"Nem azért érkeztünk, hogy kioktatásra adjuk a fejünket, hanem hogy egyenrangú partnerként közösen dolgozzunk együtt" - fogalmazott Robert Palladino ügyvivő.

A Közép-európai Csúcstalálkozón az Egyesült Államok ügyvivője kiemelte hazánk jelentőségét, hangsúlyozva, hogy a Trump-adminisztráció nem csupán ütközőzónaként, hanem egyenrangú partnerként tekint Közép-Európára. A rendezvényen elhangzottak alapján a régió szerepe és értéke egyre inkább felértékelődik a nemzetközi politikai színtéren. Helyszíni beszámolónkban részletesen is bemutatjuk a találkozó legfontosabb pillanatait és a résztvevők reakcióit.

Az Alapjogokért Központ és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány közös szervezésében valósult meg a Közép-európai Csúcstalálkozó, melynek helyszíne a Várkert Bazár volt. A rendezvény célja a Közép-Európa és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok megerősítése volt. Az esemény kiemelt vendégeként Robert Palladino, az Egyesült Államok ügyvivője tette tiszteletét.

Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ vezetője köszöntője során hangsúlyozta, hogy „a közép-európai régió mutatja a legszorosabb párhuzamot az amerikai konzervatív mentalitással.”

A régióban és az amerikai konzervatívok körében ma egy közös érzés bontakozik ki: mindannyian elkötelezettek az illegális migráció megfékezése mellett, harcot hirdetnek a woke és gender ideológiák ellen, és mindeközben a tartós béke iránti vágy fűti őket.

- jelentette ki Szánthó Miklós.

Törcsi Péter, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elnöke kijelentette: Európa bajban van, még mindig nem sikerült kilábalnia az előző gazdasági válságból, és ezen nem segített a Green New Deal, DEI (vagyis a sokszínűségi kvótákat alkalmazó személyzeti politika - a szerk.), és a túlzott szabályozások sem.

Hozzátette: Közép-Európában jobban értékeljük a szabadságot és a hagyományt. Szerinte a brüsszeli elit gyenge és nem képes válaszokat adni a versenyképesség hiányára. Vámokra nem adnak stratégiai válaszokat, de kijelentette, hogy Közép-Európa készült erre: "erős vezetésre és megállapodásra van szükség Amerikával."

- jelentette ki Törcsi Péter Trump vámjaival kapcsolatban.

Robert J. Palladino, az Egyesült Államok ideiglenes budapesti ügyvivője, beszédében a Trump-kormányzat Közép-Európa iránti viszonyulására és általános külpolitikai prioritásaira helyezte a hangsúlyt.

„Egyedivé kell tennünk a szavainkat” – kezdte Palladino. A diplomata így folytatta: „Budapest egy olyan főváros, amely mélyen tiszteletben tartja a Nyugat megkerülhetetlen értékeit: a hitet, a nemzeti identitást és a szabadság iránti vágyat.”

Az ügyvivő hangsúlyozta: egy új időszak vette kezdetét.

"Az Egyesült Államok és Magyarország története során számos módon összekapcsolódott. A jelenlegi időszakban az Egyesült Államokkal való magyar együttműködés új távlatokat nyit előttünk, lehetőséget adva arra, hogy közösen lépjünk előre a 21. század kihívásai felé" - emelte ki Palladino.

- mondta a diplomata és hozzátette: Amerika tiszteletben tartja a régió nemzeteit és történelmüket.

Megközelítésünk a kölcsönös tiszteletre épül, és gyakorlati eredményeken alapul" - hangoztatta.

A diplomata kifejtette, hogy Magyarországra érkezése óta igyekezett visszanyúlni a gyökerekhez: találkozott miniszterekkel, parlamenti képviselőkkel, gazdasági vezetőkkel, nagykövetekkel, valamint hétköznapi emberekkel. "Meglepett a magyarok szívélyessége az Egyesült Államok iránt, az a hit, amely a magyar-amerikai kapcsolatok új korszakába vetett bizalmat tükrözi, és az a meggyőződés, hogy közösen nagy dolgokat érhetünk el."

Palladino részletesen bemutatta a Trump-adminisztráció legfőbb prioritásait a régióval kapcsolatban. Kiemelte, hogy a legfontosabb céljuk az, hogy olyan stratégiai partnerségeket alakítsanak ki, amelyek az elrettentésre és a tényleges tehermegosztásra építenek.

- hangoztatta.

Ukrajnával kapcsolatban elmondta: az Egyesült Államok célja, hogy segítsenek Ukrajnának tartós és igazságos békét biztosítani. Idézte Marco Rubio külügyminisztert, aki egy nemrégiben tartott NATO-csúcstalálkozón azt mondta: "Elég hamar, heteken, vagy hónapokon belül megtudjuk, hogy Oroszország komolyan gondolja-e a békét, vagy sem". Elmondta: az Egyesült Államok minden rendelkezésükre álló eszközt bevet, beleértve a szankciókat is, hogy a feleket tárgyalóasztalhoz ültesse.

A második legfontosabb célként emelte ki, hogy a kormányzat elkötelezett az energiabiztonság és az infrastruktúra sokszínűségének előmozdítása mellett. "Célunk, hogy szövetségeseink számára biztosítsuk a hozzáférést a megbízható és megfizethető energiaforrásokhoz" - fogalmazott.

A diplomata hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok harmadik legfontosabb célja az átlátható gazdasági kötelezettségek kialakítása.

- tette hozzá.

Kifejtette, hogy Kína olyan stratégiai kihívások elé állítja az Egyesült Államokat és szövetségeseit, amelyek megoldásához elengedhetetlen az éberség, az átláthatóság és a szoros együttműködés.

"Mindig elkötelezettek maradunk amellett, ami a legelőnyösebb az Egyesült Államok számára" - fogalmazott a diplomata, majd megjegyezte: Trump elnöksége alatt az Egyesült Államok nyitottabbá vált a kereskedelmi lehetőségekre.

Palladino kifejezte, hogy elkötelezetten folytatják a civilizációs kapcsolatok megerősítésének ösztönzését.

- hangoztatta.

Végül megosztotta velünk, hogy Amerika és a térség közösen fáradozik a globális értékek, különösen a vallásszabadság elősegítésén. Palladino kiemelte: "Magyarország kulcsszereplővé vált a világszerte üldözött keresztények támogatásában."

Related posts