A "védett kor" kifejezés a nyugdíj előtt olyan életkort jelöl, amikor az adott személy különböző előnyökre vagy védelmekre jogosult. Ez a jogi státusz általában arra vonatkozik, hogy az érintett nem kötelezhető a nyugdíjba vonulásra, még akkor sem, ha elé
A munka törvénykönyve szerint védett kornak számít a nyugdíjkorhatárt megelőző 5 év. Mivel hazánkban a jelenlegi öregségi nyugdíjkorhatár 65 év, ezért minden 60 éves vagy annál idősebb munkavállaló fokozott védelemben részesül. Nem élvez védettséget az a személy, aki a nők 40 korkedvezményes nyugdíjával vonul nyugdíjba, mivel ez nem korhatárhoz van kötve - írja a Fanny magazin.
A védett korú munkavállalók esetében a munkaviszony megszüntetése rendkívül szigorú feltételekhez kötött. E csoportba tartozó munkavállalóknak a munkaviszonyát csak kivételes körülmények között lehet felmondani. Ilyen körülmények közé tartozik például a rendszeres késés, a munkavégzésre való alkalmatlanság, a társakkal szembeni elfogadhatatlan viselkedés, vagy ha a munkavállaló felelőtlen magatartásával szándékosan kárt okoz. Ezek az okok megegyeznek az azonnali hatályú felmondás alapjául szolgáló indokokkal.
A munkavállalóval teljesen független indokok is felmerülhetnek, ha a munkáltató működésében olyan változások történnek, mint például gazdasági nehézségek vagy szervezeti átalakulások, amelyek miatt a további foglalkoztatás nem lehetséges. Például, ha egy adott munkakör vagy telephely megszűnik, vagy akár a munkáltató működése is véget ér, ilyen helyzetekben a munkavállaló helyzete is megváltozhat.
Amennyiben a munkáltató működésében változások lépnek fel, köteles alaposan megfontolni, hogy van-e lehetőség a védett korú munkavállaló további foglalkoztatására más munkakörben, vagy olyan területen, amelyet a változás nem érint. Ha sikerül ilyen alternatívát találni, a munkáltató köteles felajánlani az új pozíciót a munkavállalónak.
Leépítés esetén a védett korú munkavállalótól csak akkor mondhatnak fel, ha a képességei vagy tapasztalatai már nem felelnek meg az adott munkakör követelményeinek, illetve ha nem fogadja el a felkínált pozíciót. A munkáltatónak ilyen esetben is meg kell vizsgálnia, hogy a munkavállaló képzettségének megfelelően tud-e másik pozíciót ajánlani a részére.
Amennyiben egy munkavállalót védett korúként bocsátanak el, lehetősége van arra, hogy 30 napon belül bírósághoz forduljon, amennyiben nem fogadja el a felmondást. Ebben az esetben a munkáltató feladata, hogy bizonyítsa, hogy a felmondás jogszerű és indokolt. Ha a munkáltató nem tudja megfelelően alátámasztani a döntését, kötelező kártérítést fizetnie a munkavállalónak.