendelkeznek alapvető erőforrásokkal, mint például modernebb ruházat.

A tudományos kutatások alapján megállapítható, hogy a változások egy sor tényező együttes hatásának következményei, amelyek az életkörülmények általános javulását tükrözik. A mai ember jóval kedvezőbb feltételek között él, mint a 19. század emberei.

Related posts