Művészetek: Remény és Hit Fényében A művészetek világában a remény és a hit szövik a legszebb álmainkat. Ezek az érzések olyan színpompás palettát alkotnak, amely lehetővé teszi, hogy kifejezzük önmagunkat, és megosszuk másokkal a belső vívódásainkat. A

Az Ars Sacra Fesztivál már tizenhét esztendős múltra tekinthet vissza, és a története egy különleges Jeremiás-idézettel indult 2007-ben: "Reményt és jövőt adok nektek" (JER 29,11). Ez a programsorozat valóban teljesítette ígéretét, hiszen az elmúlt évek során több százezer ember számára nyújtott reményt, és úgy tűnik, hogy a jövője is fényesnek ígérkezik. Az alapító pillanatokról és a szervezői munkáról Dragonits Márta, az Ars Sacra Alapítvány elnöke osztotta meg gondolatait.

"Több európai fővárost követően Budapesten 2007-ben tartottak Városmissziót. Nem szerettem volna részt venni benne, de a hitemből fakadó örömömet mindenképpen meg kívántam másokkal is osztani. Iparművészként felkerestem az Iparművészeti Múzeum főigazgatóját, s kértem, hogy a raktáraikban tárolt nagyon gazdag anyagból egy szakrális kiállítást rendezzenek. A vezető először nemet mondott, így más úton próbálkoztam. Akkoriban terveztem a Mátyás-templom altemplomát, s partnerem, az Incoronata, a Mátyás-templom Kulturális Központja felkarolta a kezdeményezést, s a következő találkozás után a főigazgató is igent mondott kérésünkre. Ezt követően az Incoronata megbízólevelével a kezünkben a Főváros legnagyobb múzeumait is felkerestük, melynek eredménye számos - a történelmi egyházak kincseit bemutató - kiváló kiállítás lett. A Néprajzi Múzeumban tartottuk a megnyitót, a jeles eseményen a Magyar Rádió Gyermekkórusa is fellépett. Vívmányként - a Városmisszió keretében - külön programsorozat, a Szakrális Művészetek Hete született meg.

Az idők folyamán a programok jelentős része a zene felé tolódott, mivel talán ez az a művészeti ág, amely legjobban megérinti az emberek lelkét. Koncepciónk szerint ezeken az eseményeken mindig elhangzik az Úr igéje is, ami a művészetek által együtt hat a jelenlévők lelkére.

Az Ars Sacra Fesztivál tizennyolc éve már a magyar művészeti élet egyik legfontosabb eseménysorozataként van jelen. E siker mögött úgy vélem, a Szentlélek inspiráló ereje játszik kulcsszerepet. A fesztivál szervezését hárman vállaltuk önkéntesen, de szükség esetén mindig örömmel vonunk be további munkatársakat a közös feladatokba. Külön hálával tartozunk azoknak az önkénteseknek is, akik a különböző helyszíneken lebonyolítják az eseményeket. Ezen kívül egy felhívást is küldünk az egyházmegyéknek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciának és a protestáns egyházaknak, hogy ezáltal is bővülhessen a fesztivál résztvevőinek köre. Folyamatosan pályázunk forrásokért, amelyekből a programok költségeit finanszírozzuk. Számos művész díjazás nélkül lép fel, míg mások - különösen, amikor a forrásaink szűkösek - a következő évben már ingyenesen állnak rendelkezésünkre. Az elhangzó szakrális művek hatása mindenkit elér, még azokat a művészeket is megérintik, akik nem gyakorló hívők.

Ebben az évben különösen boldogsággal tölt el, hogy a 2007-ben megfogalmazott vízióm kezd végre valóra válni: az Ars Sacra szikrája nyomán egész Európában apró őrtüzek gyúlnak. Külföldön is rátaláltunk támogatóinkra, és a Kárpát-medence számos pontján szervezünk eseményeket. Különösen büszke vagyok Nagyszebendre, ahol a szervező sikeresen bevonta az összes történelmi egyházat, így egy teljes héten át tartó programsorozatot tudtunk megvalósítani.

2007-ben a Fesztivál 37 eseményét 4000 fő látogatta, 2022-ben a 467 programot 72 000 ember kereste fel. A legjobb eredményt 2021-ben mérték, amikor 560 eseményen 100 000 látogatót regisztráltak.

Related posts