Newton neve szorosan összefonódik a világ első gyógyszerkísérletével, amely alapjaiban változtatta meg az orvostudományt. E kísérlet nem csupán tudományos áttörést jelentett, hanem új utakat is nyitott a gyógyítás terén, megalapozva a modern orvoslás fejl

A világ első klinikai gyógyszertesztjével kapcsolatban a kutatók eddig úgy gondolták, hogy azt 1747-ben végezte el a brit haditengerészet egyik sebésze. Valójában azonban ő is csak ihletet merített egy másik tanulmányból.

Megbecsülni rendkívül nehéz, hogy jelenleg hány kísérleti gyógyszer klinikai tesztelése zajlik világszerte. Ma már ez a folyamat elengedhetetlen része a gyógyszerfejlesztésnek, sőt, kötelezően előírt lépés. Azonban a tudomány folyamatos fejlődése miatt visszatekintve arra is rájöhetünk, hogy ez nem mindig volt így. Valahol és valamikor meg kellett történnie az első ilyen vizsgálatnak, és úgy tűnik, a kutatók sikeresen azonosították ezt a forradalmi pillanatot.

Kezdjük egy izgalmas felfedezéssel: a The Royal Society Journal of the History of Science című tudományos folyóiratban megjelent friss tanulmányban Max Cooper, a Sussex Medical School kutatója és kollégái feltárták, hogy a klinikai tesztelés koncepciója egy váratlan forrásból ered. A figyelemre méltó ötlet Sir Isaac Newton laborasszisztensének unokaöccsétől, Francis Hauksbeetől származik, aki ráadásul nem is volt gyakorló orvos, amikor ez az innovatív gondolat megszületett a fejében.

A klinikai vizsgálatok történetében James Lind, a brit Királyi Haditengerészet sebésze, kiemelkedő szereplőként jelenik meg. Az ő hatnapos, úttörő kísérlete után arra a megállapításra jutott, hogy a narancs és a citrom hatékonyan enyhíti a skorbutot, amely a C-vitamin hiányának következményeként fellépő súlyos táplálkozási rendellenesség. Érdemes azonban megemlíteni, hogy néhány évvel Lind kísérlete előtt már létezett a szakirodalomban egy hasonló kísérleti terv, ami arra utal, hogy a koncepció nem csupán az ő érdeme.

A szakemberek nemrég összehasonlította Francis Hauksbee "Experimentum Cruci"(magyarul: Döntő kísérlet) című, a nemi betegségek kezelésének 1743-as vizsgálati leiratát Lind híres skorbut-vizsgálatával. Utóbbi 1747-ben született. Kiderült, a kettő között megdöbbentő a hasonlóság azzal kapcsolatban, hogy miként lehet a legjobban elvégezni egy ilyen vizsgálatot. Ezzel kapcsolatban még a résztvevők számára is kitér az írás.

A CNN tudósítása szerint a kutatók Lind vizsgálatának tanulmányozásába kezdtek, mivel ennek eredményei forradalmi lépést jelentettek az orvostudomány területén. A két vizsgálat egy 12 fős kísérletet elemez, amelyet Hauksbee az igazságérzete alapján állított össze – ez a létszám megegyezik azzal, ahány esküdt általában részt vesz a bírósági eljárásokban. Továbbá, mindkét tanulmány hangsúlyozza, hogy fontos figyelembe venni az alanyok környezetét, táplálkozási szokásait és klinikai állapotát is a kutatások során.

A két tanulmány közös vonása, hogy mindkettő résztvevőket csoportosított, lehetővé téve ezzel az eredmények alaposabb összehasonlítását. Ezt megelőzően az orvosok általában anélkül írták fel az új gyógyszereket a betegeknek, hogy azok hatékonyságát bármiféle összehasonlítással értékelték volna.

Lind valószínűleg nagyra tartotta Hauksbee munkáját, aki a saját maga által fejlesztett, nemibetegségre adható gyógyszer hatását szerette volna megtudni. Az nem ismert, hogy ebben vezérelte-e önös érdek.

Related posts