Számunkra is fájdalmas lesz, ha a német gazdaság továbbra is válságos állapotban marad.

Jelenleg Németországban nem áll fenn drámai helyzet, de bizonyos iparágak valóban komoly kihívásokkal néznek szembe, és ezek a nehézségek ránk is kedvezőtlenül hatnak.

Arról, hogy Németországban gazdasági válság van, a német sajtó is tényként ír, de azért helyén kell kezelni a problémát - erről lapcsoportunk, a Klasszis Média újságírója, Wéber Balázs beszélt a Partizán műsorában, amely a német politikai és gazdasági válság hátterével foglalkozott.

Ahogy említette, a német makrogazdasági mutatók többsége jelenleg nem kelt komoly aggodalmat. Tavaly a GDP 0,3%-os csökkenést mutatott, míg az idei évre Berlin 0,2%-os visszaesést prognosztizál. Azonban a jövő évi előrejelzések már kedvezőbbek, hiszen növekedésre számítanak.

Igaz, egyes elemzőintézetek inkább stagnálás közeli állapotot jósolnak 2025-re - mindezt bel- és külpolitikai történések is érdemben befolyásolhatják. Jövő februárban Németországban előrehozott választásokat tartanak, az Egyesült Államokban a megválasztott elnök, Donald Trump vámháborút kezdhet az EU-val, és akkor még nem beszéltünk az ukrajnai válság esetleges eszkalációjának negatív hatásairól.

Valóban, meg kell említeni, hogy bizonyos német iparágak, mint például az autóipar (különösen a Volkswagen körüli válság), a gépipar és a vegyipar, komoly kihívásokkal néznek szembe. Munkatársunk elmondása szerint ennek hátterében több tényező húzódik meg, többek között az energiaárak drámai emelkedése, amelyet nagyrészt az ukrajnai konfliktus és az orosz gázról való leválás okoz. A magas energiaárak különösen a nagy energiaigényű ágazatokra, mint a vegyipar, gyakorolnak nyomást, mivel ez jelentősen megemeli a termelési költségeket, ami komoly gondokat okoz a vállalatok számára.

A további okok között megemlítette a fogyasztás és az ipari megrendelések csökkenését, továbbá az export stagnálását vagy éppen ellenkezőleg, szűkülését, ami a versenyképességi kihívások és a fokozódó verseny, különösen a kínai riválisok előretörése miatt következett be. Érdemes megjegyezni, hogy a múlt év során a német export több mint egy százalékkal csökkent.

Ami a magyar kapcsolatok szempontjából fontos, Németország kiemelkedő szereplője Magyarország kereskedelmi színterének, hiszen tavaly a magyar export több mint 25%-a irányult Németországba, míg az import tekintetében is jelentős, hiszen a behozott áruk több mint 20%-a származott onnan.

A helyi német vállalatok körülbelül 300 ezer embernek biztosítanak munkalehetőséget, míg a legjelentősebb német cégek, különösen az autóipari gyártók, kulcsszerepet játszanak a magyar ipar fejlődésében. Érdemes megjegyezni, hogy az Orbán-kormány az elmúlt másfél évtizedben jelentős támogatásban részesítette őket adókedvezmények és speciális kormányzati döntések formájában, hívta fel a figyelmet munkatársunk.

Összefoglalva: a magyar gazdaság kihívásait nem lehet kizárólag Németország nehézségeivel magyarázni, ugyanakkor számos szálon kötődünk a német gazdasághoz. Ezért kiemelten fontos számunkra, hogy a német gazdaság mielőbb talpra álljon.

A német autóipar válságának okai, a német-magyar politikai és üzleti kapcsolatok összetettsége, valamint a jövőbeli kilátások témájában folytatott beszélgetést az alábbi videóban találják, kezdve a 01:41:30 időponttól. Érdemes megnézni!

Related posts