Pajzsmirigyzavar: miért nem elegendő pusztán a TSH értékét figyelembe venni?

A pajzsmirigy specialistája megosztja velünk, miért nem elegendő csupán a TSH szintjére támaszkodni a pajzsmirigy funkciók értékelésénél. A pajzsmirigy hormonok komplex rendszere sokkal több tényezőt foglal magában, mint csupán a TSH, így fontos, hogy átfogóbb képet nyerjünk. A TSH, vagyis a pajzsmirigyserkentő hormon csupán egy részlet a hormonális egyensúly puzzle-jában, és a pontos diagnózis érdekében figyelembe kell venni a szabad T4 és T3 szinteket, valamint a pajzsmirigy autoimmun betegségeit is. A pajzsmirigy egészsége kulcsfontosságú a szervezet megfelelő működéséhez, ezért a szakember hangsúlyozza a holisztikus megközelítést a diagnózis és a kezelési lehetőségek szempontjából.

A pajzsmirigyzavarnak több típusa is van, és szinte nincs is olyan ember, akinek családjában vagy ismerősi körében ne lenne olyan, aki ne szenvedne valamelyikben. Éppen ezért, ha valaki furcsa, kellemetlen tüneteket tapasztal, ellenőrizteti TSH szintjét.

Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy szakértője hangsúlyozza, hogy a TSH szint önmagában nem elegendő a diagnózis felállításához.

Amennyiben valaki képet szeretne kapni pajzsmirigye működéséről, az első körben a TSH szintjét ellenőrizteti. De mi is pontosan a TSH?

A TSH, vagyis a pajzsmirigy-stimuláló hormon, az agyalapi mirigy által termelt fontos vegyület, amely a pajzsmirigy hormontermelésének serkentéséért felelős, valamint segíti a jód felszívódását is. Ha a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, az agyalapi mirigy kompenzációs mechanizmusként több TSH-t bocsát ki. Ezzel szemben, ha a T3 és T4 hormonok szintje túl magas, akkor a TSH termelése csökken. Az endokrinológus hangsúlyozza, hogy a normális TSH szint általában 0,4-4 mIU/l között mozog, bár ez laboratóriumonként eltérhet. Érdemes megjegyezni, hogy az ideális érték 2,5 mIU/l alatt van, és idősebbek esetében a kissé magasabb szintek is elfogadhatóak.

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy önmagában a TSH érték ellenőrzése nem elég, ez alapján nem lehet pontos diagnózist felállítani. Sajnos gyakori, amikor a beteg kézhez kapja a laboreredményét, látja, hogy a referencia értéken belül mozog a szintje, majd nyugodtan hátradől. Pedig -főleg, ha tüneteket is tapasztal az illető- egyéb vizsgálatok is szükségesek a teljes képhez.

A vérvétel során érdemes figyelmet fordítani a T3, T4 és ATPO szintjének ellenőrzésére is, mivel az ATPO szintje gyulladásra vagy autoimmun betegségre utalhat. Ezen kívül a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata is elengedhetetlen. Előfordulhat ugyanis, hogy a TSH szintje a normális tartományon belül van, azonban a mirigyen mégis megjelenhetnek göbök vagy szerkezeti, méretbeli eltérések, amelyek további vizsgálatot igényelnek.

Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont elismert pajzsmirigy szakértője hangsúlyozza, hogy a pajzsmirigyzavarok esetében is elengedhetetlen a holisztikus megközelítés. Amennyiben valaki pajzsmirigyzavarra gyanakszik, nem csupán a TSH szintet érdemes megvizsgálni, hanem más releváns teszteket is elvégezni. Ezzel biztosíthatjuk, hogy átfogó és pontos képet kapjunk a pajzsmirigyünk állapotáról és működéséről.

Related posts